wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Zadbają o cmentarz tatarski. Mizar w Studziance będzie odrestaurowany

Dodano: 19 września 2016, 09:09
Autor: Ewelina Burda

Kilka lat temu Mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce odprawił na mizarze w Studziance modlitwę za zmarłych podczas Spotkań z Kulturą Tatarską i Regionalną (fot. archiwum)
Kilka lat temu Mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce odprawił na mizarze w Studziance modlitwę za zmarłych podczas Spotkań z Kulturą Tatarską i Regionalną (fot. archiwum)

Cmentarz tatarski w Studziance będzie odrestaurowany. Nagrobki będą zinwentaryzowane, a później przejdą prace konserwatorskie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Mizar w Studziance jest jednym z sześciu takich w Polsce. Jest tam kilkaset nagrobków, te najstarsze pochodzą z XVIII wieku.

– Do 1915 roku w Studziance znajdował się także drewniany meczet, ale został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie. Meczet nie został odbudowany, a ostatni imam przekazał ten teren pod budowę szkoły. Obecnie w Studziance nie ma już społeczności tatarskiej, niemniej jednak cmentarz otoczony jest opieką władz powiatu i gminy, a także mieszkańców – opowiada Łukasz Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, które również opiekuje sie tym miejscem, pielęgnuje też dawne tradycje tatarskie, m.in. kuchnię tatarską czy łucznictwo tradycyjne.

We wrześniu stowarzyszenie oraz wolontariusze Fundacji Dziedzictwa Kulturowego z Warszawy wspólnie oczyszczą teren cmentarza i zinwentaryzują zachowane na nim nagrobki. – Zdajemy sobie sprawę, że mizar wymaga prac konserwatorskich, dlatego podjęliśmy współpracę z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego i wspólnie nie tylko oczyścimy cmentarz, ale także przeprowadzimy inwentaryzację poszczególnych nagrobków, wraz z opisem ich stanu. To pozwoli na opracowanie profesjonalnych programów konserwatorskich – zaznacza Węda.

– Trzeba bardzo uważać, aby konserwacja nie ingerowała w specyficzny charakter cmentarza. Dlatego dla każdego nagrobka zostanie opracowany odrębny program konserwatorski. Inwentaryzacja jest pierwszym krokiem do podjęcia renowacji, ale do tego daleka droga, wymagająca namysłu i głębokiej refleksji – podkreśla z kolei dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Projekt realizowany przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Miejscowości Studzianka jest dofinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 września 2016 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z wszystkich mizarów tatarskich w Polsce - ten w Studziance jest najciekawszy i najbardziej "magiczny".
Rozwiń
Gość
Gość (19 września 2016 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłem tam w sierpniu, miejsce magiczne trudno nie mieć szacunku dla tej społeczności. Bardzo się cieszę z zapowiedzi prac konserwatorskich. Na szybko można poprawić oznaczenie (trafiłem tylko dzięki GPS), wyrównać drogę dojazdową (500 metrów polnej drogi z koleinami) a sam cmentarz oczyścić z niepotrzebnych roślin.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!