piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Bezrobotni w kanale

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2001, 20:45
Autor: Bożena Czyż

Czy Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w Chełmie tylko na papierze? Władze miasta twierdzą, że można budować fabryki choćby od zaraz. Tymczasem w „wodociągach” uważają, że bez kanalizacji – której nie ma – nie jest to możliwe.
W mieście przed kilkoma miesiącami powstała filia strefy mieleckiej. Samorząd spodziewa się, że dzięki temu przybędzie 2 tys. miejsc pracy. Kłopot w tym, że strefę ulokował w granicach strefy ekologicznej. Chroni ona największe w mieście ujęcie wody pitnej „Bariera”. Na objętym ochroną terenie nie można budować zakładów, które zagrażałyby bezpieczeństwu użytkowników wody.
– Świadomie podjęliśmy ryzyko – mówi Henryk Dżaman, prezydent Chełma. – Nasze starania zostały uwieńczone sukcesem.
Ten sukces to zmiana granic strefy ochrony wód. Wojewoda lubelski wytyczył je na nowo, czyli – znacznie ograniczył tereny poddawane rygorom. Ale na tym problemy się nie kończą.
– Będę protestował przeciwko lokalizacji zakładów produkcyjnych w strefie ochrony ujęcia wody pitnej – mówi Eugeniusz Wójcik, prezes MPKK, spółki z o. o., odpowiedzialny za gospodarkę wodną w mieście. – Poza tym w całej strefie powinna być kanalizacja.
Samorządowi to nie przeszkadza. – Już dzisiaj inwestorzy mogą zabiegać o pozwolenia na inwestowanie – to opinia prezydenta Dżamana.
Władze liczą, że Unia Europejska sfinansuje budowę podziemnej infrastruktury kanalizacyjnej w całej dzielnicy przemysłowo-składowej. Przy okazji powstałaby kanalizacja w SSE, ponieważ częściowo się zazębiają. Sprawa powinna się rozstrzygnąć w marcu przyszłego roku. Kłopot w tym, że unia nie daje pieniędzy na strefy ekonomiczne.

Sposób na bezrobocie?

Chełmski samorząd od dawna zabiegał o powstanie strefy. Bezrobocie należy tu do najwyższych w regionie. W wyścigu o pozytywną opinię poprzedniej jeszcze Rady Ministrów udało się wyprzedzić Świdnik. Na razie jednak nikt w strefie nie zainwestował i nikt nie znalazł tu pracy. Tymczasem jedyną osobą, która ma zajęcie w związku z powstaniem strefy jest dyrektor do jej spraw. Zatrudnia go Polska Agencja Rozwoju Przemysłu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!