czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

"Dzięki tej akcji Chełm będzie jeszcze piękniejszy". Każdy może posadzić swoje drzewo

Dodano: 31 maja 2017, 07:06

– Zdecydowaliśmy się na lipę szerokolistną, bo to rodzime, miododajne drzewo, a na takich najbardziej nam zależy – mówi Anna Gorczyca. – Jestem przekonana, że w nasze ślady pójdą inni
– Zdecydowaliśmy się na lipę szerokolistną, bo to rodzime, miododajne drzewo, a na takich najbardziej nam zależy – mówi Anna Gorczyca. – Jestem przekonana, że w nasze ślady pójdą inni

W marcu, kiedy za sprawą ustawy lex Szyszko w całym kraju słychać było ryk spalinowych pił chełmskie stowarzyszenie zachęcało mieszkańców do sadzenia drzew. Pierwsze takie drzewko już rośnie.

Działacze WeRwY zwrócili się do miasta o wskazanie terenu, na którym mieszkańcy mogliby sadzić drzewa bez obawy, że pewnego dnia zostaną usunięte. Na odpowiedź nie musieli długo czekać.

– Na początek miasto wskazało nam teren parku na Górce – mówi Grzegorz Gorczyca ze stowarzyszenia WeRwA. – Ostatecznie stanęło na obszarze w obrębie parku międzyosiedlowego przy północnym ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 8, w pobliżu kościoła.

Miejsca do posadzenia drzew liściastych zostały oznaczone wbitymi w ziemię palikami.

– Urzędnicy zrezygnowali ze wszelkich formalności. W każdej chwili można przyjechać i posadzić swoje drzewko – tłumaczy Gorczyca. – Jeśli ktoś chce posadzić iglaka, to miejsce może ustalić z przedstawicielem Zakładu Oczyszczania Miasta dzwoniąc pod nr tel. 82 565 44 93. Ponadto obiecano nam, że jeśli pomysł się sprawdzi, to pod nasadzenia wyznaczone zostaną kolejne tereny.

Szefowie stowarzyszenia Grzegorz i Anna Gorczyca posadzili lipę.

– Zdecydowaliśmy się na lipę szerokolistną, bo to rodzime, miododajne i wytwarzające zdrowe kwiaty drzewo, a na takich najbardziej nam zależy – mówi pani Anna. – Jestem przekonana, że w nasze ślady pójdą inni. Tym bardziej, że w ten sposób będą mogli upamiętnić na przykład urodziny dziecka, zdany egzamin, ślub, urodziny teściowej czy choćby udany dzień.

Gorczycowie codziennie wieczorem podlewają swoją lipkę. Bo posadzonym własnoręcznie drzewkiem trzeba się opiekować, zanim dobrze się nie ukorzeni. Zainteresowanym podpowiadają też, że drzewka kupowane w doniczkach praktycznie można sadzić przez cały sezon.

– To zabrzmi jak truizm, ale z pewnością dzięki tej akcji Chełm będzie jeszcze piękniejszy, bardziej zielony, a mieszkańcy zdrowsi – dodaje Anna Gorczyca.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 01:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Toś znalazł wybitny przejaw demokracji u obecnej władzy. W demokratycznym kraju człowiek nie powinien być zmuszany do opłacania z własnej kieszeni rządowej propagandy, powinien mieć prawo postawić aptekę, gdzie mu się podoba, kupować i sprzedawać książki za ile mu się podoba, robić zakupy i prowadzić sklep w takie dni tygodnia, w jakie mu się podoba. To najbardziej przeregulowana władza po 89 roku. Prędzej podejrzewałbym, że za Lex Szyszko stoi fakt posiadania przez ministra prywatnego lasu niż jakiś szacunek do praw i wolności obywatelskich.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak było PO LEX to wycięto drzewka wzdłuż ul. Lwowskiej. Nie to żebym się czepiał... ale nowych nasadzeń ani widu, ani słychu. Jak to zapomniał wół, jak cielęciem był. Totalna opozycja popada w większą śmieszność. W demokratycznym kraju człowiek sam powinien decydować co mu na podwórku rośnie. Bo inaczej mamy Alternatywy Bareji z wieszaniem gównianych sztorów w oknie. Widać w PO jest sporo Aniołów ;)
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie lepiej, drodzy WeRwowicze, takie rozmowy prowadzić ze spółdzielnią mieszkaniową zamiast z miastem? Miasto zawsze palcem na park pokaże, bo poza tym zarządza głównie betonem. Zwiększanie populacji drzew w parkach nie uczyni z Chełma zielonego miasta. Do ludzi z tym drzewami wyjdźcie, na pewno będą wdzięczni!
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tym lex Szyszko nie przesadzajcie bo wycinka drzew zawsze odbywa się na wiosnę a że zostało wyciętych więcej drzew to w dużej mierze to takie które zagrażały ludziom lub budynkom bo były stare spróchniałe a za poprzedniej ustawy była wymagana zgoda urzędu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!