piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zmiany w toku, remonty stanęły

  Edytuj ten wpis

Utworzona niedawno bialska spółka Zakład Gospodarki Lokalowej jest teraz w całości własnością miasta.

Powstała z zakładu budżetowego o takiej samej nazwie. Zdaniem części lokatorów, zahamowało to remonty i modernizację wielu budynków komunalnych w centrum Białej Podlaskiej.
- Dopiero po wielu interwencjach założono w naszym budynku instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Jednak wody nadal nie mamy, a nieczystości wynosimy do odległego szamba. Bo nie ma zgody na wybudowanie zewnętrznych przyłączy - mówią z rozgoryczeniem lokatorzy kamienicy komunalnej przy pl. Szkolny Dwór.
- Obiecywali nam, że do 15 października roboty będą odebrane, ale to mało realne. Od wielu dni nawet nie usunęli gruzu - dodaje Beata Czublun.
Mieczysław Ruta, prezes nowej spółki ZGL (wcześniej był dyrektorem zakładu budżetowego ZGL) nic nie wie nic o kłopotach z wykonywaniem przyłączy przy ul. Nowy Dwór. - Przekształcenia wcale nie spowolniły remontów. Jeśli nie przyjdzie szybko zima, to uda się nam do końca roku wyposażyć nasze kamienice w centrum miasta w odprowadzanie ścieków - zapewnia prezes Ruta. Dodaje, że dziś w lubelskim Sądzie Gospodarczym złoży wniosek o rejestrację nowej spółki ZGL znajdującej się w organizacji. Oczekiwanie na wpis do Krajowego Rejestru Sądowego potrwa Kilka tygodni.
- Nowa spółka ZGL przejęła majątek warty 55 mln zł. Ale nie dostaje go na własność. Ma nim tylko administrować - tłumaczy bialski prezydent Andrzej Czapski. Podkreśla, że przekształcenie nastąpiło po to, by zakład mógł korzystać z kredytów i dotacji unijnych. - I jako spółka będzie mógł efektywniej gospodarować - dodaje.
Opozycyjny radny Adam Abramowicz (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta krytycznie podchodzi do przekształcenia. - Zakład nie pracuje efektywnie. Miasto dopłaca do mieszkań komunalnych. Trzeba było inaczej reformować ZGL. Lepiej byłoby sprywatyzować spółkę i pozwolić jej z innymi firmami konkurować w zarządzaniu miejskimi mieszkaniami komunalnymi - twierdzi Abramowicz.

WŁADZE NOWEJ SPÓŁKI

Przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki Zakład Gospodarki Komunalnej został Maciej Buczyński. W skład rady weszli też Henry Makarewicz i Marian Gawliński.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!