Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 lipca 2015 r.
20:30

W Białej Podlaskiej pojawił się barszcz Sosnowskiego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 13 A A

Barszcz Sosnowskiego dotarł do Białej Podlaskiej. O niebezpiecznym chwaście powiadomił nas Paweł Reducha z Info Meteo LU-Biała Podlaska, lokalnego serwisu meteorologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dostaliśmy mnóstwo sygnałów od ludzi, że w Białej pełno jest tego chwastu, m.in. koło obwodnicy przy ul. Francuskiej, na przedłużeniu ul. Podłącznej, na Al. Tysiąclecia, przy moście na Łomaskiej – wymienia współwłaściciel serwisu z prognozami pogodowymi.

– Zawiadomiłem straż pożarną, ale odesłano mnie do straży miejskiej – przyznaje Reducha.
– Owszem, przyjmujemy zgłoszenia, ale nie jesteśmy fachowcami. Trudno nam ocenić czy dany chwast jest barszczem Sosnowskiego. Dlatego konsultujemy wszystko z wydziałem gospodarki komunalnej urzędu miasta – mówi komendant straży miejskiej Artur Żukowski.

– Wszelkie przypadki barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać straży miejskiej lub bezpośrednio do wydziału gospodarki komunalnej. Barszcz rosnący w ogólnodostępnych miejskich terenach będzie sukcesywnie usuwany – zapewnia rzecznik prezydenta Michał Trantau.

Chwast zawiera substancje parzące, które mogą powodować zapalenie skóry, pęcherze, długo niegojące się rany i zapalenie spojówek. Jego niebezpiecznie działanie uaktywnia się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

Już na początku lipca bialski oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa wysłał samorządom z powiatu bialskiego informacje o występującym zagrożeniu. Ale zgodnie z ustawą o ochronie roślin, barszcz nie podlega obowiązkowi zwalczania z urzędu.

– Do tej pory otrzymaliśmy jedno zgłoszenie, ale nie był to barszcz – zaznacza rzecznik prezydenta miasta.

Chwast przypomina przerośnięty koper i może wyrastać nawet do 4 metrów wysokości. W Lublinie do usuwania groźnego barszczu miasto wynajęło specjalną firmę.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 16:46
Oj oj oj biedna roślinka.
Avatar
oj / 22 lipca 2015 o 18:07

Przed wyborami radny SOSNOWSKI jakieś zielsko na Woli po

ludziach rozprowadzał.

A panu rzecznikowi cóż mamy

doradzić, skoro zielska nie znaleziono to może cichutko z innych okolic sprowadzić. A następnie zwołać media i ogłosić z dawien dawna oczekiwany sukces Darka.

Avatar
STEF / 22 lipca 2015 o 12:55

TO NARKOTYK!!! TAK???

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 11:17
Proponuję ugotować barszczu z tej rośliny dla wyróżniających się działaczy-polityków na odchodne po udanej dla nich 8-latce rządzenia.Może im posmakuje/Jak władza!
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 11:08
A może by tak senator Bierecki dał trochę ukradzionego grosza ze SKOK-ów i miasto,które go wybrało ,oczyścił z barszczu Sosnowskiego:"???A może by tak przy okazji stosowne służby skasowały Sosnowskiego z urzędu marszałkowskiego,bo to też szkodnik gumo filcowy???Oba te szkodniki w równej mierze trzeba tępić!
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 08:38
to na zdjęciu to raczej barszcz zwyczajny
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 07:33
a to na zdjeciu to barszczu nie przypomina
Avatar
emka / 22 lipca 2015 o 00:13

Kiedyś idziemy ekipą przez las i łąki. W kilku chwilach połowa grupy wpadła w delikatny szał. Parzyło, a czasem bolało i historia długa. Zauważyłam, że nie każdy był na tę roślinę wrażliwy. Było kilka osób, którym ta roślina w ogóle nie szkodziła i nie przeszkadzała. 

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 00:04
Konopia zła, porzeczka zła, barszcz zły, jabłka złe! Wszystko złe i w tym kraju nic się nie opłaca.
Avatar
Rogacz ze wsi / 21 lipca 2015 o 22:32

Ot nowina . U mnie w obejściu mnóstwo tego zielska rośnie. Nacieram nim zawsze dupę mojej żony jak latawica dostaje cieczki i próbuje iść w  miasto w poszukiwaniu wrażeń seksualnych .

Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 16:46
Oj oj oj biedna roślinka.
Avatar
oj / 22 lipca 2015 o 18:07

Przed wyborami radny SOSNOWSKI jakieś zielsko na Woli po

ludziach rozprowadzał.

A panu rzecznikowi cóż mamy

doradzić, skoro zielska nie znaleziono to może cichutko z innych okolic sprowadzić. A następnie zwołać media i ogłosić z dawien dawna oczekiwany sukces Darka.

Avatar
STEF / 22 lipca 2015 o 12:55

TO NARKOTYK!!! TAK???

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 11:17
Proponuję ugotować barszczu z tej rośliny dla wyróżniających się działaczy-polityków na odchodne po udanej dla nich 8-latce rządzenia.Może im posmakuje/Jak władza!
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 11:08
A może by tak senator Bierecki dał trochę ukradzionego grosza ze SKOK-ów i miasto,które go wybrało ,oczyścił z barszczu Sosnowskiego:"???A może by tak przy okazji stosowne służby skasowały Sosnowskiego z urzędu marszałkowskiego,bo to też szkodnik gumo filcowy???Oba te szkodniki w równej mierze trzeba tępić!
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 08:38
to na zdjęciu to raczej barszcz zwyczajny
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 07:33
a to na zdjeciu to barszczu nie przypomina
Avatar
emka / 22 lipca 2015 o 00:13

Kiedyś idziemy ekipą przez las i łąki. W kilku chwilach połowa grupy wpadła w delikatny szał. Parzyło, a czasem bolało i historia długa. Zauważyłam, że nie każdy był na tę roślinę wrażliwy. Było kilka osób, którym ta roślina w ogóle nie szkodziła i nie przeszkadzała. 

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 00:04
Konopia zła, porzeczka zła, barszcz zły, jabłka złe! Wszystko złe i w tym kraju nic się nie opłaca.
Avatar
Rogacz ze wsi / 21 lipca 2015 o 22:32

Ot nowina . U mnie w obejściu mnóstwo tego zielska rośnie. Nacieram nim zawsze dupę mojej żony jak latawica dostaje cieczki i próbuje iść w  miasto w poszukiwaniu wrażeń seksualnych .

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 43

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!