Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

12 grudnia 2017 r.
11:50

Ceny żywności na święta będą rekordowe. Co drożeje najbardziej?

2 22 A A
Obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach 2017 r. poziom cen żywności jest najwyższy od początku XXI wieku
Obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach 2017 r. poziom cen żywności jest najwyższy od początku XXI wieku

W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7 proc. wyższe niż rok wcześniej – prognozują analitycy Departamentu Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W grudniu 2017 r. poziom cen detalicznych, z wyjątkiem cukru, wszystkich grup produktów, wchodzących w skład publikowanego przez GUS koszyka żywności, będzie wyższy niż przed rokiem.

Za jaja i masło wciąż słono zapłacimy

O blisko 20 proc. droższe niż rok wcześniej będą przede wszystkim oleje i tłuszcze. W tej kategorii żywności wyróżnia się masło, które będzie kosztowało o 30-35 proc. więcej niż w grudniu 2016 r. W ostatnich tygodniach ceny masła na rynkach międzynarodowych i w Polsce uległy już obniżeniu, ale ich poziom w sklepach jest wyższy w relacji rocznej. O kilka procent droższa będzie też margaryna.

Znacznie więcej Polacy zapłacą również za drugi podstawowy produkt, używany do wypieków ciast, czyli jaja. Ich ceny w sklepach mogą być o 20-25 proc. wyższe niż w grudniu 2016 r. W mniejszym stopniu niż żywność ogółem podrożeje natomiast mąka.

Owoce ciągle drogie

O ponad 10-proc. droższe są też owoce, przede wszystkim z uwagi na wyższe ceny produktów krajowych, np. jabłek. O ile w przypadku masła i jaj, o wzroście cen decydowała przede wszystkim sytuacja na rynku międzynarodowym, to w przypadku jabłek, głównym czynnikiem wzrostu ich cen były o 1/3 mniejsze krajowe zbiory. Wyższe niż przed rokiem będą również przeciętne ceny warzyw (o 3,5 proc.), jednak w tym przypadku należy pamiętać, że w ubiegłym roku były one relatywnie niskie.

- Obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach 2017 r. poziom cen żywności jest najwyższy od początku XXI wieku. W porównaniu z grudniem 2000 r. ceny detaliczne żywności w naszym kraju wzrosły o 50 proc., czyli znacznie więcej niż ceny wszystkich towarów i usług konsumpcyjnych, których poziom w tym okresie zwiększył się o ponad 40 proc. Oznacza to, że żywność stała się relatywnie droższa wobec innych towarów i usług konsumpcyjnych – zaznacza Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas. - Tak znaczący wzrost cen żywności nie oznacza jednak, że w tym roku na święta Bożego Narodzenia kupimy mniej produktów żywnościowych niż przed rokiem. W październiku br. średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było o 7,4 proc. wyższe niż w październiku 2016 r., podczas gdy ceny żywności w tym okresie wzrosły wolnej - o 5,8 proc. Również w grudniu br. roczna dynamika wzrostu wynagrodzeń powinna być wyższa niż dynamika wzrostu cen żywności, co oznacza, że za przeciętne wynagrodzenie w gospodarce będziemy mogli kupić więcej żywności niż przed rokiem - dodaje Paweł Wyrzykowski.

Więcej zapłacimy też za sery, twarogi i mięso

Wzrost cen detalicznych produktów mleczarskich, takich jak sery, twarogi czy śmietana będzie zbliżony do dynamiki zmian żywności ogółem. Ceny pieczywa będą o ok. 3 proc. wyższe niż w grudniu 2016 r. Tegoroczne podwyżki będą najbardziej widoczne w przypadku mięsa drobiowego, które w grudniu br. może być nawet o 5-7 proc. droższe niż przed rokiem. Więcej trzeba będzie zapłacić również za mięso wieprzowe i wołowe.

Tańszy będzie cukier

Zniesienie limitu kwot produkcji cukru w Unii Europejskiej przyczyniło się do zwiększenia produkcji we Wspólnocie. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych, które w październiku były o 7,3 proc. niższe niż w październiku 2016 r. Należy oczekiwać, że w grudniu br., w relacji rocznej, ceny cukru będą o ponad 10 proc. niższe.

Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 10:05
Czynsze w niektórych spółdzielniach przez rok 3 razy poszły w gòre ale misiewicze bawia sie z Rydzykiem w najlepsze a ciemny lud klaszcze po obejrzeniu paska na tvp info.
Avatar
Gucio / 19 grudnia 2017 o 22:30
undefined napisał:
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
 oj tam ojtam !
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 21:15
Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych, " HA, HA, HA.............. NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 22:58
Mnie dobra zmiana podwyższyła emeryturę o ciut ponad 5 zł gdy najniższe wynagrodzenie wzrosło o złotych 100. Jeszcze jak Bozia da z 10 lat pożyć a emerytury będą rosły w takich samych proporcjach do wynagrodzeń to widzę siebie marnie . moja emerytura w tym tempie za 10 lat wzrośnie o 53 zł a wynagrodzenia o 1000 zł. Naprawdę nie mam na tyle zdrowia aby dorobić a żebrać się wstydzę a to realna wizja. PANIE MICHAŁKIEWICZ - zapytam ....... skąd takie zadowolenie na Pana licu które Pan publikujesz na wszystkich stronach "lubelskich" brukowców ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 10:38
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 10:39
dosłownie wszystkie niezbędne produkty żywnościowe podrożały dwukrotnie od masła, jajek, owoców po ziemniaki, marchew itd a oni ogłaszają że ceny wzrosły o 5%. Podrożał gaz, prąd, czynsze, podatki /miejski-od użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem o 120%//. Jaja sobie z ludzi robią a podwyżka emerytur wyniesie pewnie 2%.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2017 o 15:16
Paliwo też miało drożeć a tanieje.
Avatar
katol / 15 grudnia 2017 o 10:10
undefined napisał:
Te niby wywalone ministry od Szydło i zaraz potem przyjęte przez bankstera Morawieckiego dostaną za to ze ich wywalił Kaczyński po kilkanaście tysięcy złotych, za co??? No niby że wywalili, ale zaraz przyjęli do tej samej roboty, więc to może nagroda że oni przyjęli tę robotę, bo jak jest każdy widzi. Co ciekawe w styczniu bankster Morawiecki ponownie będzie wywalał wywalonych i oni ponownie złupią za to wywalenie kilkanaście tysięcy złotych. Pisowcy czy o to wam chodziło?? Jeżeli tak, jeżeli uważacie że tak ma być to ok. Jesteście jak te barany.
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami".
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami". rozwiń
Avatar
Weteran / 14 grudnia 2017 o 19:46
Mam recepte na wysokie ceny zywnosci! Powrot do kartek, przydzialow, talonow......wtedy byla bieda, na smietnikach nic sie nie marnowalo, nic sie pozytecznego nie wyrzucalo, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe jarzyn, ziemniakow, krzewow, czy drzew owocowych... obecnie niktorzy skarza sie na biede, obecnie tysiace ha lezy odlogiem, tysiacom nie chce sie nad tym nawet schylic, ale wtedy nie bylo MOPS-ow GOPS-w, Caritasu , Swiatecznej paczki, 500-plus
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 09:27
dobra zmiana!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 10:05
Czynsze w niektórych spółdzielniach przez rok 3 razy poszły w gòre ale misiewicze bawia sie z Rydzykiem w najlepsze a ciemny lud klaszcze po obejrzeniu paska na tvp info.
Avatar
Gucio / 19 grudnia 2017 o 22:30
undefined napisał:
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
 oj tam ojtam !
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 21:15
Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych, " HA, HA, HA.............. NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 22:58
Mnie dobra zmiana podwyższyła emeryturę o ciut ponad 5 zł gdy najniższe wynagrodzenie wzrosło o złotych 100. Jeszcze jak Bozia da z 10 lat pożyć a emerytury będą rosły w takich samych proporcjach do wynagrodzeń to widzę siebie marnie . moja emerytura w tym tempie za 10 lat wzrośnie o 53 zł a wynagrodzenia o 1000 zł. Naprawdę nie mam na tyle zdrowia aby dorobić a żebrać się wstydzę a to realna wizja. PANIE MICHAŁKIEWICZ - zapytam ....... skąd takie zadowolenie na Pana licu które Pan publikujesz na wszystkich stronach "lubelskich" brukowców ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 10:38
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 10:39
dosłownie wszystkie niezbędne produkty żywnościowe podrożały dwukrotnie od masła, jajek, owoców po ziemniaki, marchew itd a oni ogłaszają że ceny wzrosły o 5%. Podrożał gaz, prąd, czynsze, podatki /miejski-od użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem o 120%//. Jaja sobie z ludzi robią a podwyżka emerytur wyniesie pewnie 2%.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2017 o 15:16
Paliwo też miało drożeć a tanieje.
Avatar
katol / 15 grudnia 2017 o 10:10
undefined napisał:
Te niby wywalone ministry od Szydło i zaraz potem przyjęte przez bankstera Morawieckiego dostaną za to ze ich wywalił Kaczyński po kilkanaście tysięcy złotych, za co??? No niby że wywalili, ale zaraz przyjęli do tej samej roboty, więc to może nagroda że oni przyjęli tę robotę, bo jak jest każdy widzi. Co ciekawe w styczniu bankster Morawiecki ponownie będzie wywalał wywalonych i oni ponownie złupią za to wywalenie kilkanaście tysięcy złotych. Pisowcy czy o to wam chodziło?? Jeżeli tak, jeżeli uważacie że tak ma być to ok. Jesteście jak te barany.
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami".
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami". rozwiń
Avatar
Weteran / 14 grudnia 2017 o 19:46
Mam recepte na wysokie ceny zywnosci! Powrot do kartek, przydzialow, talonow......wtedy byla bieda, na smietnikach nic sie nie marnowalo, nic sie pozytecznego nie wyrzucalo, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe jarzyn, ziemniakow, krzewow, czy drzew owocowych... obecnie niktorzy skarza sie na biede, obecnie tysiace ha lezy odlogiem, tysiacom nie chce sie nad tym nawet schylic, ale wtedy nie bylo MOPS-ow GOPS-w, Caritasu , Swiatecznej paczki, 500-plus
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 09:27
dobra zmiana!
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie 1 0

Nie można zaliczyć do udanych tegorocznego otwarcia ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim, gdzie sezon zaczął się w sobotę.

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie 0 0

Działa już hala do jazdy na wrotkach i rolkach otwarta w miejscu lodowiska przy Al. Zygmuntowskich. W piątek była darmowa i tego dnia odwiedziło ją 250 osób.

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:1 [NA ŻYWO]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:1 [NA ŻYWO] 5 0

O godzinie 20 reprezentacja Polski w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią i jeśli chce zachować szansę na wyjście z grupy musi wygrać

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumwoanie zamojskiej klasy okręgowej

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumwoanie zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Sezon 2017/2018 przeszedł do historii. Awans po bardzo zaciętym boju wywalczyła Huczwa Tyszowce, która zostawiła w pokonanym polu Unię Hrubieszów i inny zespół z aspiracjami do awansu – Victorię Łukową Chmielek

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu
2 lipca 2018, 15:00

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu 1 0

Od 2 lipca w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Judith Aizen pt. „Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu. 1900-1942”.

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane
Zdjęcia
galeria
film

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane 0 0

W tym roku statuetki Lubelski Wzór 2018, honorujące wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców z woj. lubelskiego, otrzymała drukarnia Petit oraz Kolektyw kilku.com. Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, która trafiła do Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej.

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 1 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 7 9

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski 0 1

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach wychodzi naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów. Do sprzedaży wprowadziła kefir i jogurt bez laktozy. Spółdzielnia zbiera również oświadczenia od dostawców, że ich krowy nie są żywione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia] 22 3

270 osób zameldowało się na mecie niedzielnego biegu Mila na start w Lublinie.

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym 2 0

Już niedługo ruszy zapowiadana przez ratusz przebudowa pl. Dworcowego w Chełmie. W tym celu zaktualizowano techniczny projekt jego zagospodarowania. Miasto wydało też pozwolenie na budowę i przygotowuje przetarg na wykonawstwo.

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna 0 0

Uczniowie z Felina mogą być dowożeni na lekcje na Kośminek.

Sukces młodych mechaników z Zamościa

Sukces młodych mechaników z Zamościa 1 0

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu zajęli V miejsce w klasyfikacji drużynowej XXII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Oprócz pucharu Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymali też nagrody rzeczowe.

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia] 18 4

Do przejechania było aż siedem wariantów tras. Najkrótsza miała 17 km, a najdłuższa 62 km. W Lubartowie już po raz 25. odbyło się się Święto Roweru.

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych
25 czerwca 2018, 18:00

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 25 czerwca o godz. 18 w Empiku Tarasy Zamkowe (al. Unii Lubelskiej 2) odbędzie się spotkanie autorskie z popularnym twórcą literatury fantasy - Jakubem Ćwiekiem. Autor będzie promował swoją najnowszą powieść - Stróże.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!