poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Więcej prywatności i godności dla cudzoziemców. Jak jest w ośrodku strzeżonym?

Dodano: 4 grudnia 2016, 21:21
Autor: Ewelina Burda

(fot. archiwum)
(fot. archiwum)

Brak intymności w toalecie, konieczność rozebrania się do naga podczas kontroli osobistej czy niewygodne łóżka. To tylko niektóre z nieprawidłowości które w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej stwierdził zespół Krajowego Mechanizmu Prewencji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

To wyspecjalizowana grupa m.in. prawników i socjologów monitorujących sytuację w miejscach, gdzie ludzie przebywają bez swojej woli. KMP wizytuje, wytyka błędy i daje placówkom zalecenia. Pracę koordynuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Po kontroli w ośrodku strzeżonym prowadzonym przez Straż Graniczną w Białej Podlaskiej stwierdzono kilka nieprawidłowości, m.in. dotyczących kontaktu cudzoziemca z pełnomocnikiem prawnym. „Spotkania odbywają się w sali widzeń, która nie zapewnia poczucia prywatności. Jedna ze ścian sal widzeń jest całkowicie przeszklona, na korytarzu siedzi funkcjonariusz SG pilnujący przebieg spotkania” – czytamy w raporcie.

– Przedmiotowe widzenie przeprowadzane może być zarówno w pomieszczeniu bez monitoringu jak i w pomieszczeniu z monitoringiem, w zależności od decyzji pełnomocnika. Bez względu na wybór pomieszczenia przestrzegana jest zasada zapewniająca warunki nie naruszające prawa do prywatności – zapewnia ppor. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Poza tym, zdaniem ekspertów należy odgrodzić toalety od reszty pomieszczenia higieniczno-sanitarnego, tak by osoby z nich korzystające miały zapewnione poczucie intymności. Straż Graniczna odpowiada, że ujęła inwestycję w planie dla ośrodka do końca 2017 roku.

Zastrzeżenie zespołu budzi też praktyka obowiązkowego rozebrania się cudzoziemca do naga po powrocie z badania lekarskiego. Zalecają przeprowadzanie kontroli osobistych w inny sposób: „osadzony nie powinien być zobowiązany do zdjęcia całego ubrania jednocześnie, a zdejmować je częściami i ubierać się po dokonaniu kontroli określonego odcinka”.

Jeżeli chodzi o warunki pobytowe, to ogólnie są oceniane dobrze, ale zastrzeżenia dotyczą łóżek. Cudzoziemcy w trakcie rozmów z przedstawicielami KMP skarżyli się, iż są one niewygodne. „Żerdzie, na których leży materac są tak szeroko rozstawione, że materac zapada się. Cudzoziemcy domowymi sposobami starali się przeciwdziałać temu poprzez wiązanie pomiędzy żerdziami sznurków. Przedstawiciele KMP zalecają wymianę łóżek bądź zagęszczenie żerdzi” – czytamy we wnioskach po wizycie. Straż Graniczna zapewnia, że zagęszczono żebrowanie, co zapobiega zapadaniu się materaców.

Zespół Krajowego Mechanizmu Prewencji kontrolował strzeżony ośrodek w lutym, wtedy przebywało tam 21 osób: 6 mężczyzn, 5 kobiet i 10 dzieci. W ośrodkach strzeżonych umieszcza się najczęściej osoby, które przekraczają granicę Polski w sposób niezgodny z prawem lub przebywają na terytorium naszego kraju nielegalnie.

Użytkownik niezarejestrowany
jarek kor
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nieprawidłowości? Coś się nie podoba? A to won z tymi muslinami, deportować ich.
Rozwiń
jarek kor
jarek kor (5 grudnia 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ludzie to szaleństwo co piszecie, czy Oni są inni ? skąd ten "katolicyzm" w was po podejrzewam że 90 procent tak się przedstawia
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Upokorzono mnie w NFZ, bo chciałam złożyć wniosek o sanatorium, zostałam potraktowana jak żebrak, intruz...
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A prawnicy i socjolodzy to są Polacy, chyba nie skoro bardziej zależy im zagranicznych przestępcach niż na obywatelach Polski.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy wyście pogłupieli, niewygodne łóżka, bezdomni w Polsce nie mają łóżek ani sanitariatów a ciapaci którzy są tu nielegalnie czyli są przestępcami w majestacie prawa polskiego wybrzydzają na warunki. Deportować na własny koszt do ich kraju.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!