niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Bażantów było za mało. Myśliwi wypuścili 1,5 tysiąca ptaków

Autor: bar

Myśliwi z chełmskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego tylko w ramach jednego programu wypuścili do wybranych łowisk półtora tysiąca bażantów. W zadanie to zaangażowało się siedem kół łowieckich.

Na dzień 10 marca populacja bażanta na terenie okręgu chełmskiego szacowana była na poziomie niewiele ponad 8 tys. sztuk. Zdaniem myśliwych to stanowczo za mało.

– Koła same kupują bażanty, a niektóre nawet hodują je w swoich wolierach – mówi Mirosław Sawicki, łowczy okręgowy w Chełmie. – Już upierzony i wybarwiony ptak kosztuje około 20 zł, im młodszy tym mniej.

Całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Myśliwi wypuszczają bażanty do łowisk i jednocześnie redukują liczbę drapieżników, przede wszystkim lisów. Starają się też poprawić warunki bytowania ptaków. Sposobem na to jest chociażby budowanie stałych miejsc dokarmiania. Ponadto w rejonach tzw. wsiedleń przez dwa lata na bażanty się nie poluje.

– Ciekawostką jest to, że bażant nie jest naszym rodzimym ptakiem – mówi Sawicki. – Przywędrował do nas z Tatarami, jako… prowiant. Chociaż się dość dobrze się zaaklimatyzował, to bez specjalnego wsparcia jego populacja nie byłaby w stanie rozwinąć się do tego stopnia, by można było na te ptaki polować.

W świecie naukowym bażant jest uważany za gatunek obcy. Niektórzy naukowcy uważają, że przenosi choroby, które wyniszczyły nasze cietrzewie.

W akcję zasiedlania łowisk bażantami zaangażowały się koła łowieckie: Sokół w Rejowcu i Chełmie, Szarak Krasnystaw, Żak Lublin, Rogacz Bończa, Ponowa Włodawa oraz KŁ Chełmskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa. 

Czytaj więcej o: Bażant
Józek
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Józek
Józek (23 grudnia 2016 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no, rewelacja.... catch & release... Kontrola stanu populacji srodkami chemicznymi zmniejszającymi plodnośc lub kastracja.gg   tak mówią znawcy tematu.... Złap dzika, wykastruj i wpuść do łowiska. Jeśli nie potrafisz - wynajmij kogoś z eko- oszołomów. Wystawi ci rachunek na kilka tys. zł. zapłać - potem pogadamy
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2016 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przyszłością są polowania "catch nad release" , bez zabijania i krwi, ze strzelby z nabojem usypiającym, a po strzale zdjęcie i zwierzaka do lasu. Kontrola stanu populacji srodkami chemicznymi zmniejszającymi plodnośc lub kastracja.gg
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2015 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

do Guest: ichCiwd

A tobie 2 na kupe

Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2015 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do Guest: ichCiwd
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2015 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w gminie Chodel (nie wiem co to za koło łowieckie bo się tym nie interesuję) wręcz odwrotnie, dzisiaj był odstrzał bażantów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!