sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Dali szansę zamkowi w Krupem, jest projekt techniczny

Dodano: 22 marca 2016, 20:27

Po remoncie w jednym z zamkniętych pomieszczeń zostanie urządzona sala historyczna z ekspozycją ilustrującą dzieje zamku. Cały obiekt ma być też efektownie podświetlony, fot. Pracownia Architektoniczna Łukasza Szlepera z Wrocławia<br />
Po remoncie w jednym z zamkniętych pomieszczeń zostanie urządzona sala historyczna z ekspozycją ilustrującą dzieje zamku. Cały obiekt ma być też efektownie podświetlony, fot. Pracownia Architektoniczna Łukasza Szlepera z Wrocławia

Gmina Krasnystaw ma gotowy projekt techniczny zagospodarowania zamku w Krupem. Aby wprowadzić go w życie, potrzebuje teraz ponad 9,4 mln zł.

– Za zagospodarowaniem krupskiego zamku opowiedzieli się sami mieszkańcy w ramach społecznych konsultacji – mówi Janusz Korczyński, wójt gminy Krasnystaw. – Z naszej strony pierwszym krokiem było pozyskanie pieniędzy na projekt. Udało nam się to dzięki udziałowi w inicjatywie, jaką jest Obszar Funkcjonalny Jana III Sobieskiego. Należy do niego Łęczna, Piaski, Krasnystaw i osiem gmin wiejskich. Przedsięwzięcia zgłoszone przez poszczególnych udziałowców zostały sfinansowane ze środków Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Na przygotowanie koncepcji i projektu technicznego rewitalizacji zamku gmina otrzymała 171 840 zł. Zadania tego podjęła się Pracownia Architektoniczna Łukasza Szlepera z Wrocławia.

Wykonawca wycenił też wartość wszystkich zaplanowanych prac wraz z badaniami archeologicznymi na 9,4 mln zł.

– Mając dokumentację będziemy ubiegać się o unijne środki na jej wdrożenie – dodaje wójt. – Cierpliwie czekamy na ogłoszenie pomocowych programów.

Przygotowany przez wrocławską pracownię projekt przewiduje między innymi zaznaczenie przebiegu nieistniejących już murów kurtynowych wraz z obrysem narożnych bastei. Z czterech w formie szczątkowej zachowała się już tylko jedna. Mury te osłaniały część mieszkalną zamkowego założenia, która w stanie ruiny przetrwała do naszych czasów.

– Wydobycie zarysu murów i baszt sprawi, że zwiedzający będą mogli uzmysłowić sobie, jak pierwotnie wyglądał cały zamek – mówi Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Projekt uwzględnia także odtworzenie sklepień w pomieszczeniach piwnicznych od strony stawu. Prace odtworzeniowe mają dotyczyć także zachowanej bastei, gdzie ma się znaleźć taras widokowy.

Dzięki pracom archeologicznym udało się ustalić pierwotny poziom zamkowego dziedzińca.

– Zgodnie z projektem ten dziedziniec będzie mógł być wykorzystywany jako scena różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych – mówi Edyta Gajownik-Powroźnik, sekretarz gminy. – Jej atutem będzie niepowtarzalna sceneria zamkowej architektury. Po tym, jak teren zamku został uporządkowany, zabytek cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Znalazła się nawet młoda para, która wzięła w nim ślub.

Historycy o zamku

W miejscu ruin bastejowego zamku w średniowieczu istniała rodowa siedziba Krupskich – niewielka forteczka nad dopływem Wieprza. W drugiej połowie XVI w. Paweł Orzechowski, chełmski podkomorzy, wykorzystał pozostałości fundamentów tamtej budowli pod budowę nowoczesnego zamku. Otoczył go wraz z podzamczem murami z czterema narożnymi bastejami.

Zamek został opuszczony po tym, jak zniszczyli go Szwedzi. Popadł by w kompletną ruinę, gdyby nie prace konserwatorskie przeprowadzone w latach 60-70 ubiegłego stulecia.

Ruiny zamku w Krupem, fot. Jerzy Strzelecki/CC BY 3.0
Ruiny zamku w Krupem, fot. Jerzy Strzelecki/CC BY 3.0
Czytaj więcej o: Krasnsytaw Krupe Zamek w Krupem
Gość
polak i Patriota...
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do "polak i Patriota": słowo Polak pisze się z dużej litery. Poza tym marzy ci się, żeby przejeść ze znajomymi pieniądze przeznaczone na zachowanie polskiej historii, polskości, polskiej tożsamości? Ty się na chwilę najesz i napijesz - a tych, jak pogardliwie nazywasz, "gruzów" już się nie odtworzy. A roboty i tak nie będziesz miał, nawet z turystów, bo nikt tam nie przyjedzie. Taki masz zakłamany stosunek do własnej historii i kraju "patrioto"? Rozkraść i rozdać nawet resztki, nawet własne pochodzenie?
Rozwiń
polak i Patriota...
polak i Patriota... (24 marca 2016 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może podejść do sprawy tak po gospodarsku i zamiazd wyrzucać pieniądze na jakies kamienie i gruzy podzielić to wszystko na tych w potrzebie? Mamy tyle rodzin co to mogą zaświadczenie pokazac jak im ciężko się zyje a będzie tego dużo bo POmatoly rozkradli wszystko i roboty żadnej w powiatowej miejscowości nie ma. Chcecie się utrzymać na stolkach to się z narodem dzielic trzeba a nie wydawać na jakieś głupoty....

Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech szwedzi odremontują to co zniszczyli!
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No ... :)
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzymam kciuki za realizację inwestycji !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!