Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2022 r.
6:35

Ważą się losy apartamentów w centrum Lublina. Na rękę deweloperowi, na przekór przeorowi

95 68 A A

W sądowych aktach leży skarga kasacyjna, urzędnicy wydają kolejną WZ-kę, a w biurze sprzedaży dewelopera można się już zapisywać na jeden z apartamentów. Nowe bloki przy Karmelickiej chce budować Piotr Kowalczyk, były szef Rady Miasta. Lubelski ratusz nie po raz pierwszy idzie mu na rękę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Apartamenty Staromiejskie”, które mają powstać w budynku byłej stomatologii i dwóch nowych, które staną tuż obok. Na razie można „zapisać się na zeszyt” i oczekiwać na telefon. Cena za mkw.? – 15-16 tys. zł w zależności od kondygnacji i strony świata – słyszymy.

Podobnie (15,9-16,9 tys. zł/ mkw.) swoje „Apartamenty Pałacowe” wycenia inny deweloper, który buduje po sąsiedzku przy ul. Staszica. One również mają wzięcie. – Zostały tylko na I i II piętrze, metraże od 25 do 67 mkw. – słyszymy w Building Investment. To sporo więcej niż w czerwcu gdy ostatni raz pisaliśmy o planach na intensywną zabudowę tego kwartału. Wówczas ceny mieszkań w blokach, które mają powstać przy Karmelickiej 7, zaczynały się od 11 tys. zł/mkw.

Piotr Kowalczyk - z polityki do deweloperki

Półhektarowa działka w ścisłym centrum miasta (obecnie podzielona na cztery) w prywatne ręce przeszła w 2019 r. Nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego kupiła zarejestrowana w Warszawie spółka QRL. Na przełomie 2020/2021 spółka zmieniła nazwę i udziałowców. Dziś jednym ze wspólników jest Piotr Kowalczyk, były szef Rady Miasta, który z polityką i samorządem rozstał się w 2018 r. Tłumaczył wówczas, że chce się poświęcić pracy naukowej”. W rzeczywistości zajął się deweloperką. Z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem wciąż utrzymuje bardzo dobre relacje.

Dziś jego spółki sprzedają gotowe już apartamenty (Spokojna 10), budują nowe bloki (ul. Jutrzenki), kupują grunty pod budownictwo wielorodzinne (Koncertowa, Filaretów/Zana, Orkana/Kaczeńcowa).

Piotr Kowalczyk jest też jednym z trzech oskarżonych w głośnej sprawie „wieżowiec za 1 mln łapówki”, gdzie podczas prokuratorskiego śledztwa przesłuchiwani byli m.in. dyrektorzy kilku wydziałów Urzędu Miasta Lublin i sam prezydent Żuk. Mimo to firmy Kowalczyka wciąż mogą liczyć na przychylność urzędników lubelskiego ratusza. Na nieobjętej miejscowym planem zagospodarowania działce przy Karmelickiej Helvetia Centrum dostała już kilka decyzji WZ (warunki zabudowy), które pozwalają nie tylko na rozbudowę istniejącego budynku dawnej stomatologii (sześć kondygnacji), ale też na budowę dwóch kolejnych o podobnej wysokości.

>>"Zanagate". Były przewodniczący Rady Miasta Lublin jednak stanie przed sądem<<

Zakon niech się nie interesuje

Sąsiedzi z ul. Świętoduskiej, którzy żywo interesują się nową inwestycją, napotykają na urzędniczy mur. – Dwa razy urząd odmówił nam informacji o decyzjach wydawanych na tę działkę, tłumacząc, że nas to nie dotyczy. Nawet wtedy gdy występowaliśmy o to z trybu dostępu do informacji publicznej. Dopiero jak zagroziliśmy skargą do sądu na opieszałość urzędniczą, to zobaczyliśmy te WZ-tki. Zaskarżyliśmy je – mówi o. Piotr Nyk, przeor sąsiadującego z ul. Karmelicką Klasztoru Karmelitów Bosych.

Jeśli powstaną tu nowe apartamentowce, to klasztor może zapomnieć o fotowoltaice, którą planował zainstalować na budynku pralni czy o słońcu w niewielkim ogrodzie, do którego mogą wychodzić zakonnicy. Zamiast słońca zaglądać tu będą lokatorzy z sześciu pięter „Apartamentów Staromiejskich”.

– A my tu przecież żyjemy – podkreśla przeor, który martwi się też jak 400-letni zabytek zniesie tak wielką budowę tuż za klasztornym murem. – Kościół trzymają żelazne pręty w ścianach. Już teraz wilgoć w klasztorze jest ogromna, bez słońca będzie to nie do opanowania – tłumaczy.

Zakon chciał uczestniczyć w procedurach wydawania WZ-ek na Karmelickiej 7 na prawach strony. – Tego nam również odmówiono – mówi o. Piotr Nyk.

Z podobnym wnioskiem do Ratusza wystąpiła Fundacja Wolności. I też dostała odmowę. – Urząd Miasta stwierdził, że nie ma tu interesu publicznego – mówi Krzysztof Kowalik z FW.

 „Zwarta zabudowa śródmiejska”

Inni sąsiedzi inwestycji – właściciele kamienicy przy Świętoduskiej 10 – jedną z decyzji WZ (o istnieniu pozostałych nie wiedzieli) zaskarżyli do sądu. Posiłkowali się przy tym opinią Towarzystwa Urbanistów Polskich, które nie miało wątpliwości, że „decyzja została wydana z naruszeniem prawa”. W kwietniu Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał im rację. Sędzia Grażyna Pawlos-Janusz nie miała wątpliwości, że nowe wysokie bloki zaburzą ład przestrzenny tej okolicy. A urzędnikom wytyka m.in. to, że pozwolili na zbyt wysokie budynki, zabudowę działek na maksymalnym poziomie 81,6 proc., czy jedynie 10 proc. powierzchni biologicznie czynnej.

Inwestor się nie poddaje. W sądowych aktach można już znaleźć skargę kasacyjną na ten wyrok sporządzoną przez pełnomocnika spółki Monikę Drozd-Kowalczyk, prywatnie żonę Piotra Kowalczyka, przez lata prawniczkę lubelskiego Ratusza i kilku miejskich spółek (nadal jest w Radzie Nadzorczej MPWiK).

W piśmie do sądu Drozd-Kowalczyk przekonuje, że „mamy tu do czynienia ze zwartą zabudową śródmiejską”, której nie dotyczy ministerialne rozporządzenie o 25 proc. udziale terenu biologicznie czynnego, a „planowane budynki są średniowysokie”. Sąd zajmie się skargą 27 września.

Nie Helvetia a Julianów

Jednocześnie inwestor występuje o kolejne WZ-ki na ten teren, a miasto decyzje wydaje. Ta ostatnia (projekt WZ do uzgodnienia z Zarządem Dróg i Mostów i Miejskim Konserwatorem Zabytków) jest z 19 sierpnia. Jest w niej mowa m.in. o dobudowie balkonów, „rozbudowie VI kondygnacji na cele mieszkaniowe” i mniejszej niż w do tej pory powierzchni zabudowy – maks. 55 proc.

Nie oznacza to jednak, że mniejsze będą dwa nowe budynki, które chce tu stawiać deweloper. Procenty są inne, bo powiększył się teren inwestycji. Obecnie jest większy o działkę należącą do innej spółki (Zielona 5a), która po sąsiedzku na ul. Zielonej chce stawiać trzypiętrową kamienicę z garażem podziemnym.

Tym razem wniosek o WZ-kę na Karmelicką 7 nie złożyła Helvetia, ale Apartamenty Julianów sp. z o.o. To jedna ze spółek należących do Jerzego Korszenia, architekta projektującego „Apartamenty Staromiejskie”.

Kontakt z autorką artykułu: agnieszka.mazus@gmail.com, tel. 691-770-061

Ulica Filaretów. Co i komu obiecał prezydent Lublina?

Na ostatnią sesję Rady Miasta trafił projekt uchwały sprzedaży kilku niedużych miejskich działek przy ul. FilaretówPrezydent poprosił radnych o zgodę na taką transakcję choć jeszcze kilka miesięcy temu obiecywał, że tego nie zrobi. Tak się składa, że z miejskim terenem, który lada dzień zostanie wystawiony na sprzedaż, sąsiadują nieruchomości spółki Piotra Kowalczyka. Biznesowy wspólnik byłego szefa Rady Miasta Robert Siejka kupuje te grunty wiosną 2018. Jak wynika z księgi wieczystej nieruchomości w 2019 przechodzą one na własność Helvetia Investment, a od 2020 należą do Helvetia Development. To 11 działek o łącznej powierzchni 3924 mkw. W międzyczasie – latem 2019 roku – miasto uchwala plan zagospodarowania dla tego terenu. Pozwala on na zabudowę 75 proc. terenu, a nowe „obiekty usługowe” lub mieszkalne wielorodzinne mogą mieć 42 m wysokości. Od strony ul. Zana mogą powstać nawet 12-pietrowe bloki. – To jeden zlepszych planów z punktu widzenia deweloperów. Drugie takie miejsce to Nałęczowska, gdzie bloki buduje Zbigniew Jakubas – komentuje osoba od lat związana z branżą deweloperską

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi życie rodziny z miejscowości Horodyszcze – Kolonia w gminie Chełm legło w gruzach. Pożar strawił ich dom. Co gorsza, mąż i ojciec rodziny próbując ugasić ogień doznał poważnych poparzeń, trafił do szpitala, jest w śpiączce. Pogorzelcy zwracają się z prośbą o wsparcie.

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK
6 kwietnia 2024, 17:00

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK

Chodzenie z Gaikiem, z Kogucikiem, z Marzanką oraz wiązanki tańców regionalnych i narodowych - złożą się na Koncert Wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów
2 kwietnia 2024, 20:00

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów

Lubelska Federacja Bardów obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z okazji jubileuszu oraz 19 rocznicy śmierci Jana Pawła II, Miasto Lublin zaprasza na koncert „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który odbędzie się 2 kwietnia w Bazylice oo. Dominikanów.

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Prawie 3 mln złotych otrzymał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Ten zastrzyk finansowy pozwoli to na realizację bieżących inwestycji oraz zakup leków czy sprzętów.

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Grozi mu 10 lat więzienia. Na wyrok najpewniej poczeka za kratkami, bo sąd już zdecydował się aresztować 20-latka z Międzyrzeca Podlaskiego.

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

Czy z zasadami podziału środków publicznych dokonanego przez marszałka województwa lubelskiego wszystko było w porządku? Działacze PSL chcą, by zajęło się tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapowiedzieli, że będą o to wnioskować.

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Paulina Golianek i Monika Niedźwiadek z Koła Gospodyń Wiejskich w Konopnicy już szykują święta. A my mamy dla was przepisy na mazurek i babkę z pierwszej ręki.

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty