niedziela, 25 marca 2018 r.

Chełm

Koniec Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Chełmie. Zabrakło roku do ćwierćwiecza

Dodano: 9 września 2015, 15:58

Poza sekretariatem w nienaruszonym stanie pozostało jeszcze tylko laboratorium językowe. Na jego przestarzałe, choć wciąż sprawne wyposażenie, nie ma chętnych (Fot. Jacek Barczyński)
Poza sekretariatem w nienaruszonym stanie pozostało jeszcze tylko laboratorium językowe. Na jego przestarzałe, choć wciąż sprawne wyposażenie, nie ma chętnych (Fot. Jacek Barczyński)

Po 24 latach istnienia Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Chełmie przestało istnieć. W przypadku tej i pozostałych podobny placówek w kraju zostało to wymuszone nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Po zlikwidowaniu kolegium pracę straciło 19 nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego otrzymali zapewnienia, że będą mogli liczyć na pomoc. Do tej pory jednak tylko jeden ze zwolnionych nauczycieli znalazł pracę w placówce podległej marszałkowi.

Praktycznie pomieszczenia kolegium przy ul. Mickiewicza są już puste. – Przekazaliśmy już około 3 ton dokumentów – mówi Janusz Hawryluk, wieloletni sekretarz szkoły. – Jedne trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, drugie do Archiwum Państwowego, a pozostałe do Urzędu Marszałkowskiego. Sprawny sprzęt biurowy przejęły od nas jednostki marszałkowskie. Z kolei cały nasz bogaty księgozbiór trafił do chełmskiej Biblioteki Pedagogicznej. Pozostało jeszcze wyposażenie laboratorium językowego, którym jednak nikt nie jest zainteresowany.

Do końca czerwca w kolegium funkcjonował także internat. Nadające się jeszcze do użytku meble, pościel, czy wyposażenie kuchni oddano Schronisku św. Brata Alberta.

Przez lata kolegium opuściło 1190 absolwentów. Niemal wszyscy z powodzeniem kontynuowali studia na poziomie magisterskim. Ostatni nabór został przeprowadzony trzy lata temu. Z kolei ostatnia obrona pracy dyplomowej miała miejsce przed kilkoma dniami.

– Budynek był już pusty, musieliśmy więc na ten moment urządzić jedno z pomieszczeń, wykorzystując przeznaczone do wyrzucenia zdezelowane biurko i krzesła – dodaje Hawryluk.

O tym, że chełmskie NKJO zostanie zlikwidowane, było wiadomo już od czterech lat. Czy można było uratować tę placówkę? – Ustawodawca dał możliwość przekształcenia kolegium w samodzielną placówkę, bądź wchłonięcia jej przez wyższą uczelnię – mówi Robert Giersz, ostatni dyrektor NKJO. – Problem w tym, że w kraju żadnemu kolegium to się nie udało. Ze swojej strony próbowaliśmy wspólnie z kolegiami w Puławach i Zamościu stworzyć jedną szkołę z trzema oddziałami. Liczyliśmy też, że wchłonie nas chełmska PWSZ. Obie te próby spełzły jednak na niczym.

Dysponentem opuszczonej nieruchomości jest Urząd Marszałkowski. Niedługo zamierza wystawić ją na sprzedaż.

Arkadiusz Tokarski
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Arkadiusz Tokarski
Arkadiusz Tokarski (5 stycznia 2018 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłem jednym z najlepszych studentów w tej uczelni.Egzaminy zakończyłem z oceną wzorową. Pozdrawiam Arkadiusz Tokarski
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2015 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tytuł poprawiono, ale zostały jeszcze błędy gramatyczne: W przypadku tej i pozostałych podobny[ch] placówek w kraju zostało to wymuszone nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym. Lepiej byłoby: W przypadku tej i podobnych placówek w kraju zostało to wymuszone nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym. :) dalej: – Przekazaliśmy już około 3 ton dokumentów – ...... Istnieje zasada, że liczebniki w tekście piszemy słownie do dziesięciu a powyżej 10 cyframi. Należałoby napisać: – Przekazaliśmy już około trzech ton dokumentów ... pozdrawiam redaktora
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Grabczuk likwidator szczur jeden
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny Panie Autorze - koniec NauczycielskieGO Kolegium Języków Obcych. Czy chociaż gimnazjum ukończone? Szanowny Redaktorze Naczelny - czy nie czyta Pan swojego pisma i nie widzi żenująco niskiego poziomu językowego? Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Smutno...jestem jednym z 1190 absolwentów i bardzo dobrze wspominam (pomimo zawalenia kilku egzaminów i kolokwiów ;)) studia na NKJO...Pozdrawiam wszystkich wykładowców, kolegów i koleżanki/ Marcin Róg
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!