wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wspólny Świat na Białorusi o swoich metodach pracy z autystami

Dodano: 9 listopada 2016, 09:19
Autor: eb

Przedstawicielki Wspólnego Świata na międzynarodowej konferencji w Mińsku/ fot. Wspólny Świat
Przedstawicielki Wspólnego Świata na międzynarodowej konferencji w Mińsku/ fot. Wspólny Świat

Wspólny Świat na konferencji w Mińsku promuje swój program pracy z osobami z autyzmem.

– Zaprezentowałyśmy program, dzięki któremu nasze dzieci wykorzystują w różnych sytuacjach życia codziennego to, czego nauczyły się w szkole. Kładziemy nacisk na skuteczną komunikację naszych podopiecznych z innymi, także nieznajomymi w różnych miejscach użyteczności publicznej i w różnych sytuacjach – tłumaczy Marta Łukowska-Almaszy, która we Wspólnym Świecie kieruje Ośrodkiem Terapii i Diagnozy. Wraz z Anną Chwałek, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom z Autyzmem Wspólny Świat zostały zaproszone na konferencję naukową pod patronatem Unicefu w Mińsku na Białorusi.

Bialski ośrodek w nowatorski sposób kładzie nacisk na integrację osób z autyzmem z lokalną społecznością. – Pomocna jest w tym komunikacja alternatywna i wspomagająca tzw. ACC, stosowana m.in. podczas wyjść do sklepów, restauracji, fryzjera czy kina. W takich sytuacjach dzieci uczą się samodzielności i prawidłowych zachowań. Chodzi o przetrenowanie wiedzy zdobytej w szkole czy przedszkolu w sytuacjach poza placówkami – zwracają uwagę ekspertki ze Wspólnego Świata.

Podczas wyjazdu zwiedziły wiodący ośrodek nauczania korekcyjnego i rehabilitacyjnego w Mińsku. – Wiele ośrodków chce się od nas uczyć, doceniają naszą działalność edukacyjno-terapeutyczną. Stąd zaproszenie na konferencję naukową do Mińska – podkreśla Anna Chwałek.

Obecnie Wspólny Świat w w ramach ośrodka terapii, przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum pomaga ok. 200 osobom z autyzmem. W planach jest budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem za ok. 20 mln zł. Inwestycja będzie przebiegać etapami, ośrodek ma już pozwolenie na budowę pierwszej części dla dorosłych z autyzmem. 

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!