środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Witryny bez wywieszek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2003, 16:39

Marian Sobieszczuk, stały klient w "Sawku” nie ma problemów z oglądaniem cen widocznych przy ekspon
Marian Sobieszczuk, stały klient w \"Sawku” nie ma problemów z oglądaniem cen widocznych przy ekspon

Chociaż od nowego roku istnieje obowiązek opatrzenia cenami towarów eksponowanych na wystawach, to jednak wielu właścicieli sklepów o tym nie wie lub lekceważy prawo.

Katarzyna Wawiórko, powiatowy i zarazem miejski rzecznik konsumentów w Białej Podlaskiej powiedziała nam, że niestety, w wielu małych sklepikach w witrynach widnieją towary bez oznaczenia cenowego.
- Na każdej sztuce przeznaczonej do sprzedaży, także znajdującej się na wystawie, musi być podana cena. Nie dotyczy to supermarketów - tam cena może być umieszczona na półce. Niestety, niewielu sprzedawców umieściło wywieszki cenowe na towarach wystawionych w witrynach - mówi Katarzyna Wawiórko.
Podkreśla, że na razie nie chodzi o karanie właścicieli sklepów, lecz o edukowanie ich, że te przepisy obowiązują do 1 stycznia. Sankcje pojawią się później.
W witrynach większych domów towarowych np. w "Sawku” dostrzegliśmy ceny wyeksponowane przy wszystkich ubraniach. Nie było przy kilku artykułach gospodarstwa domowego m.in. przy mopach.
O wiele gorzej było w niektórych małych sklepach przy ul. Warszawskiej. W "Świecie Zabawek” zauważyliśmy wyeksponowane w witrynie liczne towary bez oznaczeń cenowych. Właściciel, Stanisław Kondraciuk powiedział nam, że nie wiedział, iż już obowiązuje eksponowanie cen w witrynie. Podkreślił, że trudno mu przy olbrzymiej ilości towaru zadbać o wszystkie sprawy. Przysłuchujący się naszej rozmowie klienci bronili handlowca twierdząc, że przy każdej zabawce jest - na nie widocznej od ulicy stronie - mała nalepka cenowa.
W pobliskim sklepie też dostrzegliśmy zegary, artykuły dekoracyjne i papiernicze pozbawione kartoników z cenami. Lepiej było w sąsiednich punktach handlowych, gdzie odpowiednio oznaczono ubrania, buty i inne artykuły.
Niestety, nawet wśród specjalistów istnieją rozbieżności co do określenia terminu obowiązywania nowych uregulowań. K. Wawiórko określa, że nastąpiło to od 1 stycznia. •

Według PIH

Jadwiga Gunerka, dyrektor biura prawnego Państwowej Inspekcji Handlowej w Warszawie:
- Obowiązek uwidaczniania cen wynika z ustawy o cenach. Jeśli eksponowana oferta przeznaczona jest do sprzedaży, to wtedy cena powinna być umieszczona na wystawie.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!