piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Zabytki wróciły od konserwatora

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2012, 14:53

Między innymi konserwacji został poddany oryginalny berdysz (Fot. Grzegorz Zabłocki)
Między innymi konserwacji został poddany oryginalny berdysz (Fot. Grzegorz Zabłocki)

Z należącej do Stanisława Gołuba, chełmskiego archeologa pracowni konserwacji zabytków metalowych wróciło do muzeum dokładnie 466 obiektów. Wśród nich jest 189 monet w różnym stanie zachowania. Najstarsze pochodzą jeszcze z XV wieku.

Wszystkie poddane konserwacji zabytki zostały znalezione w ramach prac wykopaliskowych na staromiejskim rynku w Chełmie, w obrębie wczesnośredniowiecznego grodziska w majdanie Nowym, na rynku w Wosławicach oraz w sąsiedztwie pozostałości wieży w Bieławinie.

– Z całej tej kolekcji bezsprzecznie najcenniejsze są dwie hakownice, odkryte na chełmskim rynku – mówi Stanisław Gołub, zresztą ich znalazca.

– Niezwykle ciekawy jest także zbiór przedmiotów pozyskanych w Wojsławicach. Wśród nich wyróżnia się dobrze zachowany berdysz z oryginalną puncą oraz wiele przedmiotów związanych z obrządkiem i kulturą żydowską.

Gołub zasugerował już wójtowi gminy Wojsławice, że najlepszym miejscem dla wyeksponowania kolekcji zgromadzonej na jego terenie mógłby być budowany już ratusz. Jak dotąd oferta ta pozostała jednak bez echa.

Konserwacja zabytków archeologicznych była możliwa dzięki finansowemu wsparciu ze strony ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Przekazał na ten cel około 40 tys. zł. Całe zadanie kosztowało 58 tys. zł. Resztę dołożyło z własnych środków Muzeum Ziemi Chełmskiej. (bar)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!