niedziela, 28 maja 2017 r.

Chełm

Bezrobotni w kanale

Dodano: 14 listopada 2001, 20:45
Autor: Bożena Czyż

Czy Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w Chełmie tylko na papierze? Władze miasta twierdzą, że można budować fabryki choćby od zaraz. Tymczasem w „wodociągach” uważają, że bez kanalizacji – której nie ma – nie jest to możliwe.
W mieście przed kilkoma miesiącami powstała filia strefy mieleckiej. Samorząd spodziewa się, że dzięki temu przybędzie 2 tys. miejsc pracy. Kłopot w tym, że strefę ulokował w granicach strefy ekologicznej. Chroni ona największe w mieście ujęcie wody pitnej „Bariera”. Na objętym ochroną terenie nie można budować zakładów, które zagrażałyby bezpieczeństwu użytkowników wody.
– Świadomie podjęliśmy ryzyko – mówi Henryk Dżaman, prezydent Chełma. – Nasze starania zostały uwieńczone sukcesem.
Ten sukces to zmiana granic strefy ochrony wód. Wojewoda lubelski wytyczył je na nowo, czyli – znacznie ograniczył tereny poddawane rygorom. Ale na tym problemy się nie kończą.
– Będę protestował przeciwko lokalizacji zakładów produkcyjnych w strefie ochrony ujęcia wody pitnej – mówi Eugeniusz Wójcik, prezes MPKK, spółki z o. o., odpowiedzialny za gospodarkę wodną w mieście. – Poza tym w całej strefie powinna być kanalizacja.
Samorządowi to nie przeszkadza. – Już dzisiaj inwestorzy mogą zabiegać o pozwolenia na inwestowanie – to opinia prezydenta Dżamana.
Władze liczą, że Unia Europejska sfinansuje budowę podziemnej infrastruktury kanalizacyjnej w całej dzielnicy przemysłowo-składowej. Przy okazji powstałaby kanalizacja w SSE, ponieważ częściowo się zazębiają. Sprawa powinna się rozstrzygnąć w marcu przyszłego roku. Kłopot w tym, że unia nie daje pieniędzy na strefy ekonomiczne.

Sposób na bezrobocie?

Chełmski samorząd od dawna zabiegał o powstanie strefy. Bezrobocie należy tu do najwyższych w regionie. W wyścigu o pozytywną opinię poprzedniej jeszcze Rady Ministrów udało się wyprzedzić Świdnik. Na razie jednak nikt w strefie nie zainwestował i nikt nie znalazł tu pracy. Tymczasem jedyną osobą, która ma zajęcie w związku z powstaniem strefy jest dyrektor do jej spraw. Zatrudnia go Polska Agencja Rozwoju Przemysłu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!