niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

W Białej Podlaskiej nie warto uczyć się turystyki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2011, 19:08

Wielu uczniów technikum informatycznego w ZSZ nr 1 w przyszłości planuje studiować informatykę. (Mar
Wielu uczniów technikum informatycznego w ZSZ nr 1 w przyszłości planuje studiować informatykę. (Mar

Szkoły ponadpodstawowe walczą o nowych uczniów. Nie mogą jednak uruchamiać kierunków, których absolwenci nie znajdują pracy.

Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej planowała poszerzyć od jesieni swoją ofertę. Uruchomione miały zostać takie nowe kierunki, jak: technik logistyki, hotelarstwo i obsługa turystyczna, a w ramach policealnego studium zawodowego także technik administracji oraz rachunkowość i informatyka.

Powiatowa Rada Zatrudnienia nie zaakceptowała jednak jednego, nowych kierunków: hotelarstwa i obsługi turystycznej. Dlaczego? Okazało się, że na lokalnym rynku pracy to zawody bez przyszłości.

– Analizowaliśmy lata 2009 i 2010 r. Okazało się, że absolwenci tych kierunków nie mają szans na znalezienie pracy. Liczba bezrobotnych o podobnych kwalifikacjach przewyższa liczbę ofert pracy – mówi Ewa Czerska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej.

To pierwsza tego typu negatywna decyzja Powiatowej Rady Zatrudnienia. – Nie możemy się od niej odwołać. Dyrekcja szkoły musi znaleźć inne rozwiązanie – mówi Joanna Marchel, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Marta Borys, dyrektor ZSZ nr 1, jeszcze nie dostała oficjalnej decyzji, a do gimnazjów już trafiły informacje o naborze na nowe kierunki.

– W ubiegłym roku udało się nam trafić w zainteresowania młodzieży. Chętnych na architekturę krajobrazu nie brakowało. Teraz pewnie podobne zainteresowanie będzie towarzyszyć logistyce. Skoro nie będzie hotelarstwa, to pewnie przygotujemy dwa oddziały technikum informatycznego – mówi dyr. Borys.

Damian Bechta i Adam Gołębiewski chodzą do drugiej klasy technikum informatycznego w ZSZ nr 1. Cieszą się, wybrali właśnie tę szkołę. – Są tu znakomicie wyposażone stanowiska komputerowe. W przyszłości chcemy studiować informatykę – mówi Damian.

Z kolei Daniel Sikona, dyrektor bialskiego ZSZ nr 2 ,ma nadzieję, że nie zabraknie chętnych, by uczyć się w technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technikum spedytorskim, a w szkole policealnej na kierunku technik elektryk. To nowe kierunki uruchamiane przez ZSZ nr 2.

– W naszym regionie są już tysiące instalacji solarnych, dlatego liczę na popularność technikum energetyki odnawialnej i spedycyjnego – mówi dyrektor Sikona.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!