Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

19 stycznia 2020 r.
20:31

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi?

2 7 A A
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie ma się także stać elektrownią. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska <br />
i Gospodarki Wodnej
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie ma się także stać elektrownią. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej (fot. MPEC)

Byli miejską ciepłownią, teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie ma się także stać elektrownią. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chełmska ciepłownia znalazła się wśród 41 firm w kraju, które dostały dofinansowania na projekty rozwojowe i ekologiczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spółka, która odpowiada za ciepłe kaloryfery w Chełmie i ciepłą wodę tonie w długach i musi się gruntownie zrestrukturyzować. Musi – i to do końca 2021 roku – zainwestować w nowe, ograniczające m.in. emisję dwutlenku węgla, technologie, bo tak nakazuje Unia Europejska. Ma to kosztować prawie 80 milionów złotych, a tych pieniędzy nie ma MPEC ani właściciel, czyli miasto Chełm. I żeby nie podzielić losu ciepłowni w Dęblinie, która została ukarana 9 milionami złotych kary i została przejęta przez państwową spółkę PGNiG Termika Energetyka Rozproszona, spółka będzie wystawiona na sprzedaż.

Ale zanim to nastąpi, wprowadzany jest plan ratunkowy. Jednym z jego elementów jest montaż konstrukcji energetycznej. – Będą to dwa moduły kogeneracyjne o łącznej mocy elektrycznej ok. 8,8 MWe i ok 8,2 MW ciepła – mówi prezes MPEC w Chełmie, Artur Jędruszczuk.

MPEC, jak i inne tego typu ciepłownie w kraju, są skazane na kogenerację z uwagi na sztywne unijne dyrektywy. A te mówią jasno, że należy zmierzać do sukcesywnego ograniczania użycia węgla jako źródła energii – wg zapisów UE w 50 proc. zakłady muszą się przestawić na alternatywne źródła energii.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną to w MPEC w Chełmie to 1,5 MW. Nadwyżkę prądu będzie można odsprzedawać, np. na preferencyjnych warunkach miastu. Ale nie jest to takie proste, bo żeby prąd popłynął do miejskich instytucji, szkół i przedszkoli, bądź też zasilił miejskie oświetlenie, trzeba będzie już zapłacić energetykom z PGE za tak zwany przesył. Ale, tak czy inaczej prąd z MPEC i tak ma być tańszy, a będzie powstawać przy jego produkcji także ciepło.

– Dotacja, którą otrzymaliśmy, opiewa na ponad 13 milionów złotych i jest przeznaczona na budowę nowego układu. Ale koszt całkowity to 32 miliony złotych – dodaje Artur Jędruszczuk.

Skąd zadłużona spółka weźmie brakujące do realizacji inwestycji 20 milionów złotych? O to już będzie się martwił ewentualny nabywca, którego poszukiwania ruszą już za kilku tygodni. Jeszcze w lipcu 2019 roku, Prezydent Chełma Jakub Banaszek spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Polskiej Grupy Energetycznej. – Spółka PGE zapewniła, że w przypadku wygrania ewentualnego postępowania przetargowego nie ma żadnych zagrożeń dotyczących restrukturyzacji czy reorganizacji. To bardzo ważne. Jest to informacja od podmiotu, który podpisał z nami list intencyjny i na tej podstawie mógł przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami – mówił Jakub Banaszek na sierpniowej sesji Rady Miasta.

Jeśli podjęta zostanie w tej sprawie ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży MPEC, miasto będzie chciało skorzystać z tzw. tarczy antykorupcyjnej, by cały proces przetargowy był transparentny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzeba chodzić naokoło. Mostek zamknięty na dłużej
galeria

Trzeba chodzić naokoło. Mostek zamknięty na dłużej

Zaczęło się od jednej starej deski, a skończy najpewniej gruntownym remontem całego mostku. Mieszkańcy zamojskiego osiedla Promyk muszą nadkładać drogi, aby przejść na drugą stronę Łabuńki.

Prace na wysokości. Tajemnice alpinizmu przemysłowego

Prace na wysokości. Tajemnice alpinizmu przemysłowego

Alpinizm przemysłowy to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która łączy w sobie elementy wspinaczki z zaawansowanymi technikami pracy na wysokości. Alpinista przemysłowy to specjalista, który realizuje prace wysokościowe w trudnodostępnych miejscach, takich jak elewacje budynków, dachy, czy wieże telekomunikacyjne.

Jakub Wachowicz (z piłką) to lider Patobasketu

W wielkim finale LNBA spotkają się Matematyka oraz Patobasket

W niedzielę rozegrano rewanżowe spotkania Konferencji A LNBA, czyli największych koszykarskich rozgrywek amatorskich w województwie lubelskim. Zgodnie z przewidywaniami, najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja Patobasketu z Polskim Cukrem Rodmos, która była rewanżem za finałowe zmagania sprzed roku.

Szczeniaki w worku porzucone na pewną śmierć

Szczeniaki w worku porzucone na pewną śmierć

Dobrze, że worek się rozwiązał i szczeniaki mogły się z niego wydostać – przed weekendem na terenie gminy Siemień znaleziono sześć porzuconych szczeniaków. Dla maluchów historia kończy się happy endem, dla właściciela już niekoniecznie.

Wizyta w Dubiczach Cerkiewnych

"Bandyckie ataki" na granicy. Premier podjął decyzję

Po ataku z nożem na polskiego żołnierza, premier Donald Tusk zapowiada przywrócenie strefy buforowej na wschodniej granicy. - Chciałbym, aby wszyscy przejrzeli wreszcie na oczy, o jaką stawkę idzie- mówił w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie) szef rządu.

Zbyt wysoki kortyzol i jego objawy. Wpływ na organizm i konsekwencje dla zdrowia

Zbyt wysoki kortyzol i jego objawy. Wpływ na organizm i konsekwencje dla zdrowia

Kortyzol jest hormonem, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i układów. Wzrost jego poziomu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne – m.in. zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, osłabienie odporności, zwiększone stężenie glukozy. Dowiedz się, kiedy wykonać badanie kortyzolu, jakie są normy i co oznacza za wysoki wynik.

Byle do wakacji. Wcześniej ratowników nie będzie
galeria

Byle do wakacji. Wcześniej ratowników nie będzie

Zamknąć się go nie da, bo to miejsce publiczne i po prostu ogólnodostępne. Ale formalnie sezon na kąpielisku nad zalewem w Zamościu ruszy dopiero ostatniego dnia roku szkolnego. Jeśli więc teraz ktoś, korzystając z pięknej pogody wchodzi do wody, robi to na własne ryzyko.

Edyta Majdzińska postanowiła nieco przebudować swój sztab

Rewolucja w sztabie szkoleniowym MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin dokonał zmian w sztabie szkoleniowym. Do drużyny wraca m.in. Wojciech Pogorzelec.

W weekend koziołek z nieznanych przyczyn został wyrwany z chodnika. We wtorek powrócił już na swoje miejsce.

Łukasz wrócił na swoje miejsce. Wandal zgłosił się do fundacji

Lubelskie koziołki cieszą się dużym zainteresowaniem. Niestety w ubiegły weekend jednemu z nich przydarzył się wypadek. Wszystko jest już naprawione.

26-letni Oleksandr werbował Polaków do rosyjskiego wywiadu. ABW już go ma

26-letni Oleksandr werbował Polaków do rosyjskiego wywiadu. ABW już go ma

Ukrainiec podejrzany o podżeganie do szpiegostwa. Rozpracowali go m.in. lubelscy śledczy z ABW.

dr Przemysław Niziński
Dzień Wschodzi
film

Tylko medyczne dowody, a nie "doktor Google"

W dobie nieustannego zalewu informacji coraz trudniej jest oddzielić rzetelną wiedzę od plotek i pseudonaukowych teorii. Lubelscy medycy zapraszają na konferencję na temat medycyny opartej na dowodach naukowych (Evidence-Based Medicine, EBM). Naszym gościem jest dr Przemysław Niziński z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin rozpocznie nowy sezon w połowie września

Bogdanka LUK Lublin poznała terminarz nowego sezonu PlusLigi. Wicemistrz na początek

Sezon 2024/2025 rozpocznie się w weekend 13-15 września, a zakończy najpóźniej 13 maja. Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na inaugurację z Aluronem CMC Wartą Zawiercie, aktualnym wicemistrzem kraju.

zdjęcie ilustracyjne

Trzy kolizje z sarnami w jednym powiecie. Noga z gazu, kierowcy

Jeden weekend, jeden powiat krasnostawski, trzy kolizje ze zwierzętami. Kierowcy obrażeń nie odnieśli, ale dzika zwierzyna szczęścia nie miała.

zdjęcie ilustracyjne

Miejskie kosiarki nie pójdą w ruch. Powód jest jasny

Nie będzie koszenia miejskich trawników. Miasto nie uruchomi kosiarek z powodu suszy.

Zwłoki mężczyzny w krzakach przy Alejach Zygmuntowskich
aktualizacja

Zwłoki mężczyzny w krzakach przy Alejach Zygmuntowskich

Ciało mężczyzny przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie. Przechodzień powiadomił policję.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty