piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Wojska Obrony Terytorialnej nie pójdą na wojnę z dzikami

Dodano: 30 czerwca 2017, 11:02
Autor: eb

Szerokim echem w internecie odbiła się propozycja Mariana Tomkowicza z rady powiatu bialskiego o wykorzystaniu Wojsk Obrony Terytorialnej do walki z dzikami.

Tomkowicz wystosował w tej sprawie pismo do premier Beaty Szydło, a także do Ministerstwa Obrony Narodowej i Rolnictwa, o czym poinformował na poniedziałkowym spotkaniu w starostwie powiatowym w Białej Podlaskiej. Jego zdaniem nowe ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń wynikają z braku redukcji populacji dzików na terenie powiatu.

„Do tego zadania powinny zostać użyte Wojska Obrony Terytorialnej. Zabite dziki powinny być utylizowane lub palone, bez kosztownych badań, w wyznaczonych do tego miejscach. Każda gmina ma zdefiniowane takie miejsca na wypadek „w”. W dalszym etapie należy zdecydowanie zredukować populację dzika we wschodniej Polsce do czego mogą także przyczynić się Wojska Obrony Terytorialnej”– napisał do pani premier wiceprzewodniczący rady powiatu, który przez 16 lat był wójtem gminy Leśna Podlaska.

Pismo dotarło do premier, ale jeszcze nie ma odpowiedzi. Są za to reakcje w ogólnopolskich mediach, które z przekąsem prezentują pomysł Tomkowicza. Wiceprzewodniczący jednak zdania nie zmienia. – Absurdem jest to, że wybija się zdrowe świnie w promieniu 3 kilometrów od ognisk, a w przypadku znalezienia zarażonego, martwego dzika nie dzieje się nic – komentuje.

W czerwcu na terenie powiatu bialskiego stwierdzono osiem ognisk ASF u świń. Powiatowy lekarz weterynarii nakazał wybijanie tuczników w gospodarstwach które nie stosują bioasekuracji.

– Nie zgadzamy się na takie świniobicie. Jeżeli to się nie zmieni, będziemy wnioskować o odwołanie powiatowego lekarza weterynarii – zapowiada Mateusz Jeżewski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

A biuro prasowe Ministra Obrony Narodowej odpowiada krótko: – Wojska Obrony Terytorialnej nie są organem właściwym do realizacji zadań w zakresie eliminacji populacji dzików. (eb)

Czytaj więcej o: wojsko dziki obrona terytorialna
Karoooool
zniesmaczony ...
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Karoooool
Karoooool (1 lipca 2017 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wnusiu z 22:42, właśnie po tej zmianie, żeby otrzymać licencję na posiadanie broni, Rosjanin musi m.in.: - mieć stałe miejsce pobytu, - nie figurować w rejestrze skazanych, - przedstawić zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia prowadzonego przez koncesjonowane podmioty ujęte w federalnym rejestrze, - przedstawić zaświadczenie o wyniku badania toksykologicznego (chodzi o narkotyki i środki psychotropowe), - przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do posiadania broni, - spełnić warunki odnośnie przechowywania broni. Jak widać, podobieństwo jest uderzające, ale raczej do uregulowań obowiązujących w RP, a nie USA. Jak chcesz czegoś więcej się dowiedzieć, to właśnie masz wakacje i możesz sobie poszukać i poczytać.
Rozwiń
zniesmaczony ...
zniesmaczony ... (1 lipca 2017 o 01:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
......zrzucanie takiego obowiązku na WOT jest działaniem antypaństwowym i nikczemnym. Jeszcze ta formacja nie zdążyła się "zawiązać", a wy chcielibyście, aby sami dokonali rozwiązania poprzez wzajemne wystrzelanie się....
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2017 o 00:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do polowsń są myśliwi ktuży znają przepisy prawa łowieckiego których nazywa się mordercsmi a teraz zmusza się do strzelania wszystkich dzików
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2017 o 22:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W USA ten problem nie istnieje. Posiadacz własności dysponuje bronią i sam decyduje, czy dzika postraszyć, czy może jednak ... zrobić hardkorowemu koksu stejki.
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2017 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Synku, putin zmienil niedawno prawo. W kwestii zakupu i posiadania broni jest teraz podobnie jak w USA.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!