poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zamiast na ryby, wydali na pensje. FAPA to "przechowalnia polityków" PSL

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2012, 19:48
Autor: Rafał Panas

Przemysław Litwiniuk (Archiwum)
Przemysław Litwiniuk (Archiwum)

Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa kieruje prominentny działacz PSL z Międzyrzeca Podlaskiego. To skrytykowana przez NIK "przechowalnia polityków”.

Przemysław Litwiniuk (rocznik 1980) jesienią kandydował na senatora z list PSL. Chwalił się bogatym życiorysem zawodowym: ma doktorat, jest radcą prawnym "w jednej z najlepszych kancelarii prawniczych” w Białej Podlaskiej i przewodniczącym rady powiatu. Zakładał też Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania, był szefem gabinetu politycznego ministra rolnictwa Marka Sawickiego, jest dyrektorem Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA).

Ludowiec nie wspominał, że z ministerstwa odszedł po głośnej aferze. Podał się do dymisji, kiedy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzięło na celownik CBA i zatrzymało Jarosława G. (usłyszał zarzuty łapówkarstwa), jego dobrego znajomego i członka wspomnianej Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania.

Teraz okazało się, że śmierdzi też w FAPA. Najwyższa Izba Kontroli właśnie ogłosiła wyniki kontroli, jak fundacja realizuje wspieranie rybołówstwa (lata 2007 - 2011, jeszcze zanim przyszedł do niej Litwiniuk). I nie zostawiła na niej suchej nitki.

– Fundacja dostała 750 tys. zł, ale nie wykonała podstawowych zadań. Powinna więc oddać większość tych pieniędzy. Niestety zwróciła tylko 50 tys. zł – mówi Paweł Biedziak, rzecznik Izby. FAPA tłumaczy, że nie było zaniedbań z jej strony. Przyczyną niewykonania części zadań był brak odpowiednich przepisów.

Litwiniuk zasiada również w radzie nadzorczej spółki Elewarr. Zrobiło się o niej głośno po wybuchu afery taśmowej. Opinia NIK o działalności tej firmy również była miażdżąca.

Kontrolerzy obliczyli, że władze Elewarru powinny zwrócić 1,4 mln zł nienależnie pobranego wynagrodzenia. Prokuratura bada brak nadzoru nad spółką m.in. urzędników Ministerstwa Rolnictwa.

– Nie mam nic przeciwko dostępowi do służby publicznej osób zaangażowanych w działalność polityczną lub samorządową, o ile odbywa się to na zasadzie jawności i konkurencyjności – odpisał na nasze pytania Litwiniuk. – Kluczowym kryterium powinny być kompetencje, ale zaangażowanie w życie publiczne lub związki rodzinne nie mogą być przesłanką dyskwalifikującą. To byłaby dyskryminacja.

Litwiniuk wybory do Senatu przegrał, ale nie może narzekać. W ub. roku tylko za zasiadanie w zarządzie FAPA oraz radach nadzorczych Elewarr, Lubelskiego Rynku Hurtowego oraz PKS w Międzyrzecu Podlaskim zarobił 183 tys. zł. To niemało, biorąc pod uwagę, że niektóre stanowisko objął w ciągu roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!