czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Tak będzie wyglądał pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej

Autor: Ewelina Burda

Pałac swoim wyglądem nawiązuje do pierwotnego XVII-wiecznego zabytku. Fot. wizualizacja / mat. inwestora
Pałac swoim wyglądem nawiązuje do pierwotnego XVII-wiecznego zabytku. Fot. wizualizacja / mat. inwestora

Jest już architektoniczna wizualizacja pałacu Radziwiłłów, którego rekonstrukcji chce się podjąć Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Prace zmierzające do przywrócenia mieszkańcom Białej Podlaskiej wspaniałego zabytku, a tym samym do zrealizowania kolejnej w regionie inwestycji są na właściwej drodze – mówi Maciej Bąk, prezes gdyńskiej fundacji, w której radzie zasiada m.in. twórca SKOK senator Grzegorz Bierecki.
Fundacja już na początku września podpisała w tej sprawie list intencyjny z władzami Białej Podlaskiej, później wystąpiła o wytyczne konserwatorskie do Jana Maraśkiewicza, konserwatora zabytków w Białej Podlaskiej.

– Wizualizacja bialskiego kompleksu pałacowo-parkowego zyskała przychylną opinię przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jego zdaniem kierunek dalszych prac projektowych i konserwatorskich dotyczących bialskiego obiektu został prawidłowo określony – zapewnia Maciej Bąk.

Na wizualizacji widać, że pałac swoim wyglądem nawiązuje do pierwotnego XVII-wiecznego zabytku. – Wykonanie wizualizacji było możliwe dzięki historycznym dokumentom udostępnionym przez bialski magistrat – dodaje prezes gdyńskiej fundacji.

Z materiałów przekazanych przez inwestora wynika, że będzie to prostokątna bryła o wymiarach ok. 41 na 31 metrów z sześcioma kondygnacjami. W sumie to 8 tys. mkw. powierzchni. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 30–40 mln zł. Fundacja zamierza pozyskać pieniądze unijne na ten cel.

Prezydent Białej Podlaskiej zapewnia, że miasto nie będzie finansowo uczestniczyć w realizacji tego przedsięwzięcia. Ma wydzierżawić fundacji teren, ale na to będzie jeszcze musiała zgodzić się rada miasta. Poza tym, miasto stawia warunek – obiekt ma być otwarty dla mieszkańców.

Fundacja docelowo chce tu stworzyć bazę hotelowo-biznesowo-konferencyjną. Ale miejsce ma się też znaleźć dla instytucji kulturalno-oświatowych.

Autorem architektonicznej wizualizacji jest młody białoruski artysta Andrei Isakau, obecnie student Wydziału Sztuki i Mediów przy ASP w Warszawie. Konsultację naukową zapewnił z kolei profesor KUL Marcin Gawlicki, badacz i konserwator zabytków architektury.

Gość przypadkowy
kuba
qwe
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość przypadkowy
Gość przypadkowy (22 października 2015 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Genialny! Świetnie się prezentuje na wizualizacji. Popieram pomysł Grzegorza Biereckiego w 100%

Rozwiń
kuba
kuba (22 października 2015 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pałac - mega. Symbol kultury, nowych miejsc pracy i wymiany myśli i poglądów. Jeżeli to nie koniec pomysłowości Senatora Biereckiego - ma mój głos.
 
Rozwiń
qwe
qwe (22 października 2015 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O wow. Robi wrażenie. Sporo niepochlebnych komentarzy się sypało na temat odświeżenia tego Pałacu, ale właściwie nie wiem, dlaczego. Senator Bierecki chce dać pieniądze na to przedsięwzięcie? W porządku, jeśli tak to ma wyglądać - niech daje. :D

Rozwiń
Korneliusz
Korneliusz (22 października 2015 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fantastyczna sprawa! Przepięknie prezentuje się na tych wizualizacjach. Inicjatywa godna podziwu!

Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaaaa... a zgadnijcie kto tam zamieszka w jednym z apartamentów jako honorowy obywatel naszego miasta!!!!!???? mała podpowiedź??? ( taki mały, podstarzały obleśny w okularach, pyzaty złodziejaszek, naszych oszczędności)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!