sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Na początku grudnia dziewięć placówek bibliotecznych na terenie byłego województwa chełmskiego zostanie opatrzonych dodatkowym szyldem. Wpisany w charakterystyczny wianuszek gwiazd napis na granatowym tle będzie wskazywał, że mieści się w nich Punkt Informacji Europejskiej.

Inicjatywa stworzenia sieci Punktów Informacji Europejskiej należy do Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Mogły one powstać dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu ze strony Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Zarząd Okręgu SBP w Chełmie autorski "Program Informowania Społeczeństwa. Integracja z Unią Europejską” przedstawił urzędowi komitetu jeszcze latem. Inicjatywa ta spotkała się z żywym zainteresowaniem samego Marka Saryusza Wolskiego, szefa tej rządowej agendy. W efekcie urząd przyznał stowarzyszeniu bibliotekarzy grant na realizację programu przekładający się na 30 tys. zł.
W chełmskiej sieci Punktów Informacji Europejskiej znalazły się biblioteki miejskie w Chełmie, Krasnymstawie i Włodawie oraz gminne biblioteki w Siedliszczu, Dorohusku, Rejowcu, Siennicy Nadolnej, Woli Uhruskiej, Hańsku i gminie Krasnystaw.
- Zadaniem tych placówek ma być rozpowszechnianie wszechstronnej wiedzy o Unii Europejskiej, jej strukturach, prawie, polityce regionalnej i gospodarczej oraz o procesach integracyjnych - mówi Roman Małek, dyrektor ChBP. - Zainteresowani mogą liczyć na fachową poradę ze strony naszego pracownika oraz właściwe wydawnictwa książkowe. W już skomputeryzowanych placówkach także na wydawnictwa multimedialne.
R. Małek zastrzega się, że ze wszystkich wydawnictw, w większości kosztownych, będzie można korzystać jedynie na miejscu. Z przyznanych 30 tys. zł autorzy programu na zakup książek o tematyce unijnej przeznaczyli 16 tys. zł, a na multimedia 2,1 tys. zł. Na liście zakupów, po części już zrealizowanej, figuruje około stu tytułów. Bibliotekarze już przyjmowali telefony od studentów, którzy pytali, czy na europejskiej półce znajdą się te, bądź inne pozycje. Tego rodzaju zainteresowanie potraktowali jako dobry prognostyk dla funkcjonowania punktów, jak również potwierdzenie celowości ich powołania.
- Wszystkie nasze Punkty Informacji Europejskiej mają rozpocząć działalność z dniem 7 grudnia - mówi Witold Sulimierski, przewodniczący Zarządu Okręgu SBP. - Jedynie w Krasnymstawie otwarcie punktu zaplanowaliśmy już 3 grudnia. W programie tej mini uroczystości przewidzieliśmy spotkanie z dr Andrzejem Dumałą z Instytutu Nauk Politycznych UMCS w Lublinie na temat "Młodzież w UE”. Dr Dumała 7 grudnia powtórzy ten wykład także we Włodawie, natomiast w Chełmie tematem będzie "Integracja Polski z UE”.
Bibliotekarze mają nadzieję, że bywalcami punktów będą nie tylko studenci czy uczniowie szkół średnich, ale także urzędnicy państwowi i samorządowi. W gromadzonej literaturze odpowiedzi na szereg trudnych pytań znajdą też biznesmeni, rolnicy czy nauczyciele. W końcu wszyscy, każdy w swoim kierunku i zakresie powinniśmy przygotowywać się do naszego przystąpienia do unii. Dopiero odpowiednio wyedukowani przekonamy się, że nie taki unijny diabeł straszny, jak go malują.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!