Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

22 maja 2022 r.
11:57

Stare-nowe zabytki w Górecku Kościelnym przyciągną turystów?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
15 0 A A
Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z 2 poł. XVIII wieku, czyli czasów, gdy świątynią administrowali Franciszkanie. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański.
Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z 2 poł. XVIII wieku, czyli czasów, gdy świątynią administrowali Franciszkanie. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański. (fot. Katarzyna Tur-Marciszuk/zamojski oddział WUOZ)

Obraz z głównego ołtarza do rejestru się "nie załapał", ale już te z bocznych z Matką Boską, św. Franciszkiem i św. Barbarą, tak. Na oficjalnej liście zabytków znalazło się jeszcze kilka elementów kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O wpisanie obrazów i figur do rejestru zabytków zabiegał proboszcz parafii w Górecku Kościelnym. Dlaczego? – O takie zabytki należy bardziej dbać. Nie można ich swobodnie przenosić ani odnawiać na własną rękę, ale tylko zgodnie z wytycznymi konserwatorów. Zależało mi, by były bardziej starannie chronione – odpowiada ks. Jarosław Kędra, kierujący parafią od 2016 roku.

Zdaje sobie sprawę, że teraz także na nim spoczywa większa odpowiedzialność, a być może także większe wydatki. – Ale też wpis do rejestru zabytków otwiera nowe możliwości finansowania prac renowacyjnych i np. ubiegania się o dotację czy to u konserwatora zabytków czy w ministerstwie kultury – tłumaczy duchowny.

Podkreśla również, że teraz o uznanych już za zabytkowe obiektach będzie się mogło dowiedzieć więcej ludzi, bo np. zostaną opisane w naukowych, specjalistycznych publikacjach. Cieszy go m.in. uznanie za zabytkowy obraz św. Barbary patronki dobrej śmierci, bo to rzadki egzemplarz i jest niewiele wizerunków tej świętej.

Choć Górecko Kościelne i zabytkowy kościół już są bardzo popularne wśród turystów, to ksiądz przewiduje, że teraz zainteresowanie nimi pasjonatów historii będzie jeszcze większe. – A to ważne i dla mnie, i na pewno także w przyszłości dla mojego następcy – uważa ks. Kędra.

Jest też gotowy do rozpoczęcia renowacji elementów wyposażenia kościoła, bo są nadszarpnięte zębem czasu. A parafianie się cieszą. – Ksiądz proboszcz dba o kościół. Odnawia m.in. złocenia na głównym ołtarzu. A teraz wszystko będzie jeszcze bardziej zadbane, a dla naszej parafii to większa ranga i prestiż – mówi Joanna Marzec, sołtys Górecka Starego.

Konserwatorzy zabytków rozpatrując wniosek proboszcza z Górecka Kościelnego pozytywnie zaopiniowali propozycję wpisania do rejestru rzeźby Chrystusa znajdującej się przy słupie ołtarza głównego, która pierwotnie była najpewniej eksponowana w jakiejś kaplicy. Za zabytkowe uznano również obrazy z bocznych ołtarzy, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem z 2 poł. XVIII w, św. Franciszka pod krzyżem z 2 poł. XIX w. i św. Barbarę autorstwa Antoniego Michalaka z 1927 r. Ochroną prawną objęte zostały również rzeźby krucyfiksów i Chrystusa Zmartwychwstałego, a także monstrancja z początku XX wieku, krzyż procecyjny z XiX w, klęcznik zdobiony krzyżem maltańskim i kamienna kropielnica.

Proboszcz wnioskował również o obraz św. Stanisława Biskupa Męczennika z ołtarza głównego, ale pojawiły się co do niego pewne wątpliwości i uznano, że konieczna jest bardziej dokładna analiza konserwatora dzieł sztuki.

TROCHĘ HISTORII

Górecko Kościelne to dawna osada leśna wchodząca w skład dóbr szczebrzeskich, należących od 1593 roku do hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Z maleńką wioską związany jest przekaz o objawieniu św. Stanisława, który 7 października 1648 r. miał się tutaj ukazać i uratować osadę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po tych zdarzeniach, w 1668 roku późniejszy ordynat Marcin Zamoyski ufundował dwie kaplice i kościół. Świątynia została zniszczona przez Szwedów na początku XVIII w., ale w 1768 r. Jan Jakub Zamoyski ufundował obecny, drewniany kościół.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane, znane również jako blaszaki, cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców województwa lubelskiego. Dzięki swojej przystępnej cenie, łatwości montażu oraz wszechstronności, stają się idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowego miejsca do przechowywania lub ochrony pojazdów. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć inwestycję w garaż blaszany i jakie korzyści płyną z jego posiadania.

Kobieta została zatrzymana w środę po południu

Dwoje dzieci w samochodzie. Za kierownicą pijana matka

Miała prawie 2 promile alkoholu w organizmie, a mimo to wsiadła za kierownicę i ruszyła samochodem, wioząc dwoje swoich dzieci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!