Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2022 r.
6:38

Bloki między kamienicami przy ul. Karmelickiej. Jak Ratusz idzie na rękę spółce Piotra Kowalczyka

53 86 A A
Obok istniejącego budynku przy Karmelickiej 7 stanąć mają jeszcze dwa podobnej wysokości
Obok istniejącego budynku przy Karmelickiej 7 stanąć mają jeszcze dwa podobnej wysokości (fot. Maciej Kaczanowski)

Jest wyrok sądu i miażdżąca opinia Towarzystwa Urbanistów Polskich. Mimo to miasto na działki w ścisłym centrum Lublina, przy ul. Karmelickiej, wystawiło już trzy wuzetki korzystne dla inwestora. A tym deweloperem jest spółka byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin. Piotr Kowalczyk to prywatnie dobry znajomy prezydenta miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie chcemy obok takiego słonia – denerwuje się jeden z sąsiadów planowanej inwestycji.

Roman Grzybek ma powody do złości i żalu, bo choć w sądowej batalii udowodnił swoje racje, to korzystnym wyrokiem cieszył się krótko. Na sąsiedniej posesji, przy Karmelickiej 7 i tak mogą stanąć dwa nowe budynki. Jeden będzie miał siedem kondygnacji, drugi pięć. Ten istniejący, w którym kiedyś mieścił się Instytut Stomatologii, kondygnacji ma sześć.

– W aktach sądowych jest opinia Towarzystwa Urbanistów Polskich. Im się to w głowie nie mieści, ale widocznie co wolno wojewodzie… – komentuje właściciel 200-letniej kamienicy przy Świętoduskiej 10. Nie ma wątpliwości, że gdy w sąsiedztwie powstaną tak wysokie bloki, to jego posesja znacznie straci na wartości. Słońca też będzie mniej.

Wpływowy właściciel dawnej stomatologii

Działka przy Karmelickiej 7 to łakomy kąsek dla dewelopera. Ponad pół hektara powierzchni, bez drzew, z jednym (za to dość wysokim) budynkiem, na terenie gdzie miasto nie uchwaliło planu zagospodarowania.

Uniwersytet Medyczny wystawia nieruchomość na sprzedaż kilka lat temu. W 2015 r. za 11 mln zł ma ją kupić spółka Idea Invest (Bogusław Kociuba, Dariusz Grodzki, Robert Siejka), ale ostatecznie do sprzedaży nie dochodzi. Nowy właściciel znajduje się dopiero kilka lat później – w 2019 rozpisany przez uczelnię pisemny przetarg wygrywa zarejestrowana rok wcześniej w Warszawie spółka QRL.

Zanim dojdzie do finalizacji transakcji, spółka zmienia główny przedmiot swojej działalności. Już nie jest to „zbieranie odpadów”, a „kupno i sprzedaż nieruchomości”. Zmienia się też na nazwa (obecnie to Helvetia Centrum) i skład osobowy spółki. Wychodzą z niej Piotr Augustyniak i Bartosz Bielski. Na ich miejsce pojawiają się Robert Siejka, Wojciech LutekPiotr Kowalczyk (do 2018 r. przewodniczący Rady Miasta Lublin, który z polityki zrezygnował dla „pracy naukowej”).

Urbaniści krytykują

Pełnomocnikiem spółki Helvetia jest Jerzy Korszeń, znany lubelski architekt, właściciel biura Studio-3, autor m.in. 14-pietrowca Unia Art. Residence, który przy Centrum Spotkania Kultur postawiła spółka DWP Unia (Cezary Wielgus, Wojciech Dzioba, Dariusz Piątek).

To arch. Korszeń składa do Urzędu Miasta Lublin wnioski o warunki zabudowy dla działki przy Karmelickiej.

Do tej pory dla Helvetia Centrum miasto wydało trzy WZ-tki. Z tą, którą sąsiedzi planowanej inwestycji Świętoduskiej dostają do skrzynek, właściciele kamienicy przy Świętoduskiej 10 idą do sądu.

 

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie przyznaje im racji, odwołują się więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zamawiają też opinię Towarzystwa Urbanistów Polskich. „Decyzja została wydana z naruszeniem prawa” – nie ma wątpliwości podpisany pod tym dokumentem arch. Maciej Borsa, wiceprezes TUP.

Zauważa też coś jeszcze. „Zastanawiający jest fakt, że decyzja o warunkach zabudowy została wydana przez Prezydenta Miasta Lublin bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska konserwatora zabytków” – pisze dr hab. Borsa. Wskazuje też na „trwałe obniżenie poziomu jakości życia” i „obniżenie wartości nieruchomości” sąsiedniej.

Projektant i pełnomocnik spółki nie zgadza się się z tymi zarzutami. Arch. Jerzy Korszeń zapewnia, że uzgodnienia z konserwatorem zabytków były (i jeszcze będą przy uzgadnianiu ostatecznego kształtu nowych budynków). Na dowód przesyła nam opinię w tej sprawie Huberta Mącika, Miejskiego Konserwatora Zabytków ze stycznia 2021 r. Biuro MKZ to jedna z jednostek Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Lublin.

WZ-tki były dwie

Wyrok WSA uchyla decyzję prezydenta Lublina o warunkach zabudowy na Karmelickiej 7, ale radość państwa Grzybków trwa krótko. Szybko okazuje się, że tego samego dnia (6 maja 2021 r.) miasto wydaje dla tej działki jeszcze jedną WZ-tkę.

– Decyzje różnią się terenem inwestycji. Jedna z nich dotyczy jednej działki, zaś druga dwóch – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Dlaczego Ratusz nie wysłał zainteresowanym tego drugiego dokumentu? Bo teraz sąsiadów inwestycji jest więcej niż 20.

– Strony zawiadomiono o zakończeniu postępowania pisemnie i poprzez obwieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej. Jest to standardowe działanie przy postępowaniach, w których uczestniczy kilkadziesiąt stron – tłumaczy biuro prasowe.

Wyroku sądowego komentować nie chce. – Będziemy mogli się odnieść dopiero, gdy oficjalnie otrzymamy jego uzasadnienie, które w następnej kolejności będzie wymagało dokładnych analiz – stwierdza Stryczewska.

To „nie jest agresywny inwestor”

Treść sądowego postanowienia zna natomiast projektant. W znacznej części się z nim nie zgadza.

– Żadne parametry z wcześniejszych decyzji dla tej działki nie były zmieniane – zapewnia arch. Jerzy Korszeń. I podkreśla, że jego projekt wcale nie przewiduje zabudowy w 86,1 proc. (jak na to pozwala WZ-tka), ale jedynie w ok. 50 proc. – Przecież do nowych budynków trzeba dojechać, obsłużyć komunikacyjnie planowane tam usługi i doświetlić projektowane mieszkania – tłumaczy.

 

Przyznaje, że inwestorzy często mają intencje „brutalne i podyktowane zyskiem”, ale do tego konkretnego zastrzeżeń nie ma żadnych.

– Tu zrozumienie aspektów planowania urbanistycznego i architektonicznego jest znacznie większe niż to się zwykle zdarza. Nie mamy do czynienia z agresywną firmą, która chce wycisnąć z działki maksimum, bez względu na wszystko, ale z ludźmi, których głównym celem jest zagospodarowanie zdegradowanego terenu i stworzenia kwartału zabudowy śródmiejskiej o wysokim standardzie – przekonuje.

Korszeń podkreśla też dobrą współpracę z inwestorami pobliskich działek, które wkrótce też doczekają się nowej zabudowy (Zielona 5, Pałac Potockich, Cezal).

– Razem staramy się zrobić coś dobrego, a nie złego: wyznaczyć ciągi pieszo-jezdne, przebudować i unowocześnić infrastrukturę techniczną. Powstaje tu taki miniplan zagospodarowania kwartału zabudowy śródmiejskiej, tworzony przez architektów, ale przy współpracy z inwestorami i miastem. A ta jest tutaj wzorowa. To wszystko jest wynikiem wieloletnich urbanistycznych przemyśleń i uzgodnień – zapewnia.

11 tys./mkw. Przedsprzedaż już w czerwcu

Inwestor nie wystąpił jeszcze o pozwolenie na budowę, a na początku czerwca Jerzy Korszeń złożył kolejny wniosek o WZ-tkę. Na pytanie czym się on różni od poprzednich, biuro prasowe Ratusza nie odpowiada.

– Wniosek, który otrzymaliśmy w ostatnich dniach, jest niekompletny, a inwestor został wezwany do jego uzupełnienia – informuje jedynie Stryczewska.

Tymczasem spółka Helvetia, która oferuje apartamenty w dawnej szkole przy Spokojnej 10 (miasto sprzedało ten budynek w prywatne ręce w czasie, gdy Radzie Miasta szefował Piotr Kowalczyk), przymierza się już do sprzedaży lokali na Karmelickiej.

– Mamy bardzo dużo zapytań o tę inwestycję, mimo że przedsprzedaż apartamentów dopiero ruszy. Najpewniej jeszcze w tym miesiącu. Zawieranie umów rezerwacyjnych planujemy na drugą połowę lipca. Ceny zaczynają się od 11 tys./mkw. – informuje Ewelina Pilaszewska, dyrektor ds. sprzedaży w Helvetii. – Przy Karmelickiej w ramach inwestycji „Apartamenty Staromiejskie” powstaną docelowo trzy budynki. W pierwszym etapie inwestor zamierza zrewitalizować istniejący budynek, kolejne etapy zaplanowano na drugą połowę 2023 r.

W nierównej walce z urzędem państwu Grzybkom zdecydowała się pomóc lubelska Fundacja Wolności.

– Złożyliśmy już do SKO wniosek o unieważnienie drugiej WZ-ki wydanej 6 maja na Karmelicką 7 – mówi Krzysztof Kowalik z FW. – Naszą wątpliwość wzbudziło to, że jedna z decyzji została przez sąd unieważniona a druga wciąż jest ważna.

CIĄG DALSZY: Ważą się losy apartamentów w centrum Lublina. Na rękę deweloperowi, na przekór przeorowi

 Kontakt z autorką artykułu: agnieszka.mazus@gmail.com, tel. 691-770-061

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty