środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Wymiana na dyrektorskich stołkach w WORD. Po kontroli CBA

Dodano: 14 listopada 2015, 17:09
Autor: Ewelina Burda

Arkadiusz Maksymiuk złożył prośbę o odwołanie ze stanowiska dyrektora WORD w Białej Podlaskiej. CBA dopatrzyło się naruszenia ustawy antykorupcyjnej. Decyzją zarządu woj. lubelskiego Maksymiuk pozostaje jednak w WORD na stanowisku wicedyrektora… (fot. Michał Laudy)
Arkadiusz Maksymiuk złożył prośbę o odwołanie ze stanowiska dyrektora WORD w Białej Podlaskiej. CBA dopatrzyło się naruszenia ustawy antykorupcyjnej. Decyzją zarządu woj. lubelskiego Maksymiuk pozostaje jednak w WORD na stanowisku wicedyrektora… (fot. Michał Laudy)

Zmiana na stanowisku dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. CBA dopatrzyło się złamania ustawy antykorupcyjnej przez dotychczasowego dyrektora, Arkadiusza Maksymiuka.

– 10 listopada Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował o odwołaniu ze stanowiska Arkadiusza Maksymiuka i powołaniu na dyrektora dotychczasowego wicedyrektora placówki, Krzysztofa Tymoszuka – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Sprawa ma związek z kontrolą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. – CBA prowadziło kontrolę przestrzegania w latach 2014-2015 zakazów zawartych w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, w tym wypadku przez Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej, a także kontrolę prawidłowości i prawdziwości składanych przez niego oświadczeń majątkowych – potwierdza Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

Kontrola trwała od 16 do 30 października. – Kontrola wykazała załamanie ustawy antykorupcyjnej. Dlatego 6 listopada biuro skierowało wniosek do Zarządu Województwa Lubelskiego o odwołanie ze stanowiska Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – podkreśla Dobrzyński.

Maksymiuk łączył funkcję dyrektora WORD z własną działalnością gospodarczą. Od wielu lat prowadzi firmę zajmującą się m.in. ubezpieczeniami.

– To ja złożyłem do zarządu prośbę o odwołanie – przyznaje z kolei Arkadiusz Maksymiuk. – Od ponad 20 lat prowadzę działalność gospodarczą, nie chciałem aby dochodziło do kolizji prawnej – dodaje były już dyrektor WORD.

O kontroli CBA jednak nic nie wspomina. – Wcześniej byłem przekonany że nie ma tu żadnej prawnej kolizji, bo moja działalność nie jest związana z pracą WORD – tłumaczy Maksymiuk. Jak mówi, nie chciał „aby ktoś miał z tego powodu problemy, dlatego zrezygnował”.  – Poza tym, zbyt mocno cenię sobie swoich klientów z którymi współpracuję od 20 lat, aby tak po prostu ich zostawić.

Ale jak się okazuje z WORD się nie rozstaje. – Pozostanie w ośrodku na stanowisku wicedyrektora. Bo dotychczasowy dyrektor Krzysztof Tymoszuk, decyzją zarządu objął stanowisko dyrektora placówki – informuje Beata Górka. – Pełnienie funkcji wicedyrektora nie narusza ustawy, bo wicedyrektor nie wydaje decyzji administracyjnych – dodaje rzecznik.

Wymiana na dyrektorskich stołkach budzi jednak wątpliwości CBA. – To sprytny zabieg, ale wymaga jeszcze naszej weryfikacji – nie ukrywa Jacek Dobrzyński.

Maksymiuk został powołany na dyrektora WORD w grudniu 2014 roku. Wcześniej był zastępcą dyrektora WORD. Zmiana była podyktowana wyborem ówczesnego dyrektora WORD Zbigniewa Kota na burmistrza Miedzyrzeca Podlaskiego. – Przez te 10 miesięcy udało mi się wyprowadzić WORD na piękny finansowy wynik, bo na początku był tu duży minus finansowy. W międzyczasie niektórzy pracownicy, ci szczególnie zaangażowani, dostali podwyżki.  Pierwszy raz od siedmiu lat – chwali się były dyrektor.

Jego zdaniem zmiana na stanowiskach nie wpłynie na pracę ośrodka. – Myślę że atmosfera jest dobra. Uprzedzałam mojego zastępcę o swojej rezygnacji. Wiedział o tym i wyraził chęć bycia dyrektorem – dodaje Maksymiuk, który jest także radnym powiatowym (PSL). Z kolei, dotychczasowy wicedyrektor  był jednym z głównych inicjatorów powstania oddziału terenowego WORD w Łukowie. Jest radnym powiatowym i przewodniczącym łukowskiej Platformy Obywatelskiej.

Gość
Gość
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 listopada 2015 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jeszcze - mojej ocenie pan Arkadiusz sugerował się zasadą ustawową, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności (art. 24f ustawy o samorządzie gminnym). Stąd jego sformułowanie, że ,,byłem przekonany że nie ma tu żadnej prawnej kolizji, bo moja działalność nie jest związana z pracą WORD". Wypełniając oświadczenie majątkowe dla radnego powiatu wpisał prowadzenie działalności ubezpieczeniowej Glob Max więc niczego nie ukrywał i sugerował się powyższą ustawą wskazaną w tym oświadczeniu. Zgodnie z art. 24h ust. 13 ustawy o samorządzie gminnym Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wzór formularza oświadczenia majątkowego radnego oraz wzór formularza oświadczenia majątkowego wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta, uwzględniając zakazy określone w odniesieniu do tych osób w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tzw. ustawa antykorupcyjna). No więc gdzie w oświadczeniu dla radnego jest ustawa antykorupcyjna wskazana jako podstawa prawna? Może gdyby była to pewnie ten Pan by do niej sięgną
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2015 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze dodam, że zmiana stanowisk z dyrektora na zastępcę będzie w mojej ocenie zgodna z prawem ponieważ z-ca nie wydaje decyzji administracyjnych w imieniu marszałka województwa. Marszałek województwa może upoważnić m.in. kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych do wydawania w jego imieniu decyzji (art. 46 ustawy o samorządzie województwa), tak więc z-cy już nie może.
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2015 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze dodam, że zmiana stanowisk z dyrektora na zastępcę będzie w mojej ocenie zgodna z prawem ponieważ z-ca nie wydaje decyzji administracyjnych w imieniu marszałka województwa. Marszałek województwa może upoważnić m.in. kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych do wydawania w jego imieniu decyzji (art. 46 ustawy o samorządzie województwa), tak więc z-cy już nie może.
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2015 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam, po pierwsze nie oceniam człowieka tylko jego działanie. Zgodnie z art. 2 pkt 6b w związku z art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, członkowie zarządów województw, skarbnicy województw, sekretarze województw, kierownicy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające i członkowie organów zarządzających wojewódzkimi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu marszałka województwa, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Jeżeli osoba narusza ww. zakaz właściwy organ odwołuje ją albo rozwiązuje z nią umowę o pracę, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o przyczynie odwołania albo rozwiązania umowy o pracę. Odwołanie i rozwiązanie umowy o pracę jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (art. 5 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 6 ustawy). Tak więc tłumaczenie ,,byłem przekonany że nie ma tu żadnej prawnej kolizji, bo moja działalność nie jest związana z pracą WORD" nie ma tu nic do rzeczy, ponieważ ustawa nie wskazuje o jaką działalność gospodarczą chodzi. Jedynie wskazuje w art. 4 pkt 6 in fine, że zakaz ten nie dotyczy działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2015 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak jeździć nie umiesz i stanowisz zagrożenie w ruchu drogowym to popracuj, poczytaj, poćwicz a dopiero potem przystępuj do egzaminu!!!!! Dzięki temu mniej wariatów na drogach!!!. Najlepiej swoja głupotą obwinić innych. Zastanów się co piszesz i o czym!!!!Inteligencją to Ty nie grzeszysz!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!