wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Gmina Rejowiec dostała pałac. Przeprowadzka wiosną?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2015, 15:00

W ostatnim dniu starego roku gmina Rejowiec stała się formalnym właścicielem klasycystycznego pałacu Ossolińskich. Nowy właściciel chce przenieść do pałacowych obiektów Urząd Gminy i kilka podległych jednostek.

Ostatnim gospodarzem pałacu był ośrodek doradztwa rolniczego, a dysponentem zarząd województwa. Akt notarialny stanowiący o nieodpłatnym przekazaniu pałacu gminie podpisali Sławomir Sosnowski, marszałek województwa i Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek. Ze strony gminy swój podpis złożył Tadeusz Górski, wójt gminy Rejowiec. Wcześniej, 14 listopada przedsięwzięcie to zaakceptowali wojewódzcy radni.

Gmina wzbogaciła się o nieruchomość składającą się z pałacu, zabudowań gospodarczych oraz parku o powierzchni 7,2 ha. Na przekazaniu tego majątku gminie skorzystał także zarząd województwa. Jego roczne utrzymanie pochłaniało bowiem około 85 tys. zł.

Nowy właściciel chce przenieść do pałacowych obiektów Urząd Gminy i kilka podległych jednostek. W tej chwili urząd zajmuje ciasny i budynek w centrum miasta.

- Jeszcze rozmawiamy z konserwatorem zabytków, który ma nam przedstawić warunki zagospodarowania pałacu - mówi wójt Górski. - Do tej pory zdążyliśmy naszą nową nieruchomość ubezpieczyć. Poszczególne pomieszczenia wymagają jeszcze uporządkowania i odświeżenia. Najważniejsze, że obiekt jest ogrzewany i wyposażony w nowe instalacje elektryczne, telefoniczne i komputerowe.

Wójt nie wyklucza również, że w pałacu znajdzie się miejsce także na ekspozycję ilustrującą dzieje Rejowca, rodu Ossolińskich oraz samego zabytku. Pałac w Rejowcu został wybudowany w drugiej ćwierci XIX w. po czym rozbudowany o skrzydła na przełomie wieku XIX i XX. Pełnił rolę rezydencji możnych rodów szlacheckich i arystokratycznych, między innymi książąt Woronieckich, hrabiów Łubieńskich, a w ostatnim okresie do 1944 r. należał do Budnych, przedstawicieli nowej burżuazji przemysłowej. Górski ma nadzieję, że wraz z pracownikami przeprowadzi się tam już wiosną.

- Kiedy mówimy Rejowiec, widzimy też pałac, a kiedy pada hasło pałac, w tle pojawia się Rejowiec - tłumaczy wójt. - Ten pałac to nasze dziedzictwo, z którym identyfikuje się cała nasza rejowiecka społeczność.
  Edytuj ten wpis
Gość
gość
MIESZKANIEC
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 stycznia 2015 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w ruinę to popadną fundusze gminy!

ciasno mu i jakież to podległe jednostki chce przenieść-szkołę, przedszkole?

Rozwiń
gość
gość (10 stycznia 2015 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czemu takie podejście? Taki piękny pałac i miałby w ruinę popaść? To nie lepiej, że zajdzie w końcu jakieś konkretne przeznaczenie? no dajcie spokój.Za kilka lat wszyscy zobaczymy efekty przejęcia tego zabytku.
Rozwiń
MIESZKANIEC
MIESZKANIEC (9 stycznia 2015 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak się dowie ile będzie kosztować remont i utrzymanie tego pałacu to go odda szybciej niż liceum

Rozwiń
ala
ala (8 stycznia 2015 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

katastrofa i dramat 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!