Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

10 lutego 2018 r.
18:30

To jedyny w Polsce taki piec, kosztował miliony. Nikt go nie używa

28 96 A A
Wysokiej klasy linia do spieku metali to jedno z dwóch urządzeń, które znajdują się w Polsce i jedyne w pełni sprawne. Niestety firma, która miała je wykorzystywać, w ogóle tego nie robiła
Wysokiej klasy linia do spieku metali to jedno z dwóch urządzeń, które znajdują się w Polsce i jedyne w pełni sprawne. Niestety firma, która miała je wykorzystywać, w ogóle tego nie robiła (fot. rs)

Amerykański piec do proszkowego spieku metali, na który Puławy wydały 4 mln złotych, nie wytworzył jeszcze ani jednego produktu, który trafiłby na rynek. Władze puławskiego technoparku straciły cierpliwość i pożegnały się z jego dotychczasowym operatorem, firmą Humanprototype

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja o pożegnaniu się z firmą Leszka Olbrzymka, który w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym miał zamiar wytwarzać m.in. implanty kości, zapadła pod koniec ubiegłego roku.

Władze parku, po tym jak zakończono wielomiesięczny proces uruchamiania pieca i jego kalibracji, liczyły na to, że urządzenie będzie wykorzystywane. Humanprototype do celów komercyjnych nie użył go ani razu.

To oznacza, że od kiedy urządzenie trafiło do Puław, do dzisiaj nie wytworzono w nim żadnego produktu, który trafiłby na rynek. Cierpliwość władz PPNT skończyła się.

- Pożegnaliśmy się z firmą Humanprototype. Ich ostatnia umowa, zgodnie z wolą rady parku, nie została przedłużona - potwierdza Tomasz Szymajda, prezes PPNT, który nie ukrywa, że liczy na to, że znajdą się takie podmioty, które będą w stanie lepiej wykorzystać potencjał urządzenia kupionego przez miasto za ok. 4 mln złotych (w ramach unijnej dotacji).

Kto przejmie sprzęt?

- Prowadzimy już rozmowy z potencjalnymi operatorami tego urządzenia. Wśród nich znajdują się także firmy, które od roku funkcjonują w naszym parku. Dwie z nich są zainteresowane jego wykorzystaniem, ale muszą przedstawić spójną, wiarygodną koncepcję, którą następnie oceni rada. Na operatora możemy wybrać jedną z nich, a jeśli żadna nie spełni naszych oczekiwań, na przełomie lutego i marca rozpiszemy otwarty konkurs na wykorzystanie naszej linii do spieku metali - zapowiada prezes PPNT.

Jak przypomina szef technoparku, puławski piec jest obecnie jedynym sprawnym urządzeniem tej klasy w Polsce. - I także dlatego wierzę w to, że uda nam się uwolnić jego potencjał. Jesteśmy otwarci na propozycje. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem dla parku byłoby utworzenie konsorcjum z wybranym operatorem pieca, które mogłoby przyjmować zamówienia na różnego rodzaju produkty od firm z zewnątrz. PPNT otrzymywałby wtedy udział w zyskach z ich sprzedaży - mówi.

Jako potencjalnego klienta, dla którego Puławy mogłyby wykonywać zamówienia, wskazywany jest przemysł zbrojeniowy (np. PGZ), ale mowa jest również o motoryzacyjnym, czy jubilerskim. Warto dodać, że nawet jeśli PPNT otrzyma całą listę zamówień, to ze względu na długi proces chłodzenia oraz względy bezpieczeństwa, piec może być uruchamiany maksymalnie dwa razy w tygodniu. Jego pojemność jest natomiast na tyle duża, że w ciągu jednego, kilkunastogodzinnego procesu spieku, może wytwarzać nawet kilkadziesiąt tysięcy drobnych, ultraprecyzyjnych elementów.

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 14:55
To nie tylko kompleksy. Jakiś pseudoszkolny w zakresie PR zwolennik dawnej koalicji, z udziałem PO chciałby, żeby wśród kilku widocznych komentarzy był taki, który w negatywnym świetle stawia konkretne osoby. Jeśli to jedyny pomysł na kampanię, to przegracie.
Avatar
gosc / 14 lutego 2018 o 14:25
gość napisał:
Wszyscy zainteresowani wiedzą, że Pytlak i Szymajda zaorali Park. Menadżerowie z jak z koziej...Woli.Na szczęście ich czas się kończy i wkrótce doczekają się rzetelnego podsumowania za zmarnowane lata...
 Pochwal się swoimi osiągnięciami. Nie ma? Stąd kompleksy?
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:11
Prokuratura i NIk to czytali??? I co dalej???
Avatar
gość / 14 lutego 2018 o 08:48
Wszyscy zainteresowani wiedzą, że Pytlak i Szymajda zaorali Park. Menadżerowie z jak z koziej...Woli.Na szczęście ich czas się kończy i wkrótce doczekają się rzetelnego podsumowania za zmarnowane lata...
Avatar
M / 14 lutego 2018 o 07:43
Pani Dyrektor Orzeł Szczepańskiej trzeba było życzyć Tesli w Parku. 
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 23:12
Wsie z Pietiersburga!
Avatar
bolo / 13 lutego 2018 o 22:55
undefined napisał:
To podsumujmy artykuł i komentarze: miasto Puławy kupiło piec za 4 miliony. Piec udostępniono (za rządów koalicji PO-PSPP) operatorowi, prywatnej spółce. Operator nie wytworzył żadnego produktu, który trafiłby na rynek. Obecne władze PPNT (związane z PiS) doprowadziły do zakończenia umowy z operatorem. Na forum dwie-trzy osoby próbowały udawać rozjuszony tłum mieszkańców, zatroskanych o działania władz PPNT :)
 Trafnie podsumowane! A ci niby wielcy oburzeni to najęci ludzie piszący komentarze za 60 groszy za sztukę (jeden komentarz), związani z jedną opcją, tak zwani trolle internetowi. Ciekawe jakby tak sprawdzić po IP z jakich adresów piszą...Wyszłyby ciekawe sprawy
 Trafnie podsumowane! A ci niby wielcy oburzeni to najęci ludzie piszący komentarze za 60 groszy za sztukę (jeden komentarz), związani z jedną opcją, tak zwani trolle internetowi. Ciekawe jakby tak sprawdzić po IP z jakich adresów piszą...Wyszłyby ciekawe sprawy rozwiń
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 22:41
a są już powody do beztroskiego i optymistycznego patrzenia w przyszłość? Mam nadzieję, że tak i szczerze sukcesów oraz Tesli w PPNT życzę.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:36
To podsumujmy artykuł i komentarze: miasto Puławy kupiło piec za 4 miliony. Piec udostępniono (za rządów koalicji PO-PSPP) operatorowi, prywatnej spółce. Operator nie wytworzył żadnego produktu, który trafiłby na rynek. Obecne władze PPNT (związane z PiS) doprowadziły do zakończenia umowy z operatorem. Na forum dwie-trzy osoby próbowały udawać rozjuszony tłum mieszkańców, zatroskanych o działania władz PPNT :)
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 22:12
O przepraszam Teslę Roadster w kosmos wysłali a pisowcy nominaci pieca nie potrafią uruchomić. Gdzie ta polska innowacyjność?
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 14:55
To nie tylko kompleksy. Jakiś pseudoszkolny w zakresie PR zwolennik dawnej koalicji, z udziałem PO chciałby, żeby wśród kilku widocznych komentarzy był taki, który w negatywnym świetle stawia konkretne osoby. Jeśli to jedyny pomysł na kampanię, to przegracie.
Avatar
gosc / 14 lutego 2018 o 14:25
gość napisał:
Wszyscy zainteresowani wiedzą, że Pytlak i Szymajda zaorali Park. Menadżerowie z jak z koziej...Woli.Na szczęście ich czas się kończy i wkrótce doczekają się rzetelnego podsumowania za zmarnowane lata...
 Pochwal się swoimi osiągnięciami. Nie ma? Stąd kompleksy?
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:11
Prokuratura i NIk to czytali??? I co dalej???
Avatar
gość / 14 lutego 2018 o 08:48
Wszyscy zainteresowani wiedzą, że Pytlak i Szymajda zaorali Park. Menadżerowie z jak z koziej...Woli.Na szczęście ich czas się kończy i wkrótce doczekają się rzetelnego podsumowania za zmarnowane lata...
Avatar
M / 14 lutego 2018 o 07:43
Pani Dyrektor Orzeł Szczepańskiej trzeba było życzyć Tesli w Parku. 
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 23:12
Wsie z Pietiersburga!
Avatar
bolo / 13 lutego 2018 o 22:55
undefined napisał:
To podsumujmy artykuł i komentarze: miasto Puławy kupiło piec za 4 miliony. Piec udostępniono (za rządów koalicji PO-PSPP) operatorowi, prywatnej spółce. Operator nie wytworzył żadnego produktu, który trafiłby na rynek. Obecne władze PPNT (związane z PiS) doprowadziły do zakończenia umowy z operatorem. Na forum dwie-trzy osoby próbowały udawać rozjuszony tłum mieszkańców, zatroskanych o działania władz PPNT :)
 Trafnie podsumowane! A ci niby wielcy oburzeni to najęci ludzie piszący komentarze za 60 groszy za sztukę (jeden komentarz), związani z jedną opcją, tak zwani trolle internetowi. Ciekawe jakby tak sprawdzić po IP z jakich adresów piszą...Wyszłyby ciekawe sprawy
 Trafnie podsumowane! A ci niby wielcy oburzeni to najęci ludzie piszący komentarze za 60 groszy za sztukę (jeden komentarz), związani z jedną opcją, tak zwani trolle internetowi. Ciekawe jakby tak sprawdzić po IP z jakich adresów piszą...Wyszłyby ciekawe sprawy rozwiń
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 22:41
a są już powody do beztroskiego i optymistycznego patrzenia w przyszłość? Mam nadzieję, że tak i szczerze sukcesów oraz Tesli w PPNT życzę.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:36
To podsumujmy artykuł i komentarze: miasto Puławy kupiło piec za 4 miliony. Piec udostępniono (za rządów koalicji PO-PSPP) operatorowi, prywatnej spółce. Operator nie wytworzył żadnego produktu, który trafiłby na rynek. Obecne władze PPNT (związane z PiS) doprowadziły do zakończenia umowy z operatorem. Na forum dwie-trzy osoby próbowały udawać rozjuszony tłum mieszkańców, zatroskanych o działania władz PPNT :)
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 22:12
O przepraszam Teslę Roadster w kosmos wysłali a pisowcy nominaci pieca nie potrafią uruchomić. Gdzie ta polska innowacyjność?
Zobacz wszystkie komentarze 96

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców 1 2

Jeżeli po 4 czerwca zdacie egzamin na prawo jazdy kategorii B, to szykujcie dodatkowe 300 złotych. Rząd wprowadza obowiązkowe szkolenia dla młodych kierowców.

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina 0 0

Wbrew tendencji do zamykania księgarni stacjonarnych, w budynku Sądu Okręgowego powstała „Księgarnia sądowa”. Ma już pierwszych klientów.

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście 1 2

W Białej Podlaskiej trwają kilkudniowe konsultacje społeczne w sprawie liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Na pierwszym spotkaniu większość mieszkańców była za ograniczeniem dostępności alkoholu w mieście.

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka 0 6

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy sędzia, której prezydent Lublina zarzucił brak obiektywizmu, zostanie odsunięta od wyrokowania w jego sprawie. Chodzi o spór toczący się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, gdzie Krzysztof Żuk broni się przed usunięciem ze stanowiska w Ratuszu przez wojewodę lubelskiego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 13 17

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 4 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 33 2

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 49 4

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 110 21

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 40 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 62 21

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 53 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!