poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

18 lat dochodzili do stwierdzenia, że to samowola budowlana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2012, 14:36

W przyszłości ul. Rybna ma być deptakiem<br />
 (Jacek Barczyński)
W przyszłości ul. Rybna ma być deptakiem
(Jacek Barczyński)

Pojawia się szansa na odtworzenie staromiejskiej uliczki Rybnej. Sklep zbudowany w miejscu, gdzie zgodnie z planem powinna być wytyczona ulica, został uznany za samowolę budowlaną.

Ul. Rybna, chociaż nieprzejezdna, jest zaznaczana na planach miasta. O tym, że istnieje świadczą też tabliczki z jej nazwą. Właściciel domu położonego przy uliczce wybudował tu w 1993 r. sklep. Tego samego roku udało mu się samowolę budowlaną zalegalizować w ówczesnym Urzędzie Rejonowym.

W ramach rewitalizacji Starówki uliczka miała być 15 lat temu odtworzona. Miasto miało pieniądze, projekt, a nawet pozwolenie na budowę. Musiało od niej odstąpić, gdyż drogę zagradzał sklep.

Kilka lat temu przeciwko samowoli wystąpił Cech Rzemiosł Różnych, mający swoją siedzibę właśnie przy Rybnej. – W 2007 r. na wniosek CRR wszczęliśmy postępowanie w sprawie nakazu rozbiórki sklepu – mówi Jacek Osmoła, powiatowy inspektor nad-zoru budowlanego miasta Chełm.

– Połowa sklepu została wybudowana w pasie historycznej ul. Rybnej. Niemniej jednak wniosek cechu musieliśmy wówczas oddalić z powodu ważności decyzji Urzędu Rejonowego.

Cech odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, po czym także do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Niczego nie wskórał. Obie instytucje podtrzymały stanowisko chełmskiego inspektora. Równolegle cech, do którego dołączył także Zarząd Dróg Miejskich wystąpił do wojewódzkiego inspektora z kolejnym wnioskiem.

Tym razem o stwierdzenie nieważności decyzji legalizującej samowolę. Ponownie przegrali, ale nie dali za wygraną. Odwołali się do głównego inspektora i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Opłaciło się. We wrześniu 2011 r. wojewódzki inspektor, do którego ta sprawa wróciła, w końcu stwierdził nieważność decyzji Urzędu Rejonowego sprzed 18 lat. Uznał, że została wydana niezgodnie z przepisami, a samowola budowlana naruszała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Działka, na której stanął sklep był przewidziana pod budowę ulicy, a nie budynku.

– Ta decyzja pozwoliła nam na nowo wszcząć postępowanie w sprawie samowoli budowlanej – dodaje Osmoła. – Najdalej za półtora miesiąca zakończymy je. Właściciel budynku będzie musiał go rozebrać. Jeśli będzie zwlekał, to przymusimy go grzywnami.

Co na to właściciele sklepu? – Jakakolwiek decyzja w naszej sprawie zapadnie, uszanujemy ją – mówi współwłaścicielka budynku. – Pod warunkiem, że i miasto spełni nasze oczekiwania. Zapewni nam bezpieczeństwo i sprawi, że spływająca z pl. Łuczkowskiego woda przestanie podmywać naszą kamienicę. Przecież zakamarki Rybnej to publiczny szalet. Najłatwiej jest wylać dziecko z kąpielą. Nam każą rozebrać nasz budynek, a czy sami gotowi są do odtworzenia ulicy?

Zdaniem Krzysztofa Tomasika, dyrektora ZDM nie ma sensu przygotowywać projekt nowej ulicy, skoro wciąż stoi na niej budynek.

– To krótka ulica – mówi dyrektor. – Kiedy tylko budynek zniknie szybko uporamy się z projektem i budową.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Nie dzieciak
zenek
tom
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Nie dzieciak
Nie dzieciak (23 kwietnia 2012 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"...nie ma sensu przygotowywać projekt nowej ulicy..." - A to po jakiemu?
Rozwiń
zenek
zenek (21 kwietnia 2012 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie to zerówka!
Rozwiń
tom
tom (21 kwietnia 2012 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Artykuł, pierwsa klasa gimnazjum. Redaktorek spłodził, aż go siódme poty zalały.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!