wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

500 plus. Dyrektor ośrodka pomocy społecznej: Zabraknie nam ludzi do pracy

Dodano: 17 lutego 2016, 18:31

Samorządy na obsługę programu Rodzina 500 plus w tym roku otrzymają 300 mln zł. Wszystkie gminy dostaną też specjalny podręcznik z instrukcją sposobu wypłacania pieniędzy<br />
Samorządy na obsługę programu Rodzina 500 plus w tym roku otrzymają 300 mln zł. Wszystkie gminy dostaną też specjalny podręcznik z instrukcją sposobu wypłacania pieniędzy

Rozmowa z Dorotą Mazurek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej gminy Chełm

• Perspektywa obsługi rządowego programu Rodzina 500+ spędza pani sen z oczu?

– Intensywnie się do tego zadania przygotowujemy. Już zdążyłam się zorientować, że w gminie mamy zameldowanych 2,9 tys. mieszkańców w wieku do 18 lat. To potencjalni beneficjenci programu.

• Tę liczbę zapewne zredukuje analiza przychodów w poszczególnych rodzinach…

– Mieszkańcy, którzy nie będą pewni, czy nie przekraczają kryterium dochodowego mogą się do nas zgłaszać. Chętnie pomożemy im w wyliczeniach. 

• Rodziny czekają już na obiecane im przez rząd pieniądze?

– Wiele osób nas w tej sprawie odwiedza. Cierpliwie odpowiadamy na wszystkie pytania. Wbrew temu, co słyszy się w mediach, nie obiecujemy, że pieniądze zaczniemy wypłacać już w kwietniu. W tym miesiącu prawdopodobnie będziemy dopiero finalizować przygotowania do wypłat.

• Poradzicie sobie?

– Na pewno odczujemy braki kadrowe. Wykazałam to w informacji do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z tego, co wiem, wszystkie ośrodki pomocy społecznej wyraziły taką samą opinię. W naszym ośrodku mamy tylko dwóch pracowników do obsługi świadczeń rodzinnych, pielęgnacyjnych, opiekuńczych, rodzicielskich i pozostałych. Teraz przyjdzie im obsługiwać także program Rodzina 500+. Będzie to wymagało zatrudnienia co najmniej jednej, a nie wykluczone, że dwóch dodatkowych osób. Będą potrzebowały biurek, komputerów i prawa dostępu do służbowego systemu, za co też będziemy musieli zapłacić operatorowi.

• Wśród osób, które dowiadywały się w ośrodku o program byli także mieszkańcy z wielodzietnych rodzin patologicznych?

– W gminie mamy kilka takich rodzin. Trzeba jednak pamiętać, że tak świadczenie w ramach programu Rodzina+, jak każde inne z dotychczasowych, może podlegać weryfikacji w przypadku, kiedy zostanie stwierdzone marnotrawienie przyznanych środków. W takich sytuacjach możliwa będzie wypłata już nie w formie pieniężnej. Na przykład przyjdzie nam regulować za takie rodziny ich rachunki, kupować dzieciom ubrania, podręczniki, czy też opłacać dodatkowe lekcje. Wszystko to będzie wymagało dodatkowej pracy. 

 

Czytaj więcej o: dzieci 500 plus
Gośc
Gość
Gość
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gośc
Gośc (16 maja 2016 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielkie zamieszanie z powodu 500+. W marcu udałam się do gminy wPokrówce z zapytaniem o pracę przy programie 500+,usłyszałam niestety że nie potrzebują pracowników bo mają swoich wewnętrznych i to wystarczy.Chamstwo  i upokarzanie ludzi tym 500+,ja osobiście wolałabym dostac pracę za godziwe pieniądze niz brać od państwa. Chcą pozatykać gęby społeczeństwu i już.
Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2016 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabraknie rąk do pracy? nie ma problemu, chętnie dam się zatrudnić!
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na studiach z ekonomi uczą, aby każdy miał prace, polskie społeczeństwo powinno zmniejszyć się o połowę więc gdzie tu logika a jeśli chodzi o emerytury to wystarczy pójść na jakikolwiek cmentarz, ja byłam u siebie i na około 50 pochówków w ostatnim czasie tylko 8 powyżej 67 roku życia. Z kolei jeśli chodzi o obsługę w MOPS czy GOPS to przesadzają z tym nawałem pracy bo jeśli ktoś brał rodzinne to maję dokumenty wystarczy złożyć formularz zaś rodziny z więcej jak 1 dziecko nie muszą przedstawiać żadnych dokumentów jedynie metryki urodzenia bo tu niema kryterium dochodowego więc w czym problem bo ja nie rozumiem.
Rozwiń
crx
crx (18 lutego 2016 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kolejny marzyciel który wierzy w emerytury :D

To raczej nie marzyciel ,bo to jakaś taka choroba czy przypadłość narodowa.Rok 80-ty ,potem 89-ty ,wreszcie Unia,  a tu jak była nędza tak i jest ...;-(((Niektórzy nie potrafią wyciągać wniosków i nic się na to nie poradzi ;-(((

Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko dzięki tym co się rozmnażają może będziemy mieć emerytury :) A Polaka boli jak jednemu dają , a on nic dla siebie nie uszczknie.

Kolejny marzyciel który wierzy w emerytury :D

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!