Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

5 maja 2021 r.
21:56

Dylówka tajemnic. Niezwykłe odkrycia na budowie drogi w Tarnogrodzie

Autor: Zdjęcie autora agdy
2 0 A A
Ul. Partyzantów
Ul. Partyzantów (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Nikt się nie spodziewał, że przy okazji budowy drogi w Tarnogrodzie, robotnicy odkryją fragment drewnianego traktu. Tak utwardzony przejazd prowadził z rynku do kościoła. Dzięki drobnym przedmiotom znalezionym w sąsiedztwie można niemal odtworzyć życie jakie toczyło się w miasteczku przed laty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W centrum Tarnogrodu (powiat biłgorajski), na ulicy Partyzantów trwają prace drogowe. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie rozbudowuje drogę wojewódzką nr 835, konkretnie chodzi tu o odcinek Biłgoraj – granica województwa. Ponieważ nowa droga będzie szersza o 2 metry od dotychczasowej, drogowcy pracowali w miejscach, gdzie wcześniej nikt nie prowadził prac.

– Na etapie projektowania drogi wojewódzkiej nr 835, został przeprowadzony spis zabytków oraz obiektów objętych ochroną konserwatorską. Nic nie wskazywało na to, że w okolicach kościoła parafialnego w Tarnogrodzie może znajdować się tego typu drewniany trakt drogowy – mówi Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy ZDW.

Okazało się, że gdy robotnicy zeszli na głębokość około 80 cm znaleźli dwa poziomy naprzemiennie układanych belek, wzdłuż ulicy, powyżej w poprzek.

– Miejscami konstrukcję wzmacniano dodatkowo brukiem kamiennym. Szerokość uchwyconych w wykopie reliktów wahała się od 240 do 130 cm. Pozostała część znajduje się pod nierozebraną nawierzchnią. W warstwie bezpośrednio zalegającej nad konstrukcją oraz pod nią, znajdowały się liczne zabytki ruchome – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który został powiadomiony o znalezisku.

– Z tego co widziałam, to drewno było z drzew iglastych, niektóre elementy ociosane, niektóre okrągłe. Będzie mogło być przebadane, bo jest bardzo dobrze zachowane. Na razie zostało wydobyte i zabezpieczone, bo prace przy przebudowie drogi są kontynuowane – wyjaśnia Anna Jączek z Pracowni Archeologicznej, która prowadziła na miejscu badania archeologiczne.

Na starych, bardzo nielicznych zdjęciach Tarnogrodu z okresu międzywojennego widać niewysokie zabudowania i mieszkańców, którzy wozami lub pieszo przemieszają się po czymś na kształt traktów i przejść, pozwalających pokonać błotnisty i nierówny teren.

– Było blisko lasów więc do utwardzania dróg wykorzystywano drewno, którego było pod dostatkiem. Jakoś się ratowano by móc przejechać. Ale i tak stosowano takie rozwiązania tylko w centrum. Dzisiejsza ulica Partyzantów była główną drogą łączącą rynek i kościół. Tak samo utwardzony był rynek – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu, który dodaje, że takie drogi zwano dylówkami a wilgotne podłoże sprawiło, że fragment takiego traktu dotrwał do naszych czasów.

Dylówki, które są elastyczne i trwałe były przed laty bardzo popularne na wschodzie kraju. Taką metodę układania dróg, niemal jak podłogi, jeszcze niedawno stosowali leśnicy.

Odkryty trakt faktycznie musiał być centrum życia Tarnogrodu i całej okolicy, bo przy okazji prac drogowych znaleziono mnóstwo drobnych przedmiotów: podkowy, elementy końskiej uprzęży i wozów, fragmenty ozdoby trumiennej, kawałki ceramiki i szkła a nawet fragment ustnej harmonijki.

– Lepiej się znam na okresie II wojny światowej ale po konsultacjach można przypuszczać, że najstarszymi przedmiotami znalezionymi przy okazji remontu drogi są raczki do butów datowane na XVI-XVII wiek. To małe metalowe elementy w kształcie podkowy, które umieszczano wówczas na obcasach butów. Inne przedmioty są młodsze, więcej się dowiemy gdy je oczyścimy, zakonserwujemy i ocenią je specjaliści – mówi Piotr Magoch z Tarnogrodu, który z pasjonatami historii: Grzegorzem Szymanikiem i Januszem Szabatem, wykrywaczem metali przeszukują ziemię wybraną przez koparkę. – Nasza praca jest nadzorowana przez służby konserwatorskie, nie robimy niczego na własna rękę – dodaje pan Piotr, który podkreśla, że ta ich społeczna praca dodaje coś nowego do historii Tarnogrodu.

Najłatwiej wydatować znaleziony... medal, który przyznawał car za stłumienie powstania styczniowego. Bo taki tez został znaleziony.

Jak informuje inwestor, po dokładnym przebadaniu okolicy i wykonaniu niezbędnych prac, teren został przekazany do dalszych działań inwestycyjnych. Wykonawca będzie nadal współpracował z archeologami. Najprawdopodobniej w czerwcu lub lipcu wrócą oni na ul. Partyzantów, bo drogowcy będą remontować drugą część jezdni pod którą znaleziono dawny trakt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Marzysz o przecięciu błękitnych fal, czując wiatr we włosach, ale nigdy nie miałeś okazji stanąć za sterem? Mazury, znane jako Kraina Tysiąca Jezior, oferują idealne warunki dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wody i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na wodzie.

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zapomnij o zgiełku codzienności i otwórz się na spokój, jaki oferują góry. Bukowina Tatrzańska, zakątek pełen malowniczych pejzaży i górskiej ciszy, jest jak balsam dla duszy szukającej odpoczynku. Odkryj z nami, jak cieszyć się każdą chwilą, delektując się pięknem i spokojem, jakie niesie ze sobą Bukowina Tatrzańska.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium