poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Starosta chce przejąć PKS. Tylko jak najlepiej to zrobić?

Dodano: 30 grudnia 2016, 11:17
Autor: eb

Obecnie kancelaria prawna przygotowuje formułę przejęcia PKS w Międzyrzecu przez powiat bialski (fot. PKS)
Obecnie kancelaria prawna przygotowuje formułę przejęcia PKS w Międzyrzecu przez powiat bialski (fot. PKS)

Starostwo bialskie ma już kancelarię która zajmuje się procedurą przejęcia PKS w Międzyrzecu Podlaskim.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Sprawa jest w toku. Miesiąc temu wyłoniliśmy kancelarię prawną, która obecnie ocenia sytuację, m.in. stan finansów PKS. Po to aby przygotować dla nas najbardziej dogodną formułę przejęcia przedsiębiorstwa – mówi starosta bialski Mariusz Filipiuk.

O tym pomyśle mowa już od kilku miesięcy. Podlegający Urzędowi Marszałkowskiemu PKS zatrudnia ponad 50 osób. W swoim taborze ma ok. 30 autobusów. Ale bez działań naprawczych, przedsiębiorstwu grozi upadłość.

– Niestety przewozy pasażerskie stają się coraz mniej rentowne. 2015 rok zakończyliśmy ze stratą. Wcześniej pokrywaliśmy to z innej działalności, np. z wynajmu autobusów czy stacji diagnostycznej. Ale to też w ostatnich latach nie sprawdza się. Szansą dla nas jest przejęcie przedsiębiorstwa przez powiat bialski i danie nam wewnętrznej pracy w powiecie – mówił kilka miesięcy temu Jarosław Siedlanowski, prezes międzyrzeckiego PKS.

Urząd Marszałkowski już zadeklarował chęć przekazania przedsiębiorstwa powiatowi. – Główna działka, na której był dworzec PKS została sprzedana kilka lat temu. Do PKS należy jeszcze działka na której jest miejskie targowisko, które obecnie dzierżawi miasto. Sugerowałem urzędowi marszałkowskiemu aby na tym etapie nie wyzbywał się majątku, kiedy chcemy przejąć PKS – zaznacza starosta.

– Firma swoje najgorsze miesiące miała w wakacje, kiedy nie było przewozów dla szkół. Teraz sobie radzą. Liczę że do następnych wakacji sprawy już się rozstrzygną i zmieni się organ prowadzący – dodaje Filipiuk.

Starostwo planuje przeorganizować PKS m.in. po to aby zabezpieczał on transport zbiorowy na terenie powiatu. Gminy z tego terenu wstępnie zadeklarowały chęć współpracy. Być może powstanie związek gmin, który zajmie się prowadzeniem przedsiębiorstwa. W październiku radni powiatu zdecydowali o umorzeniu PKS-owi 17 tys. zł podatku za użytkowanie wieczyste.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Sugerowałem urzędowi marszałkowskiemu aby na tym etapie nie wyzbywał się majątku, kiedy chcemy przejąć PKS – zaznacza starosta." Sugerować to sobie można a ZWL zrobi i tak to co będzie w interesie Województwa a nie Powiatu a wbrew pozorom te interesy nie muszą być zbieżne. Czekam na ten powiatowy interes życia i na jego rezultaty :) trzymam kciuki!
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2016 o 07:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na początku, niech zapewnią sprawne autobusy, potem niech zatrudnią uczciwych kierowców, zwolnią urzędasów z biura to może co z tego będzie
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2016 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapewne Kancelaria Pana Przemyslaw czlonka zarzadu spolki Pks
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2016 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Transped też upadł, bo kierowcy brali po kilka zł do kieszeni. A tępy naród się wtedy cieszył, że zaoszczędził. Ale tak zaoszczędził, że teraz z wielu wiosek nie ma żadnego pojazdu. Nawet prywaciarz nie chce jeździć. BUAHAHAHA. Myślę, że Pan Bóg już machnął ręką na tą głupotę Polaków.
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2016 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moja rada na plan naprawczy: niech kierowcy sprzedają bilety pasażerom. Wiele razy jechałam bez biletu na tzw. przez kierowcę promocię ( około 2- 3 zł taniej). Kiedy proszę o bilet kierowca mówi: da pani spokój dojedziemy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!