wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Strajk celników na granicy. Przemytnik: na przyjęcie mandatu czekałem prawie dwie doby

Dodano: 7 czerwca 2016, 08:06

Funkcjonariusze Służby Celnej protestują przeciwko planom włączenia ich do Krajowej Administracji Skarbowej. Ich protest przybrał formę strajku włoskiego. Efektem są drobiazgowe kontrole, ścisłe egzekwowanie norm przewozowych i coraz dłuższe kolejki do odprawy na przejściach granicznych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
(fot. Izba Celna w Białej Podlaskiej / archiwum)
(fot. Izba Celna w Białej Podlaskiej / archiwum)

– Rzeczywiście celnicy bardziej gorliwie niż jeszcze niedawno kontrolują pojazdy i bagaże – mówi pan Marcin, który od lat para się przemytem papierosów z ukraińską banderolą. – Częściej też odsyłają podróżnych na jamę, czyli do szczegółowej kontroli. Niedawno sam tam trafiłem. Było nas tylu, że na przyjęcie mandatu czekałem prawie dwie doby.

Pan Marcin, chociaż z racji zajęcia nie pała specjalną sympatią do celników, to rozumie, że robią to, co do nich należy. Nie ma też pretensji o mandaty, których dostał już kilka, bo przecież raz ma się szczęście, a innym razem już nie. Nie godzi się natomiast na to, w jaki sposób niektórzy celnicy, również w czasie obecnego protestu, traktują podróżnych podejrzewanych o przemyt.
– Bywają wulgarni, wręcz chamscy – opowiada. – Ostatnio słyszałem, jak jeden z nich odgrażał się, jak to on nas, k…, nauczy, że na jego zmianie się nie jeździ.

Marzena Siemieniuk, rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej potwierdza, że w czasie minionego weekendu kolejki „z różnych powodów” znacznie się wydłużyły. – W weekend były kolejki, ale w poniedziałek o godz. 8 rano już nie – informuje Siemieniuk.

Odpowiedź na pytanie, jak udało się rozładować kolejki można znaleźć na forum strony celnicy.pl. Okazało się, że do pracy na przejściach skierowano dodatkowych funkcjonariuszy. Ponadto ci, którzy nazbyt gorliwie wykonywali swoje obowiązki, mieli być przez swoich przełożonych szykanowani i zastraszani. Szefowie mieli też wymuszać na podwładnych pobieżne odprawy, byle jak najszybciej rozładować kolejkę.

Z wpisów na forum wynika również, że prezentowane na stronie granica.gov.pl czasy oczekiwań na odprawę w obrębie poszczególnych przejść granicznych były celowo zaniżane.

– Protest włoski to jedyna dopuszczalna forma, w jakiej możemy wyrazić nasz sprzeciw wobec wprowadzanej reformy związanej z powołaniem w miejsce Służby Celnej Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Mariusz Pajnowski z Koła Celnicy.pl przy Urzędzie Celnym w Białej Podlaskiej. – Jako związek nikogo do tego nie przymuszamy. To inicjatywa oddolna.

Również dobrowolnie celnicy zapisują się na środowy wyjazd do Warszawy, gdzie wezmą udział w Marszu Milczenia. Naszą Izbę będzie reprezentowało co najmniej 120 osób.

Nie tylko Celnicy.pl

W środę Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej Województwa Lubelskiego w Białej Podlaskiej zamierza blokować drogę krajową nr 2 w miejscowości Wólka Dobryńska (pow. bialski) przy zjeździe na Dobryń Duży. Protest zaplanowano w godz. 11-13. Uczestnicy pikiety w dwudziestominutowym cyklu (z pięciominutowymi przerwami) będą przechodzili przez przejście dla pieszych. Swój udział zapowiedziała blisko setka funkcjonariuszy.

K.
K.
Gość
(56) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

K.
K. (13 czerwca 2016 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale statystyki rząd ustala. Do niego miej pretensje a nie do ludzi. Poza tym przemyt to nie jest jedyny sposób na zarobek. Ja jeżdżę 60km do pracy w jedną stronę i nie zarabiam kokosów ale pracuję normalnie. Tylko wszyscy się nauczyli że praca musi być na miejscu i że się nie opłaca pracować. Mi się opłaca mimo wszystko
Rozwiń
K.
K. (13 czerwca 2016 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandal to jest to co piszesz. Strażnik że straży granicznej siedzi weźmie paszport i tyle. A celnicy mają mundury i obowiązki jak munudurówka a przywilejów już nie. Trybunał konstytucyjny przyznał im te uprawnienia i na początku PiS popierał i krzyczał że dobrze. A jak już dostali się do władzy to temat się skończył i tyle. Jest wyrok prawomocny a nie ma realizacji. Nasze Państwo po prostu
Rozwiń
Gość
Gość (9 czerwca 2016 o 01:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy kontrolować i prześledzić ukraińskie busy i autobusy które puszczacie za pieniądze... To w zupełności wystarczy kontrolować i wtedy wyjdą statystyki o których tak tu głośno... Mam nadzieję że kiedyś ktoś to stworzy, a wtedy ja będę pierwszy na to stanowisko!!! Zobaczymy wtedy jacy jesteście adekwatni do tego co tu piszecie. Wtedy wyjdzie skala tego co się dzieje na wschodniej flance!!! 
Rozwiń
Gość
Gość (9 czerwca 2016 o 01:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesteś frendzel, pamiętaj że przyjdzie i czas na ciebie panie wladco ciemności, życzę Ci abyś trafił na bruk i twoje dzieci nie miały co jeść, tak chcesz topic, zacznij od siebie, bo dzięki takim jak ty ten kraj traci... Chodzi mi o sferę finansowa... Mam nadzieję, że jak dorosniesz zrozumiesz... Pol inteligencie. 
Rozwiń
Gość
Gość (9 czerwca 2016 o 01:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chcesz podyskutować na temat Twojego podejścia, zachowujesz się jak ktoś kto nie ma nic wspólnego z podejściem do ludzi, dla podróżnych, uważam że właśnie jesteś dobrym przykładem tego jaki cham z Ciebie. Myślisz że ostanie rozumy pozjadales,nie o takich ludzi nasi przodkowie walczyli, niestety zapamiętaj stracisz to tym podejściem do człowieka na czym tak Ci zależy... 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (56)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!