niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

UOKiK ukarał finansowo uczelnię, za nielegalne pobieranie opłat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2009, 18:28
Autor: (drs)

Zastrzegali, że mogą żądać zapłaty za naukę, której student już nie pobiera i teraz mają nauczkę. 3 tys. złotych kary musi zapłacić bialska Unijna Szkoła Kształcenia Indywidualnego.

Tak zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po tym jak wziął pod lupę statut szkoły oraz umowy, które spółka dawała do podpisu swoim klientom.

Urzędnicy uznali, że niektóre zapisy są niezgodne z prawem. W umowie był paragraf mówiący, że jeśli uczestnik kursu nie rozpocznie nauki lub też ją przerwie, to dalej musi płacić za to, z czego nie korzysta. Podobnie w przypadku skreślenia z listy uczestników kursu. Statut szkoły przewidywał, że skreślonym placówka nie będzie zwracać dokonanych wpłat.

UOKiK uznał, że te paragrafy są tożsame z podobnymi, które widnieją w sądowym rejestrze klauzul niedozwolonych, czyli zapisów, których w umowach nie wolno stosować i które z mocy prawa są nieważne. To że paragrafy z bialskich dokumentów nie brzmią tak samo, jak te z rejestru nie ma znaczenia. Ważne, że ich skutek jest taki sam.

Szkoła nie tylko ma zapłacić karę, ale również zmienić zakwestionowane zapisy w umowach i statucie. Wcześniej, mimo wezwań, nie przedstawiła UOKiK nowych wzorców umów potwierdzających, że odstąpiła od zabronionych praktyk.

Decyzja urzędu nie jest jeszcze prawomocna, szkoła może się od niej odwołać do stołecznego Sądu Okręgowego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!