piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Groby żołnierzy zarosły trawą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2008, 19:56
Autor: Monika Mojsym

Wysokie na metr trawy, spomiędzy których wystają betonowe krzyże. To nie żadna zapomniana mogiła, tylko cmentarz w środku miasta.

O sprawie poinformował nas Czytelnik. - Przeraziłem się, gdy to zobaczyłem. Na środku cmentarza rośnie łąka, a nikogo to nie obchodzi - denerwuje się pan Tadeusz - Rozumiem, że są groby, o które nie ma kto zadbać. Ale te mają wielką wartość historyczną. Ludzie, którzy tu leżą, walczyli o naszą ojczyznę. Zasługują na największy szacunek.

Na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Lwowskiej są pochowani żołnierze, którzy zginęli w latach 1919-1920.

- Na naszym terenie toczyły się ważne walki tej kampanii. Ginęli w nich przede wszystkim młodzi ludzie. Wielu z nich pochodziło z różnych stron kraju - tłumaczy Zbigniew Lubaszewski, historyk i regionalista. - Szkoda, że żadna ze szkół nie podjęła się opieki nad tymi grobami. Być może byłyby dziś bardziej zadbane.

Paweł Wira z chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków też jest zaskoczony tym, że nikt nie dba o cmentarz. - Do tej pory nie dostawaliśmy żadnych niepokojących sygnałów - mówi Wira. Urzędnik obiecał, że osobiście sprawdzi, w jakim stanie jest cmentarz.

Nekropolią zarządza parafia pw. Świętych Apostołów. Ale opieka nad miejscami pamięci to obowiązek samorządu. - Środki na ten cel przekazuje nam wojewoda - mówi Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prezydenta miasta Chełm. - Niestety, zawsze jest ich za mało. Żeby należycie zadbać o groby żołnierzy, musimy dokładać z budżetu miasta. A pieniądze na ten rok otrzymaliśmy dopiero teraz.

Na utrzymanie miejsc pamięci miasto dostało w tym roku około 10 tysięcy złotych. Za tę kwotę trzeba zadbać nie tylko o żołnierskie kwatery przy ulicy Lwowskiej, ale także m.in. cmentarz wojenny przy ulicy Młodowskiej.

Dlatego - jak tłumaczą urzędnicy - prace są przeprowadzane wtedy, gdy jest to już bardzo konieczne. Teresa Wolik-Dubaj zapowiada, że groby zostaną uporządkowane już w tym tygodniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jackass
JFR
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jackass
jackass (23 czerwca 2008 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Groby żołnierzy zarosły trawą ale nikogo to nie obchodzi. Ważne, że elegancko wysprzątane żydowskie macewy widać z daleka. Czerwone świnie, które mają przyjemność obsadzać najważniejsze stanowiska w tym mieście pewnie są z siebie zadowolone, że mogą bez wazeliny włazić w dupę swoim koszernym przyjaciołom.
Rozwiń
JFR
JFR (23 czerwca 2008 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A nie można - śladem kultywowania "naszej" historii czyli sprzątania cmentarza żydowskiego - wprowadzić w życie w szkołach zwyczaj sprzątania przez dzieci miejsc pamięci, jak m.in. ten cmentarz. Przecież np: na koniec roku dzieciaki i tak nic już nie uczą się w szkole, więc nie traciły by czasu gdyby poszły z nauczycielem na sprzątanie cmentarza. Może od razu nie jednemu zakwitła by jakaś w głowie refleksja na temat ludzi tam leżących i wartości dla których polegli... Lepsze to niż czasami byle jaki "wykład" w dusznej i gorącej klasie gdy i tak nik nie myśli już o nauce. Jak to jest, że gdy chodzi o cmentarz żydowski - o który też należy dbać - jak o resztę innych (niemieckich też) - to wszyscy o niego dbają, lecz o miejsca naszych bohaterów jakoś się nie pamięta... Czyżby dlatego, że nie upominają się tak głośno jak spadkobiercy leżących w naszej ziemi "starszych braci w wierze"...?? Zastanawiające.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!