piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Żołnierze Wyklęci i cichociemny patronami ulic w Białej Podlaskiej

Dodano: 26 stycznia 2017, 20:01
Autor: Ewelina Burda

Jest projekt uchwały w sprawie nazwania ronda przy ul. Janowskiej. Prezydent chce aby było to rondo Żołnierzy Wyklętych / fot. archiwum
Jest projekt uchwały w sprawie nazwania ronda przy ul. Janowskiej. Prezydent chce aby było to rondo Żołnierzy Wyklętych / fot. archiwum

Biała Podlaska będzie miała rondo Żołnierzy Wyklętych. Nazw doczekają się też dwie ulice, jedna z nich zyska patrona Leopolda Skwierczyńskiego, cichociemnego pochodzącego z Husinki.

Chodzi o rondo przy ulicy Janowskiej i alei Armii Krajowej, której 450-metrowy odcinek oddano w grudniu do użytku.  - Chcemy aby rondo nosiło nazwę Żołnierzy Wyklętych. Odsłonięcie wraz z nadaniem nazwy planujemy zorganizować w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych- zapowiedział wtedy prezydent Dariusz Stefaniuk. - Mamy tu aleję Armii Krajowej, a żołnierze wyklęci też niewątpliwie z armii się wywodzili. Nazwa łączy tych ludzi którzy walczyli o wolną Polskę - tłumaczył prezydent.

Patrona  Leopolda Skwierczyńskiego zyska dotąd nie nazwana boczna  droga przy ul. Akademickiej, biegnąca w stronę ul. Sygietyńskiego. Skwierczyński był cichociemnym, majorem Armii Krajowej, pochodził z Husinki niedaleko Białej Podlaskiej. Uczył się w gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, w latach 30-tych XX wieku skończył Państwowy Instytut Sztuk Teatralnych w Warszawie. W czasie wojny służył we Francji, Anglii . Później przeszedł szkolenie dla tzw. cichociemnych, służył przy komendzie głównej AK w Warszawie. Wyemigrował do Wielkiej Brytanii, po czym powrócił po odwilży w 1957 roku. Zmarł w 1959 roku. "Ciekawy życiorys artystyczny i zasługi w walce o niepodległość Polski są wystarczającym powodem, aby aktor który został cichociemnym miał w Białej Podlaskiej upamiętnienie w postaci nazwy ulicy" - uzasadnia w projekcie uchwały prezydent.

Nazwę "Metalowa" zyska też 1-kilometrowa boczna ulica Alei Solidarności. Z taką propozycją zwróciła się do władz miasta spółka Dombud która przy tej właśnie ulicy wybudowała halę do produkcji konstrukcji metalowych.  O nadaniu nazw zadecydują radni na sesji 3 lutego. 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Qrwa mać, czas skończyć cyklicznie powracające rajwachy ze zmianami nazw ulic. Niedawno radni w jakiejś mieścinie tak się zapędzili, że zmienili nazwę ulicy Wyspiańskiego na Słowackiego. Dlaczego?, niestety do końca nie wiadomo, ale podobno wójt, mając większość rady za sobą stwierdził, że Wyspiański podpada pod komucha, bo w jego obrazach zbyt dużo czerwieni. Zacznijmy wreszcie nazywać ulice, jak w USA, czyli First Avenue, First Alee, etc., żeby wreszcie był święty spokój!
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żenujące. Tacy żołnierze wyklęcie zabili sąsiada mojej babci, która sama należała do AK. A teraz gloryfikuje się te osoby, zamiast prawdziwych bohaterów. Nie twierdzę, że wszyscy byli źli, ale wiele z nich jednak było.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Czy Biała Podlaska wraz z okolicami nie wydała nigdy...". Wydała Darka, okolica.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Biała Podlaska wraz z okolicami nie wydała nigdy wybitnego naukowca, inżyniera, nauczyciela, lekarza, podróżnika, pisarza, poety, sportowca? Czy wszystkie nowe nazwy miejsc publicznych MUSZĄ koniecznie kojarzyć się wojną i bieżącą polityką historyczną? Nie mieliście tam NIKOGO wybitnego, godnego patronowania ulicy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!