niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Więźniowie w kinie razem z mieszkańcami. "Ciężko pracują, by odkupić winy"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2013, 09:46
Autor: Ewelina Burda

Po projekcji "Idy" ekipa Polski Światłoczułej dostała  kamerę z papierowej wikliny wykonaną przez
Po projekcji \"Idy\" ekipa Polski Światłoczułej dostała kamerę z papierowej wikliny wykonaną przez

Więźniowie z Zabłocia chodzą do kina. Ostatnio, obejrzeli najnowszy film Pawła Pawlikowskiego "Ida”. Spotkania odbywają się w ramach projektu "Polska Światłoczuła”.

Zabłocie w gm. Kodeń to niewielka wieś, w której oprócz domu kultury znajduje się półotwarty oddział zewnętrzny bialskiego Zakładu Karnego z ponad 120 skazanymi.

– To już czwarta wizyta ekipy "Polski Światłoczułej”. Każda projekcja to święto zarówno dla osadzonych, jak i dla lokalnej społeczności, która także licznie gromadzi się na seansach – przyznaje mjr Sławomir Stańczuk, kierownik zabłockiej placówki.

Przy okazji projekcji, widzowie spotykają się z twórcami arcydzieł polskiego kina. – Gościliśmy już Sławomira Fabickiego, reżysera "Miłości”, Dorotę Kędzierzawską, reżyserkę "Innego świata” oraz Radosława Ładczuka, autora zdjęć do filmu "Jesteś Bogiem”- wymienia kierownik oddziału.

Tym razem, Zabłocie odwiedził Jarosław Kamiński, montażysta "Idy”. – Film jest precyzyjnie nakręcony, dlatego wspólnie z reżyserem obawialiśmy się, że będzie odbierany jako chłodny. A jest zupełnie na odwrót. Ta trudna czarno-biała historia poruszyła nawet osadzonych – mówił po seansie Kamiński.

Po każdej wizycie "Polski Światłoczułej” więźniowie piszą recenzje filmowe, które później są ocenianie i nagradzane. – Wcześniej byłem na pokazie "Miłości” i "Innego Świata”, jednak to "Ida” najbardziej mną wstrząsnęła. Z pewnością napiszę swój komentarz. Wrażenie robi gra aktorska Agaty Kuleszy i generalnie postać pani prokurator zapada mocno w pamięć – przyznaje osadzony Daniel Świst. – Zanim trafiłem do wiezienia, często chodziłem do kina- dodaje.

Jakub Jańczuk więzienny psycholog podkreśla, że objazdowe kino to sposób na skuteczną resocjalizację w kulturą w tle. – Czy to nie jest przełamywanie stereotypów? W wiejskiej świetlicy obok 60 więźniów usiadła kilkudziesięcioosobowa grupa lokalnej społeczności. Bo miejscowi wiedzą, że skazani ciężko pracują, aby odkupić swoje winy. Działają charytatywnie na rzecz sąsiednich gmin – zaznacza Jańczuk.

Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu przyznaje, że Zabłocie to szczególny przystanek na światłoczułej trasie. – Na przestrzeni ponad dwóch lat, odwiedziliśmy blisko 70 miejsc, jednak tylko tutaj obok siebie siedzą osadzeni i osoby z zewnątrz – wyjaśnia. – Poza tym, więźniowie okazują się wrażliwymi odbiorcami, którzy chętnie zabierają głos w dyskusji po projekcjach-dodaje Grażyńska.

Przypomnijmy, że ideą Polski Światłoczułej jest promocja dobrych polskich filmów w ośrodkach pozbawionych stacjonarnego kina. – Do tej pory przemierzyliśmy naszym busem blisko 45 tys. kilometrów, rozkręciliśmy ponad 170 projekcji i spotkań. Do Zabłocia wrócimy niebawem – zapowiada koordynatorka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!