sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Kaplonosy: Odsłonięto pomnik ku pamięci pomordowanych Żydów

Dodano: 4 listopada 2016, 07:59

W czwartek w miejscowości Kaplonosy Kolonia we włodawskiej gminie Wyryki odsłonięto kamień pamięci w miejscu pochówku zamordowanych w 1943 r. przez hitlerowców około 70 Żydów.

Inicjatorem przedsięwzięcia była warszawska Fundacja „Pamięć, Która Trwa”.

- Z relacji żyjących jeszcze świadków wynika, że to nie byli Żydzi spędzeni na egzekucję z konkretnych miejscowości – mówi Andrzej Ćwirta, wójt gminy Wyryki. – Ukrywali się na bagnach poza ludzkimi siedzibami. Niemcy o tym się dowiedzieli i zarządzili obławę. Zatrzymanych rozstrzelali na skraju bagniska.

Poza szefami Fundacji w uroczystości wziął udział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski,  ks. biskup Mieczysław Cisło z Archidiecezji Lubelskiej, władze samorządowe powiatu i gminy, mieszkańcy wsi, uczniowie z ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie oraz kilkudziesięcioosobowa  grupa młodzież z Izraela.

Fundacja została założona, by utrwalać pamięć o wspólnej historii Polaków i Żydów.

- Utworzenie Fundacji “Pamięć, Która Trwa” pozwoliło nam docierać do wielu nieznanych i niemal zapomnianych miejsc i ludzi , świadków Holocaustu – mówi jej prezes Zbigniew Niziński. - Odnajdujemy nieoznakowane groby Żydów pomordowanych podczas II wojny światowej, w tym groby masowe, które upamiętniamy pomnikami. Na bieżąco powstaje dokumentacja tych miejsc. Działania te prowadzimy we współpracy z Komisją Rabiniczną d.s. Cmentarzy Naczelnego Rabina Polski.

Fundacja organizuje też wystawy, prelekcje, ratuje zachowane macewy, oprowadza grupy i organizuje biegi po miejscach pamięci oraz niesie pomoc materialną i emocjonalną coraz większej liczbie osób, których rodziny zginęły za pomoc Żydom podczas Holocaustu.

W ramach tych przedsięwzięć współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP, Towarzystwem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Stowarzyszeniem “Dzieci Holocaustu“ oraz Izraelskim Instytutem Pamięci Narodowej Yad Vashem.

Tylko na Lubelszczyźnie upamiętniła dziesiątki miejsc pochówku pomordowanych Żydów, między innymi w takich miejscowościach, jak Rozwadówka, Dzierzkowice Podwody, Trzydnik Duży, Liszno, Osowa, Klementowice, Podedwórze, Zakrzówek, Józefów, Andrzejów, czy Urszulin. 

Czytaj więcej o: Kaplonosy Judaizm
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 listopada 2016 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie rozumiem jak mozna zydom stawiac w Polsce pomniki... ciekawe czy zyd by jakiemus polakowi postawil pomnik w izraelu
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znowu żydzi?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!