piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Znowu głośno o Czarniecczykach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2012, 16:27
Autor: (sad)

Historia Żydów jest tak bogata, że nie sposób zgłębić ją do końca. Można jedynie próbować ją poznawa
Historia Żydów jest tak bogata, że nie sposób zgłębić ją do końca. Można jedynie próbować ją poznawa

Oskar Sula, uczeń pierwszej klasy prawno-językowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Historia i kultura Żydów polskich” zorganizowanym przez Fundację Shalom.

To świetny wynik, szczególnie, że tylko w etapie centralnym brało udział 90 uczniów z całego kraju. Aby dojść do finału, trzeba było napisać pracę naukowo-badawczą. Praca chełmskiego ucznia o Jakubie Icku Sztulu była tak dobra, że okazała się przepustką do centralnego etapu konkursu.

– Zastanawiałem się jak podejść do tak szerokiego tematu, który mógłby się złożyć na kilka tomów monografii, a ja musiałem zmieścić się na 15 stronach – mówi Oskar Sula. – Postanowiłem wybrać sobie jednego bohatera i przez jego osobę nakreślić rys społeczności żydowskiej w Chełmie w okresie międzywojennym. Pokazać zbiorowość przez indywidualność.

Oskar przyznaje, że choć już w gimnazjum angażował się w różne projekty związane z tematem żydowskim, to gdyby nie propozycja nauczycielki Anny Popielewicz, nie wiadomo, czy wystartowałby w konkursie Fundacji Shalom. Ale wystartował i przygotowując się do napisania pracy, a potem jej "obrony” podczas finału, dał się wciągnąć bogatej historii narodu żydowskiego.

– Można powiedzieć, że wsiąkłem – mówi licealista. – To fascynująca tematyka. Jednocześnie tak szeroka, że wydaje mi się, że nie sposób jej dogłębnie poznać. Można ją tylko starać się odkrywać po kawałku.

A odkrywać historię Żydów w Chełmie, Polsce i na świecie Oskar chce w dalszym ciągu. Ma nawet pomysł, aby zachęcić do tego innych. Chce wykorzystać historię naszego miasta, kiedyś zamieszkanego w dużej mierze przez ludność żydowską, do organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć i projektów.

– Jeśli ktoś jest zainteresowany i chciałby mi w tym pomoc, gorąco zapraszam – mówi.

Warto zaznaczyć, że wśród uczniów I LO, nie tylko Oskar może być dumny ze swoich osiągnięć. Jego koleżanka ze szkoły Anna Wroniecka także może pochwalić się dużym sukcesem.

Zwyciężyła w konkursie na esej i reportaż "Zostań cesarzem reportażu” zorganizowanym z okazji V Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego "Kapumaniacy – 2012”.

Zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Pawłowie konkurs służył odkrywaniu zainteresowań literackich i talentów dziennikarskich wśród młodzieży.

– To już drugi w tym roku ogólnopolski sukces Ani. Cieszy tym bardziej, że Ania jest uczennicą pierwszej klasy – mówi Anna Popielewicz, nauczycielka języka polskiego, pod której kierunkiem powstał esej.

– W marcu otrzymała wyróżnienie w krakowskim konkursie na recenzję utworów współczesnej literatury polskiej "Pawie pióro”. Mam nadzieję, że uczniowie klasy dziennikarskiej, która w tym roku powstanie w naszym liceum i będzie pracować pod moją opieką według innowacyjnego programu nauczania, będą mogli podobnie jak Ania rozwijać swoje umiejętności publicystyczne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!