Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 sierpnia 2019 r.
20:20

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

459 8 A A
Bank Żywności w Lublinie odbiera produkty spożywcze z marketów i przekazuje do ponad 30 organizacji z całego województwa<br />
<br />
Bank Żywności w Lublinie odbiera produkty spożywcze z marketów i przekazuje do ponad 30 organizacji z całego województwa

(fot. Maciej Kaczanowski)

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W najnowszym raporcie IPCC marnotrawstwo jedzenia uznane zostało za jedno z największych zagrożeń dla środowiska. W Polsce co roku wyrzucamy ok. 9 mln ton żywności. Za znaczną część tych strat odpowiadają sklepy, które wyrzucają do śmietników np. powiędnięte warzywa i owoce. Jednocześnie 2 mln Polaków to osoby doświadczające skrajnej biedy – wynika z raportu GUS za 2018 rok. Nowe prawo ma to zmienić.

Sklepy muszą zawrzeć umowy z dowolnymi organizacjami pomocowymi. Jeśli tego nie zrobi poniosą karę – 5 tys. zł grzywny. Dodatkowo płacić mają także 10 groszy za każdy zmarnowany kilogram żywności.

Wbrew pozorom kwota będzie ogromna, bo według szacunków Banków Żywności ustawa pozwoli na „uratowanie” nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas. To produkty o kończącej się dacie przydatności do spożycia albo nieprzeznaczone do sprzedaży, bo o zniekształconym wyglądzie lub w uszkodzonych opakowaniach.

Sklepy nie będą mogły oddawać napojów alkoholowych powyżej 1,2 proc. i „napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.”.

Nowa dla wielu handlowców ustawa, na innych nie robi żadnego wrażenia.

– Wszystkie hipermarkety Auchan, w tym również oba sklepy w Lublinie, mają podpisaną umowę z Bankami Żywności i przekazują produkty spożywcze – podkreśla Dorota Patejko, dyrektor ds. Komunikacji i CSR Auchan. – Nasza współpraca rozpoczęła się w 2014 roku, pierwszym sklepem testowym był Auchan w Łomiankach. Potem poszerzaliśmy ją na kolejne sklepy. Tylko w ubiegłym roku w Lublinie oba nasze sklepy przekazały żywność, z której przygotowano ponad 48 tysięcy posiłków.

Bank Żywności to największa na Lubelszczyźnie organizacja przekazującą pomoc spożywczą osobom potrzebującym.

– Codziennie nasz samochód jeździ do marketów Auchan i Biedronek. Doskonale współpracuje nam się także z firmą Mastermedia – mówi Małgorzata Pieńkosz-Sapieha, prezes Banku Żywności w Lublinie. – Odbieramy od nich żywność, którą następnie przekazujemy do ponad 30 organizacji. Ich przedstawiciele przyjeżdżają do Lublina często z bardzo daleka np. z Terespola.

Jeszcze kilka lat temu zdarzało się, że do Banków Żywności przekazywano np. śmierdzące mięso. Dziś wszystko jest w bardzo dobrym stanie i o doskonałej jakości. Problemem jest jedynie brak pieniędzy na utrzymanie samochodu odbierającego codziennie towar ze sklepów. W jego rozwiązaniu mogłaby pomóc dotacja. 

E.Leclerc przy ul. Turystycznej od wielu lat przekazuje żywność Bractwu Miłosierdzia im. św Brata Alberta w Lublinie. Umowa, w oparciu o którą to się odbywa jest teraz dostosowywa do wymogów nowej ustawy. - Sklep przy ul. Zana przygotowuje się do wdrożenia nowego prawa i analizuje różne możliwości w kwestii podpisania umowy z wybraną organizacją - informuje biuro prasowe sieci.

Przepisy przeciwdziałające marnotrawstwu żywności obowiązują m.in. we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ilustracyjne

8-lateki wjechał w latarnię, na pomoc rzucił się policjant

Mocno poturbował się 8-latek, który wpadł rowerem w latarnię

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!

Dzisiaj Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodzi 25. urodziny. Z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów Stowarzyszenie organizuje VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami. Pierwsza część wydarzenia – występy artystyczne dzieci i młodzieży z bronowickich placówek szkolno-oświatowych już za nami. W drugiej popołudniowej części gali na scenie zobaczymy m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów, uczestników The Voice Kids - Gracjanę Górkę oraz Maksa Belniaka, a także znane i lubiane w całym kraju gwiazdy disco polo, zespoły Playboys i DEFIS. Początek koncertów o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Mimo trudności, problemów demograficznych i niewielkiego zainteresowania zawodami rolniczymi wśród młodzieży, Zespół Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach z gminie Kurów - wciąż funkcjonuje, nieprzerwanie od 1940 roku. Kształci Polaków i obcokrajowców.

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto
galeria

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto

Nowe drogi, budynki użyteczności publicznej, boiska, hipermarkety - ostatnie 20 lat dla Puław to okres rozwoju w wielu obszarach. Zmiany, jakie zachodziły w tym czasie, uwieczniano na zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

właścicielka pracowni krawieckiej

Jak założyć konto firmowe na Amazon? Poradnik

Amazon jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych platform e-commerce na świecie. Dla wielu firm, zarówno tych małych, jak i dużych, obecność na Amazonie to klucz do sukcesu.

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

W 2024 roku handel elektroniczny przeżywa dynamiczny rozwój, przynosząc nowe możliwości i wyzwania zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. W dobie postępującej digitalizacji, sklep internetowy staje się kluczowym elementem strategii biznesowych, umożliwiając dotarcie do szerokiego grona klientów na całym świecie.

Lukas Klemenz i jego koledzy w niedzielę zagrają na wyjeździe z GKS Tychy

Górnik Łęczna w niedzielę zagra w Tychach mecz o wszystko

W niedzielę o godzinie 15 odbędą się wszystkie mecze 34. kolejki. Walczący o grę w barażach o PKO BP Ekstraklasę Górnik Łęczna zagra na wyjeździe w Tychach z tamtejszym GKS, którego jednym z czołowych zawodników jest były snajper zielono-czarnych Bartosz Śpiączka.

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

W piątek 24 maja odbyła się dziesiąta – jubileuszowa gala AKLAUD, czyli Akademickiego Lauru Dziennikarskiego. Nagrodę wręczono w dwóch kategoriach: AKLAUD i AKLAUD Młodych.

Adam Skiba
Pogoda na weekend
film

Upalnie, ale sporo chmur - pogoda na weekend

Upały, ale z chmurami. Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Adam Skiba.

Wisła Grupa Azoty Puławy w ostatniej kolejce zagra najważniejszy mecz sezonu 23/24

Wisła Grupa Azoty chce postawić kropkę nad i w meczu z Pogonią Siedlce

Zapowiada się ciekawa sobota w Puławach. Wisła Grupa Azoty zagra ostatni mecz w sezonie. Walczący o utrzymanie podopieczni Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się z drugą w tabeli Pogonią Siedlce, która jeszcze nie przypieczętowała awansu. Pierwszy gwizdek o godz. 14.

Pracownicy firmy DROGMOST mają zacząć pracować przy budowie ulicy Ładnej w poniedziałek.
ZAMOŚĆ

Drogowcy wejdą na Ładną. To część większej inwestycji

Na Lwowskiej prace już trwają, na Ładnej mają się zacząć w poniedziałek. Ta pierwsza jest rozbudowywana, druga powstanie od podstaw. Obie są elementami większej inwestycji, najdroższej z drogowych zaplanowanych na ten rok przez miasto Zamość.

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Kilka dni temu w Łukowie na ul. 11 Listopada doszło do wypadku, w skutek którego kierująca samochodem osobowym potrąciła nastolatkę jadącą rowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium