sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Więcej pieniędzy w budżecie obywatelskim

Dodano: 17 marca 2016, 14:03

Zamiast czterech okręgów, będzie dziesięć. Na inwestycje wskazane przez mieszkańców ma być też więcej pieniędzy. Wczoraj radni przyjęli zmiany w uchwale o budżecie obywatelskim

Radni zgodzili się m.in. na zwiększenie puli pieniędzy przeznaczonych na wybrane przez mieszkańców zadania
Radni zgodzili się m.in. na zwiększenie puli pieniędzy przeznaczonych na wybrane przez mieszkańców zadania

Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Rękę w górę podniosła także Małgorzata Sokół, radna PO, która jako jedyna miała zastrzeżenia do proponowanych zmian. – Należy popracować nad promocją budżetu obywatelskiego – argumentuje Sokół. – Nie może być tak, że na spotkania konsultacyjne przychodzi więcej urzędników niż mieszkańców.

Zdaniem radnej, promocją mogłaby się zająć organizacja pozarządowa wybrana w drodze przetargu. Jej pomysł nie spotkał się jednak z uznaniem innych radnych. – Promocją budżetu obywatelskiego powinny zajmować się Rady Osiedli – stwierdził Longin Bożeński. A Mirosław Czech zauważył, że mieszkańcy nie skarżą się na brak promocji, ale na niedostatek środków w ramach budżetu obywatelskiego.

Zgłoszona przez Sokół poprawka dotyczyła zmian w komisji oceniającej złożone przez mieszkańców wnioski. Zdaniem radnej, w jej skład powinno wchodzić nie więcej niż 10 urzędników, 5 przedstawicieli organizacji samorządowych oraz 10 przewodniczących Rad Osiedli.

– Poddając w wątpliwość rzetelność członków zespołu w jego obecnym składzie podważyła pani efekty ich ciężkiej pracy – stwierdził na to Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta i przewodniczący zespołu oceniającego wnioski. – Ci ludzie na to nie zasłużyli. Trzeba też pamiętać, że zaangażowani w pracach zespołu urzędnicy też są mieszkańcami Chełma.

W tej atmosferze poprawka Sokół przepadła w głosowaniu. Największą zmianą przeforsowaną przez magistrat jest zwiększenie liczby okręgów. Teraz są one zgodne z podziałem miasta na tereny działania rad osiedli. Takie rozwiązanie umożliwi realizację też mniejszych pomysłów, którym do tej pory trudno się było przebić. To także gwarancja, że każde z osiedli będzie mogło liczyć na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego.

Radni zgodzili się również na zwiększenie puli pieniędzy przeznaczonych na wybrane przez mieszkańców zadania. Dotychczas było to 2 mln zł. Teraz do podziału ma być o pół miliona więcej. Każdy z okręgów dostanie do podziału ćwierć miliona złotych.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!