Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

5 maja 2021 r.
16:02

Afera przetargowa. Trzy godziny „przesłuchania” prezydenta miasta

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
3 3 A A
W środę radni spotkali się na sesji nadzwyczajnej
W środę radni spotkali się na sesji nadzwyczajnej (fot. E.Burda)

Kontroli CBA w Urzędzie Miasta nie ma. Sprawa dotyczy tylko urzędnika – odpowiadał w środę radnym na nadzwyczajnej sesji prezydent Michał Litwiniuk (PO). Wnioskowała o to Zjednoczona Prawica, która chciała wyjaśnień w związku z aferą przetargową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tydzień temu władze miasta zorganizowały spotkanie właśnie z zamiarem przedstawienia wszystkich informacji, ale wówczas radni prawicy się nie pojawili. Zawnioskowali za to o nadzwyczajną sesję, która odbyła się w środę.

CBA

Wszystkie te działania to echa zatrzymań urzędników i przedsiębiorców z Białej Podlaskiej, o których CBA poinformowało 22 kwietnia. 

Wśród zatrzymanych jest wieloletni inspektor wydziału inwestycji z bialskiego magistratu. Prokuratura zarzuciła urzędnikom, że „przekazywali przedsiębiorcom poufne informacje o planowanych inwestycjach w zakresie infrastruktury drogowej m.in. przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych czy ścieżek rowerowych”.

Przedsiębiorcom z kolei zarzuca się „nakłanianie urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z planowanymi i prowadzonymi przetargami”.

To wszystko czyny, za które grozi do 10 lat więzienia. Bialski urzędnik, został decyzją prokuratury, zawieszony w czynnościach służbowych.

Sesja

Na trwającej blisko trzy godziny nadzwyczajnej sesji, radni prawicy skierowali do władz miasta szereg pytań. – Ilu pracowników i czy również pan prezydent był przesłuchany przez CBA? – dopytywał Dariusz Litwiniuk, przewodniczący klubu Zjednoczonej Prawicy.

Okazuje się, że dotychczas przesłuchany został tylko podejrzany urzędnik. – Postępowanie prokuratorskie dotyczy tylko jednego z pracowników. Nie ma kontroli CBA w urzędzie. Są zarzuty wobec konkretnej osoby. Nic więcej nie wiemy. Nie znamy stanowiska tego urzędnika – zaznacza adwokat Przemysław Bałut, który odpowiada za obsługę prawną magistratu.

Prokuratura zawnioskowała do urzędu o wydanie dokumentacji sześciu przetargów, m.in. na budowę ścieżki rowerowej i przebudowę chodników przy ulicy Sidorskiej, na budowę ulicy Armii Krajowej oraz na trzeci etap przebudowy ulicy Warszawskiej. Najdroższa z tych inwestycji to ta ostatnia, za ponad 9,3 mln zł.

– Przetargi nie wzbudziły naszych podejrzeń, dlatego że w pięciu na sześć przetargów uzyskaliśmy oferty niższe niż zakładane przez nasz kosztorysy – zauważa prezydent Michał Litwiniuk (PO).

Radnych interesowało też, przy ilu przetargach pracował zatrzymany urzędnik. Okazuje się, że w ubiegłym roku przy 10, a w tym roku przy jednym. – Działamy po gospodarsku, nigdy wcześniej tyle w mieście nie inwestowaliśmy – podkreśla prezydent, przypominając, że w wydziale inwestycji pracuje 11 urzędników, a w całym magistracie zatrudnionych jest ponad 200. – Niech obiektywne organy to rozstrzygną. Jeśli urzędnik zawinił, to poniesie karę. Znamy tylko charakter zarzutów, ale nie wiemy, jak pracownik odniósł się do nich, bo nie mamy z nim kontaktu – przyznaje Litwiniuk.

Prawica była też ciekawa, czy urzędnik był nagradzany. – W czasie mojej kadencji nie otrzymał nagrody, a jedynie w 2019 roku, w ramach regulacji płac, objęła go podwyżka – zaznacza prezydent.

Nie wszystkim radnym spodobała się formuła nadzwyczajnej sesji. – Jako radni nie bierzemy w tym udziału, w tej dyskusji. Bo efektem nie będzie więcej ulic i czy innych inwestycji – zauważa radny Jan Jakubiec (Biała Samorządowa).

Z kolei przewodniczący rady zaproponował inne rozwiązanie. – Odnoszę wrażenie, że to nie sesja, ale posiedzenie komisji śledczej. Nasz statut daje możliwość powołania komisji doraźnej, która może zająć się na przykład przetargami – zaznacza Bogusław Broniewicz.

– CBA zażądało dokumentów, więc aż tak dobrze nie jest, skoro podjęto działania. Chyba naturalne jest, że każdy radny powinien być choćby lekko zaniepokojony – stwierdza z kolei radny Henryk Grodecki (ZP).

Audyt

Samorząd zlecił już wewnętrzny audyt finansów publicznych. – Celem jest stwierdzenie czy system działa prawidłowo, czy przy zamówieniach publicznych są zachowane zasady ustawowe i przepisy wykonawcze. Wyniki udostępnimy – podkreśla Joanna Melańczuk kierownik referatu audytu wewnętrznego i kontroli w magistracie.

Ostatecznie, jeden z radnych zawnioskował o zamknięcie dyskusji. Prawica z kolei zapowiada, że będzie pytać prezydenta o sprawę w formie wniosków o informację publiczną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!