sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Tajemnice wydarte ziemi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2001, 14:49

Dobiegający końca 2001 rok mogą uznać za szczególnie udany bialscy archeolodzy. Udało im się bowiem w kilku miejscowościach znaleźć interesujące ślady przeszłości.

Jedno z najważniejszych odkryć związane jest ze zlokalizowaniem cmentarzyska kultury łużyckiej w Łomazach. Podczas prac związanych z budową sali gimnastycznej natrafiono na ślady starych grobów; dwa całe pochówki z popękanymi popielnicami z kośćmi oraz osiem grobów mocno zniszczonych. Znajdowało się tam około 2. tysięcy fragmentów ceramiki i cały kubek łużycki. Po konsultacjach z naukowcami ustalono precyzyjnie, iż znaleziono tam cmentarzysko z lat 1200-1050 p.n.e. W warstwie bliższej powierzchni widniały: pochodzący z późniejszego cmentarza unickiego kamień z krzyżem i tłuczeń ceramiczny oraz dwie monety z przełomu XVI/XVII wieku. Wspomniane odkrycia były możliwe dzięki wsparciu prac archeologicznych przez wójta.
Prowadzący tam badania archeolog Bogdan Wetoszka ze Służby Ochrony Zabytków powiedział nam, że planuje zorganizować w łomaskiej gminie wystawę fotografii ukazującej wydobyte przedmioty.
Już drugi sezon prowadzone były też badania w Bokince Królewskiej. Archeolodzy natrafili tam na poważnie zniszczone fragmenty ziemianki wczesnośredniowiecznej. Wstępnie datowali ją na IX wiek. W tym samym rejonie były też inne obiekty pochodzące z wczesnej epoki brązu – związane z kulturą trzcinecką. Są to paleniska gospodarcze, typowe dla okresu przedrzymskiego i rzymskiego.
– Pozyskaliśmy bardzo ciekawy materiał pod względem naukowym, ceramikę i krzemienie. Zrekonstruujemy część naczyń. Później przedstawimy do ekspozycji. Krzemienie w większości to formy narzędziowe. Są związane z kulturą trzcinecką lub łużycką. Stanowisko badawcze w Bokince jest rozległe i mieści w sobie wiele faz osadniczych – mówi Bogdan Wetoszka. Podkreśla, że władze gminy Tuczna sprzyjają tym pracom. Zabezpieczają wykopy, niestety, miejscowa ludność pobiera piach niszcząc ważne dla archeologów ślady.
Podobnie jest w Rudniku (gm. Kąkolewnica). W dolinie Krzny są dwie wydmy, które kiedyś były wyspami. Znaleziono tam krzemienne narzędzia mezolityczne i ślady osadnictwa wczesnorolniczego (neolitu). Ponadto natrafiono na pozostałości epoki brązu. W wykopach zidentyfikowano ślady zgrupowanych budynków mieszkalnych, jam gospodarczych zasobowych, czyli tamtejszych „kredensów”. Było też dużo fragmentów ceramiki oraz krzemiennych rylców i nożyków. B. Wetoszka powiedział nam, że prace archeologiczne zmierzały do przygotowania dokumentacji celem wpisania wspomnianych obiektów do rejestru zabytków.
Archeolodzy natrafili też na stare studnie w Klonownicy, Cieleśnicy i Olszynie. Szczególnie tajemnicza jest w drugiej miejscowości, która może pochodzić z odległej przeszłości. W Janowie Podlaskim znaleziono jamy z ceramiką odpadową pochodzącą z XVIII-XIX w., zaś w Międzyrzecu Podlaskim na fragment drewnianej drogi przebiegającej przez obecną ul. Lubelską. Obok znaleziono fragmenty ceramiki z późnego średniowiecza. Podczas badań powierzchniowych w Rozwadówce Folwark (gm. Sosnówka) archeolodzy znaleźli ok. 60 stanowisk z materiałami krzemiennymi i ceramicznymi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!