wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Chełmska Noc Muzeów pod dachami Paryża

Dodano: 20 maja 2016, 16:58
Autor: bar

Uczestnicy chełmskiej Nocy Muzeów między innymi będą mogli obejrzeć wystawę sztuki lat 70. XX w. Złożyły się na nią prace ponad 70 artystów, którzy w przeszłości wystawiali się w Galerii 72 (fot. Jacek Barczyński)
Uczestnicy chełmskiej Nocy Muzeów między innymi będą mogli obejrzeć wystawę sztuki lat 70. XX w. Złożyły się na nią prace ponad 70 artystów, którzy w przeszłości wystawiali się w Galerii 72 (fot. Jacek Barczyński)

Przyjęło się, że noce muzeów organizowane są w weekend przed lub po 18 maja, zarezerwowanym na Międzynarodowy Dzień Muzeów. Muzeum Ziemi Chełmskiej po raz kolejny trzyma się drugiego z tych wariantów. W przeciwieństwie do wielu innych placówek na X Noc Muzeów zaprasza 21 maja.

Noc w chełmskim muzeum rozpocznie się o godzinie 18 w pomieszczeniach przy ul. Lubelskiej 55 otwarciem wystawy „Zenon Michał Jan Waśniewski - malarz, poeta, pedagog, żołnierz”. To zaplanowana z rozmachem próba przedstawienia życia i twórczość artysty malarza, działającego w Chełmie w latach 1921-1942. Na wystawie zobaczymy jego prace ze zbiorów własnych chełmskiego muzeum oraz udostępnione przez rodzinę, Muzeum Lubelskie, Chełmską Bibliotekę Publiczną i  Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Urządzenie wystawy i wydanie katalogu w ramach wspierania działań muzealnych dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wernisażu o godzinie 19.30 organizatorzy zaplanowali koncert „Pod dachami Paryża” z wykorzystaniem piosenek Jaques'a Brela, w wykonaniu zespołów artystycznych oraz solistów z miejscowego Młodzieżowego Domu Kultury. Po nich o godzinie 21 wystąpi solistka Yaga Kowalik wraz z ukraińskim akordeonistą Walentynom Dąbrowskim w repertuarze takich artystów, jak Juliette Greco, Edith Piaf, Charles Aznavour. Ten koncert piosenki francuskiej powstał we współpracy z Teatrem Piosenki Francuskiej w Krakowie.

Ponadto muzealne nocne Marki do północy będą mogli zwiedzić wszystkie czynne w muzeum wystawy, w tym ekspozycję otwartą 18 maja w pomieszczeniach muzeum przy ul. Lubelskiej 55, a poświęconą sztuce lat 70. XX wieku ze zbiorów Galerii 72. W tym samym budynku dostępna będzie także wystawa obrazów pochodzącego z Chełma Simona Mondzaina. Kolejna wystawa malarstwa, tym razem chełmskiego prymitywisty Juliana Bajkiewicza będzie otwarta w muzealnym budynku przy Lubelskiej 56 A. Tam też zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z archeologiczno-etnograficzną ekspozycją „Powrót do przeszłości” ilustrującą dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego.

Muzealnicy zapraszają także do kolejnych swoich pomieszczeń przy ul. Lubelskiej 57 gdzie czynna jest wystawa „Eugeniusz Krajewski – zapomniany malarz i pedagog”. Obok będzie tam można obejrzeć także współczesne ikony napisane przez brata Marcina Świadra OFM Cap. W tym samym budynku prezentowane są też „Skarby przyrody”.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!