poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Chełm

Chełm chce wypromować swoją historyczną dzielnicę

Dodano: 20 grudnia 2017, 21:33

Chełm chce wypromować historyczną dzielnicę o nazwie „Dyrekcja” jako ponadregionalną atrakcję turystyczną. Jednym z pomysłów jest wyprodukowanie filmu dokumentalnego o budowie i przeznaczeniu tego jedynego w swoim rodzaju przedwojennego osiedla.

Nasze wysiłki już przynoszą efekty – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. Z roku na rok coraz więcej turystów zwiedza „Dyrekcję” i pyta o historię i okoliczności jej powstania.

Nazwa „Dyrekcja” wynika z przedwojennych planów przeniesienia z Radomia do Chełma Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych. Wiązało się to z ogromnymi jak na tamte czasy inwestycjami. Rozpoczęta w latach 20-tych XX wieku budowa nowego osiedla zakładała powstanie budynków użyteczności publicznej, w tym tak zwanego Gmachu oraz stylowych budynków mieszkalnych dla kolejarzy.

Całość została znakomicie zaprojektowana i do dziś jest stawiana za wzór studentom architektury. Niestety plany związane z przeniesieniem do Chełma ODKP pokrzyżowała wojna. Pozostała oryginalna zabudowa i charakterystyczna nazwa dzielnicy.

Plany dotyczące realizacji filmu są dopiero na etapie wstępnych uzgodnień. Pod uwagę brana jest współpraca z jedną z telewizyjnych stacji.

– Prowadziliśmy już na ten temat wstępne rozmowy – dodaje prezydent Fisz. – Najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach będziemy uzgadniać założenia projektu, tak aby można go było wycenić. Wówczas powinna zapaść ostateczna decyzja oraz określone ewentualne terminy produkcji.

Chełmska „Dyrekcja” ma bogatą dokumentacje. W zbiorach różnych instytucji zachowały się archiwalne zdjęcia, plany i inne dokumenty z czasów wielkiej budowy.

– Być może uda się wprowadzić do scenariusza pewne wątki fabularyzowane, podobnie jak w zrealizowanym kilka lat temu dokumencie o Stalagu 319 – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta. – Wówczas w rolę statystów znów mogliby wcielić się chętni mieszkańcy. Chcemy, aby planowany dokument nie tylko przybliżał widzom historię i unikalny charakter „Dyrekcji”, ale też był skutecznym zaproszeniem dla turystów.

Czytaj więcej o: Chełm osiedle Dyrekcja
Użytkownik niezarejestrowany
eh ....
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 grudnia 2017 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Władze miasta oraz urzędnicy od promocji nie mają zielonego pojęcia o promocji. Wychodzi że robi się tak aby swoi ludzie mieli z tego pożytek (stanowiska) Zamiast budować aqua park który nie dośćże na siebie nie ma prawa zarabiać to jeszcze trzeba do niego dokładać mózna byłó zrobić co przyniesie zysk................ale do tego trzeba mieć głowę a jak wieść gminna niesie Chełm to miasto głupców.
Rozwiń
eh ....
eh .... (21 grudnia 2017 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Była szansa zaistnieć w mediach i wytłumaczyć lemingom, że nie wszystko co szare to komuna. W średniowieczu zamków też nie malowano w pstrokate kolory. ",,, znaffco...mogę podesłać ci kilka nazw średniowiecznych zamków malowanych w inne niż szary kolory... Np. Grippsholm, aby od czegoś rozpocząć....
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o nie aby tylko nie był to żałosny gniot typu filmiku o stalagu 319
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamiast wydawać pieniądze na film poprostu pomalujcie kamienice na biało efekt będzie dużo lepszy, bo teraz ciekawe kamienice w kolorze brudnoszarym nie przyciągają a mogło by być inaczej. Pozdrawiam
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 08:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ćwoki z TVNu już zareklamowali. Jak to było przy kuchennej rewolucji Hotelu Relax? Gesslerowa powiedziała, że zajeżdźa jej tam PeeReLem. Kobieta ma pojęcie o smaku tyle samo co o architekturze przedwojennej. Dziwne, że nikt z włodarzy nie zainterweniował wówczas? Była szansa zaistnieć w mediach i wytłumaczyć lemingom, że nie wszystko co szare to komuna. W średniowieczu zamków też nie malowano w pstrokate kolory.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!