czwartek, 22 marca 2018 r.

Biłgoraj

Chcesz skorzystać z internetu nad zalewem? Musisz iść do gminy i pokazać dowód

Dodano: 14 lipca 2016, 13:33

Fot. Biszcza.pl
Fot. Biszcza.pl

Turyści wypoczywający nad zalewem Biszcza-Żary mogą korzystać z darmowego internetu bezprzewodowego. Najpierw jednak muszą się wybrać do urzędu gminy i pokazać dowód osobisty. – To wymogi projektu unijnego, dzięki któremu powstała sieć – tłumaczą urzędnicy

W gminie Biszcza w powiecie biłgorajskim jest bardzo słaby zasięg sieci telefonii komórkowej. Przyznają to nawet lokalni urzędnicy. Dla osób chcących skorzystać z internetu rozwiązaniem może być sieć bezprzewodowa i działające w wybranych punktach gminy hot spoty.

Jeden z nich znajduje się przy atrakcyjnym turystycznie zalewie Biszcza-Żary, który w okresie letnim w weekendy odwiedzają setki plażowiczów. Problem w tym, że przy próbie zalogowania się do sieci, użytkownik widzi na swoim telefonie komunikat: „W celu uzyskania loginu i hasła należy udać się do Urzędu Gminy Biszcza z Dowodem Osobistym w godzinach urzędowania do pokoju nr 21.”

Znad zalewu do urzędu gminy jest około 5,5 km. Wprawiony piechur pokona trasę w obie strony w dwie godziny. Będzie znacznie szybciej jeśli ma do dyspozycji samochód. Ale i tak skorzystać z internetu będzie mógł tylko w dni robocze. W weekendy urząd jest zamknięty i tym samym z internetu w gminie Biszcza nikt obcy już nie skorzysta.

– Sieć powstała w ramach projektu unijnego. Musimy mieć monitoring tego kto z niej korzysta – wyjaśnia Bernadeta Cichorz, zastępca wójta gminy Biszcza. Po szczegóły odsyła do pokoju nr 21, czyli do gminnego informatyka.

Okazuje się, że takie kłopotliwe dla użytkowników wymogi korzystania z internetu rzeczywiście zakładał unijny projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu zrealizowany w 2013 roku. W jego ramach do 300 gospodarstw w gminie trafił bezpłatny internet radiowy. A hot spoty dla pozostałych chętnych do korzystania z sieci to tylko dodatkowy efekt projektu. Ten mniej istotny i dlatego wykorzystywany z takimi obostrzeniami.

– To nie był nasz pomysł. Ale takie dostaliśmy wytyczne i musimy się do nich stosować – tłumaczy Robert Przybysz, informatyk z UG Biszcza.

Czy jest zatem ktokolwiek, kto z gminnego internetu korzysta? – Oczywiście, mamy np. osoby z miejscowości Budziarze, gdzie działa agroturystyka. Dostają login, hasło i mogą korzystać z wszystkich gminnych hot spotów, nie tylko w tej jednej wsi – mówi Przybysz.

Weekendowi bywalcy w Biszczy muszą poczekać jeszcze dwa lata. Wówczas unijny projekt się zakończy i gmina nie będzie już musiała rejestrować każdego użytkownika.
– Wtedy uwolnimy całą sieć – zapowiada Robert Przybysz.

Czytaj więcej o: internet biszcza zalew
Niktważny
rex
rex
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Niktważny
Niktważny (14 lipca 2016 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bareja byłby dumny, że urzędnicy ogladali jego filmy i przenoszą film do rzeczywistości. Już jest śmiesznie a możnaby jeszcze umożliwić załatwienie tej sprawy przez internet.
Rozwiń
rex
rex (14 lipca 2016 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a dlaczego ci, co prowadzą agroturystykę mogą korzystać bez ograniczeń z internetu, skoro na oświadczeniu jest napisane, że użytkownik nie będzie wykorzystywał netu w celach zarobkowych?????????????
ORMO czuwa!
Rozwiń
rex
rex (14 lipca 2016 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Polska to piękny kraj. Tylko ludzie tworzący przepisy to BEZMUZGI.
tacy jak ktoś, kto "BEZMUZGI" pisze przez u otwarte?
Rozwiń
rex
rex (14 lipca 2016 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tacy jak ktoś, kto "BEZMUZGI" pisze przez u otwarte?
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ALGO Radom - i wszystko wiadomo, zapytajcie w innych gminach jakie to cwaniaki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!