niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Uczniowie twierdzą, że łatwo im kupić alkohol. Komisja ruszyła w miasto

Dodano: 6 czerwca 2016, 16:02
Autor: eb

Tajemniczy klient pojawił się w sklepach z alkoholem. Akcję przeprowadziła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białej Podlaskiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Miało to związek z niepokojącymi wynikami badania, które komisja przeprowadzała w ubiegłym roku. Aby zidentyfikować problemy alkoholowe w Białej Podlaskiej, ankietowano uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, dorosłych oraz sprzedawców alkoholu.

– Diagnoza pokazała, że 30 proc. ankietowanych uczniów szkół podstawowych uważa, że na terenie miasta są miejsca, gdzie nieletni może kupić alkohol. Tego samego zdania jest ponad 60 proc. gimnazjalistów – przypomina Anna Stolarczuk, przewodnicząca gminnej komisji.
Na 222 przebadanych uczniów bialskich podstawówek prawie połowa przyznała, że ich rówieśnicy piją alkohol. W przypadku gimnazjalistów, twierdziło tak aż 90 proc. ze 167-osobowej grupy.

W związku z tym w kwietniu i maju komisja postanowiła zbadać dostępność alkoholu dla osób nieletnich. – Głównym założeniem projektu było sprawdzenie, czy lokalni przedsiębiorcy przestrzegają zakazu sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Posłużyliśmy się metodą „tajemniczego klienta” – precyzuje Stolarczuk.

Wyglądająca na małoletnią osoba weszła w sumie do 50 punktów sprzedaży napojów alkoholowych. – Spośród wybranych do badania punktów 90 proc. sprzedawców zachowało się właściwie. Zapytali „małoletniego” o dowód osobisty. Gdy osoba dokonująca zakupu go nie okazała, alkohol nie został sprzedany – relacjonuje przewodnicząca komisji. – W 5 punktach sprzedawca chciał sprzedać alkohol. Wtedy „młody” klient stwierdzał, że zapomniał portfela lub ma za mało pieniędzy i rezygnował z zakupu – dodaje Stolarczuk.

Sprzedawcy, którzy wykazali się czujnością, zapytali o dowód osobisty, a także nie sprzedali alkoholu małoletniemu otrzymali Certyfikaty Rzetelnego Punktu Sprzedaży.

– Natomiast pismo dyscyplinujące, przypominające o przestrzeganiu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zostanie przekazane tym przedsiębiorcom, wobec których stwierdzono możliwość naruszenia prawa w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych – zapowiada przewodnicząca komisji.

Obecnie na terenie Białej Podlaskiej działa 169 punktów ze sprzedażą napojów alkoholowych, z czego 58 to lokale gastronomiczne.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
GOŚĆ
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 czerwca 2016 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w lublinie jeszcze latwiej . osiedlowe sklepiki sprzedaja wodke nieletnim nawet pijanym dzieciakom
Rozwiń
Gość
Gość (6 czerwca 2016 o 18:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam dajmy na to 15 lat chcąc kupić alkohol nie muszę sam tego robić wystarczy że poproszę (2 browary) obszczymurka a on z chęcią mi kupi bez problemu
Rozwiń
GOŚĆ
GOŚĆ (6 czerwca 2016 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko gdyby nie polscy przedsiębiorcy to nie miał byś na starość emerytury!!! Niech dalej ludzie tak robią to doprowadzą do upadłości, będzie płacz i zgrzytanie zębami....Zagraniczne sklepy nie płacą podatków, jak jesteś taki cwany to idź do biedry po emeryturę niech Ci dadzą!!! A jest taniej, bo to są półprodukty i same śmieci wystarczy poczytać w necie na temat jakości tych produktów. Nie mówiąc o wędlinach i warzywa. Jak na takie śmieci to i tak jest drogo!!!Później ludzie się dziwią skąd ma raka i inne choroby... ale każdy ma wybór.
Rozwiń
Gość
Gość (6 czerwca 2016 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabrać koncesję lub zakazać handlu drobnym sklepikarzom. W dużych marketach jest o wiele tańsze piwo i wódka niż u tych polskich przedsiębiorców wyzyskiwaczy. W małych sklepach u polaczka jest wszystko drogie. W zachodnich marketach jest dużo taniej. Ja tam nie kupuje u drobnych polskich sprzedawców. Dam zarobić obcym marketom a tym wyzyskiwaczom, polskim przedsiębiorcom :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!