sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Stadnina rozlicza aukcję arabów. Ile wydano na organizację?

Autor: eb

fot. archiwum<br />
fot. archiwum

Ponad 588 tys. zł wydały w sumie ze swoich kas trzy stadniny państwowe - w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce na organizację sierpniowej imprezy.

– Rozliczenie tegorocznego Święta Konia Arabskiego oceniam pozytywnie. Koszty organizacji były niższe niż w latach ubiegłych – mówi Sławomir Pietrzak, prezes stadniny w Janowie Podlaskim.

W tym roku po raz pierwszy za przedsięwzięcie od strony technicznej odpowiadały Międzynarodowe Targi Poznańskie. Dotychczasowy organizator - firma Polturf - w kwietniu zerwała umowę ze stadninami.

– Okazało się, że koszty mogą być znacznie niższe niż w latach ubiegłych kiedy Polturf życzył sobie 12 proc. prowizji od sprzedaży koni – przypomina Pietrzak.

W tym roku model rozliczeń z MTP zmieniono na ryczałtowy, niezależny od wartości sprzedanych koni.

– Ten model zechcemy najprawdopodobniej powtórzyć za rok. Bo taka formuła jest korzystniejsza dla stadnin – ocenia prezes stadniny. – Oczywiście koszty organizacji są, ale nie muszą być zależne od sprzedaży koni. Bo gdyby padły rekordy cenowe, to prowizja nie byłaby współmierna do kosztów.

Rozliczenie sierpniowej imprezy stadnina ujawniła we wtorek. Wynika z niego, że wpłaty, jakie wniosły państwowe stadniny w związku z organizacją imprezy, wyniosły ponad 588 tys. zł i w zestawieniu z wartością sprzedanych podczas aukcji koni (7 mln 95 tys. zł) daje to nieco ponad 8 proc. W poprzednim modelu rozliczeń (12 proc. prowizji) stadniny zapłaciłyby organizatorowi o prawie 263 tys. zł więcej.

Przypomnijmy, że podczas aukcji Pride of Poland i Summer Sale sprzedano w sumie 31 koni za ponad 7 mln zł. Ale aukcji towarzyszył duży niesmak związany m.in. z podwójną licytacją klaczy Emira. Szwedzka pośredniczka ujawniła, że członek zarządu stadniny próbował w kuluarach negocjować z nią sprzedaż tej klaczy. Sprawą na zlecenie prokuratury zajmuje się teraz CBA. Przypomnijmy, że w lutym Agencja Nieruchomości Rolnych odwołała ze stanowiska wieloletniego prezesa stadniny Marka Trelę. W związku z tym tegoroczną imprezę zbojkotowała część stałych bywalców. Na trybunach zabrakło m.in. Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones.

Użytkownik niezarejestrowany
Jaki
essi
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 listopada 2016 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczyłoby sprzedać Emirę za 500 tysięcy a pomimo 12% prowizji zysk byłby większy. Organizacja za ryczałt nie ma sensu gdyż organizator nie jest zainteresowany osiągnięciem najwyższej ceny sprzedaży, gdyż ma tylko ryczałt. To podstawylogiki.
Rozwiń
Jaki
Jaki (26 października 2016 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jaką rolę odegrał Trela?
Rozwiń
essi
essi (26 października 2016 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie mogę znaleźć kwoty za jakie zostały sprzedane (wiem o jednym) konie z Białki. Przed aukcją w Panoramie Lubelskiej Lucjan Cichosz zapowiadał, że liczy na sprzedaż koni za 2,5 mln zł. W jakim procencie udało sie zrealizowac sprzedaż?
Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2016 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Różnica jest w tym, że Polturf chociaż porozsyłał do najważniejszych hodowców zaproszenia i foldery aukcyjne, a w tym roku pewnie "po wsi" je roznosili, bo prawie nikt ich nie dostał. Pytanie tylko czy to przez brak profesjonalizmu czy ktoś chciał zrobić przekręt i ustawić wynik aukcji?
Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2016 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"W poprzednim modelu rozliczeń (12 proc. prowizji) stadniny zapłaciłyby organizatorowi o prawie 263 tys. zł więcej" - Pietrzak zapomniał o tym że w tamtym modelu rozliczeń stadniny nie pokrywały żadnych kosztów związanych z aukcją. Teraz to stadniny odpowiadają za promocję aukcji, utrzymywanie stron internetowych, produkcję materiałów reklamowych itp. Ile to kosztuje i czy zaoszczędzone 263tys. wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów włącznie z opłaceniem pracowników którzy teraz muszą wykonać pracę którą wcześniej wykonywał Polturf? Czy pan Pietrzak pochwali się jaki jest ogólny wynik finansowy w porównaniu z latami poprzednimi? W obecnym roku po opłaceniu organizatora stadniny zarobiły łącznie około 7mln PLN. W zeszłym roku po aukcji organizowanej przez Polturf do stadnin wpłynęło 14mln. Czy warto było oszczędzić 263tys. PLN po to żeby zarobić o 7mln. PLN mniej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!