środa, 24 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Witryny bez wywieszek

Dodano: 23 stycznia 2003, 16:39

Marian Sobieszczuk, stały klient w "Sawku” nie ma problemów z oglądaniem cen widocznych przy ekspon
Marian Sobieszczuk, stały klient w \"Sawku” nie ma problemów z oglądaniem cen widocznych przy ekspon

Chociaż od nowego roku istnieje obowiązek opatrzenia cenami towarów eksponowanych na wystawach, to jednak wielu właścicieli sklepów o tym nie wie lub lekceważy prawo.

Katarzyna Wawiórko, powiatowy i zarazem miejski rzecznik konsumentów w Białej Podlaskiej powiedziała nam, że niestety, w wielu małych sklepikach w witrynach widnieją towary bez oznaczenia cenowego.
- Na każdej sztuce przeznaczonej do sprzedaży, także znajdującej się na wystawie, musi być podana cena. Nie dotyczy to supermarketów - tam cena może być umieszczona na półce. Niestety, niewielu sprzedawców umieściło wywieszki cenowe na towarach wystawionych w witrynach - mówi Katarzyna Wawiórko.
Podkreśla, że na razie nie chodzi o karanie właścicieli sklepów, lecz o edukowanie ich, że te przepisy obowiązują do 1 stycznia. Sankcje pojawią się później.
W witrynach większych domów towarowych np. w "Sawku” dostrzegliśmy ceny wyeksponowane przy wszystkich ubraniach. Nie było przy kilku artykułach gospodarstwa domowego m.in. przy mopach.
O wiele gorzej było w niektórych małych sklepach przy ul. Warszawskiej. W "Świecie Zabawek” zauważyliśmy wyeksponowane w witrynie liczne towary bez oznaczeń cenowych. Właściciel, Stanisław Kondraciuk powiedział nam, że nie wiedział, iż już obowiązuje eksponowanie cen w witrynie. Podkreślił, że trudno mu przy olbrzymiej ilości towaru zadbać o wszystkie sprawy. Przysłuchujący się naszej rozmowie klienci bronili handlowca twierdząc, że przy każdej zabawce jest - na nie widocznej od ulicy stronie - mała nalepka cenowa.
W pobliskim sklepie też dostrzegliśmy zegary, artykuły dekoracyjne i papiernicze pozbawione kartoników z cenami. Lepiej było w sąsiednich punktach handlowych, gdzie odpowiednio oznaczono ubrania, buty i inne artykuły.
Niestety, nawet wśród specjalistów istnieją rozbieżności co do określenia terminu obowiązywania nowych uregulowań. K. Wawiórko określa, że nastąpiło to od 1 stycznia. •

Według PIH

Jadwiga Gunerka, dyrektor biura prawnego Państwowej Inspekcji Handlowej w Warszawie:
- Obowiązek uwidaczniania cen wynika z ustawy o cenach. Jeśli eksponowana oferta przeznaczona jest do sprzedaży, to wtedy cena powinna być umieszczona na wystawie.•
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24