wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Kupcy handlujący poza bazarami zapłacą więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2011, 15:22

Jeszcze w piątek za handel na targowisku i poza nim pobierana była taka sama opłata <br />
 (Joanna Sadows
Jeszcze w piątek za handel na targowisku i poza nim pobierana była taka sama opłata
(Joanna Sadows

Od soboty obowiązują nowe stawki opłaty targowej. Po kieszeni dostaną ci, którzy sprzedają towary poza bazarami. Jedni grożą, że płacić nie będą, inni już zwijają swoje kramy i myślą, z czego będą się teraz utrzymywać.

Nowy taryfikator nie zmieni nic dla kupców handlujących na targowiskach. Za to podwoi stawki dla tych, którzy prowadzą sprzedaż towarów poza bazarami.

Np. jeśli ktoś rozstawia namiot, na targowisku zapłaci za handel z niego 7 zł (za każdy rozpoczęty metr), zaś poza bazarem będzie to już 15 zł za taką samą powierzchnię.
Nawet przy mniejszych stoiskach opłaty urastają do horrendalnych kwot.

Kupcy z łącznika między deptakiem i ul. Popiełuszki (teren poza targowiskiem) są załamani.

– Jeśli przyjdzie nam za dzień zapłacić 50 zł, to nie będzie po co tu przyjeżdżać – mówią kobiety, które handlują na łączniku warzywami z przydomowych ogródków. – Przecież za te parę godzin, co tu stoimy, to się nawet tyle nie zarobi.

– Ja ostatnio przez cały dzień utargowałam 35 zł – mówi właścicielka stoiska z odzieżą. – A przecież muszę nie tylko zapłacić miastu, ale jeszcze właścicielowi placu, bo handluję obok łącznika na placu PSS.

Część zdesperowanych kupców zapewnia, że tak wysokich opłat ponosić nie będzie. Woli iść z miastem do sądu. Inni zastanawiają się nad zmniejszeniem stoisk, bo opłata rośnie wraz z wielkością kramu. Jeszcze inni boją się, że w ogóle będą musieli zrezygnować z bazaru.

– Ale z czego się utrzymać wtedy? – mówią. – Człowiek chce być uczciwy, nie chce żyć na garnuszku państwa, to radzi sobie jak może. A miasto zamiast pomoc, kłody pod nogi rzuca.

Z nowego taryfikatora cieszą się za to bazarowi kupcy: I dobrze, bo my choć mamy boksy w hali, musimy wychodzić na łącznik z towarem, bo inaczej nikt do nas nie zajrzy. Teraz może w końcu będzie spokój. Ci z łącznika przecież mogą handlować na bazarze razem z nami. Pomieścimy się i szanse będą równe.

Józef Górny, wiceprezydent Chełma

– Rozwiązania zastosowane w uchwale podyktowane zostały dwiema kwestiami: zmianą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz troską o wygląd miasta i warunki sanitarno-higieniczne sprzedaży. Handel żywnością powinien się odbywać w godziwych warunkach sanitarno-epidemiologicznych. Handel w przypadkowych punktach miasta, nie jest jego najlepszą wizytówką.

Takie rozwiązania stosują także inne miasta; m.in. Lublin. Celem zróżnicowania stawek jest zachęcanie kupców do sprzedaży na zorganizowanych targowiskach, gdzie są ku temu stworzone odpowiednie warunki i zachowane zostały wszystkie dotychczasowe stawki dziennej opłaty targowej. Zwiększone opłaty poza zorganizowanymi targowiskami podyktowane są także tym, że na miasto i miejskie służby spadają dodatkowe obowiązki wynikające z konieczności utrzymania czystości i porządku na przestrzeniach publicznych, na których prowadzony jest handel.

Nie muszą płacić

Według przepisów opłacie nie podlega sprzedaż w budynkach lub ich częściach. Z opłaty zwolnieni są też ci, którzy płacą podatek od nieruchomości za np. budynki czy grunty, gdzie prowadzona jest sprzedaż.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jagoda
Gość
kapusta
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jagoda
Jagoda (13 września 2011 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed bazarem na Piłsudskiego nie da się już przejść. Obstawiony dookoła i w większości są to pośrednicy a nie rolnicy, którzy sprzedają nadwyżkę swoich plonów. Może tępy urzędnik skarbowy da sobie wcisnąć kit, że te piękne dorodne brzoskwinie urosły na chełmskiej ziemi. Kupują w hurtowniach i sprzedają jako swoje zbiory unikając podatków. A z tyłu tam gdzie zrobiono miejsce dla rolników cały plac pusty. Kilka lat temu tyle było szumu o modernizację targowiska i po co? Szkoda mi tych ludzi, którzy płacą wysokie czynsze za swoje boksy do których ostatnio coraz mniej kupujących zagląda, a taki cwaniaczek za 5 zyla zajmuje 2-3 metry chodnika. I tak przy okazji wnioskuję o ustawienie na targowisku pojemnika na plastikowe opakowania. Tyle butelek dziennie idzie na wysypisko:(
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2011 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kapusta' timestamp='1315742119' post='531332']
uprzejmie donoszę ...
[/quote]
mylisz sie SERDECZNIE INFORMUJĘ, widziałeś biedaka co przyjeżdża Toyota lub busem aby handlować pod Stokrotka , to nie biedna babcia z ogródka , tylko cwaniak co kuje na giełdzie a handluje na czarno na murku.
Rozwiń
kapusta
kapusta (11 września 2011 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1315730021' post='531245']
Murek pod STOKROTKĄ na Zachodniej, zapraszam SM, tam handlują cwaniaczki, CODZIENNIE i Jeszce blokują parking po podjeżdżają BUSAMI.
[/quote]
uprzejmie donoszę ...
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2011 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Murek pod STOKROTKĄ na Zachodniej, zapraszam SM, tam handlują cwaniaczki, CODZIENNIE i Jeszce blokują parking po podjeżdżają BUSAMI.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!