wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Odpust na Górze Chełmskiej. Duchowni o uchodźcach i "braciach" z Ukrainy

Dodano: 9 września 2015, 09:55
Autor: bar

We wtorek w Bazylice Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej zakończyły się dwudniowe uroczystości odpustowe połączone z obchodami 250-lecia rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Chełmskiej. Jak przypomniał metropolita lubelski, ks. arcybiskup Stanisław Budzik, była to siódma koronacja obrazu Matki Bożej na ziemiach polskich.

Święto rozpoczęło się w poniedziałek wieczorną mszą św. odprawioną przez metropolitę. Była też nocna Droga Krzyżowa z lampionami po Kalwarii Chełmskiej, nocne nabożeństwo Różańca Fatimskiego i okazja do indywidualnych modlitw aż do samego rana.

Następnego dnia podczas sumy odpustowej z udziałem ks. arcybiskupa Wojciecha Polaka, prymasa Polski oraz ks. arcybiskupa Stanisława Budzika, a także hierarchów kościoła grekokatolickiego zostały poświęcone wieńce dożynkowe przyniesione przez rolników z okolicznych miejscowości.

Odwołując się do znaczenia kilkuwiecznej obecności cudownego obrazu Matki Bożej na Górze Chełmskiej prymas zaapelował, aby wierni nie ograniczali się jedynie do jego historii.

– Aby ta ikona inspirowała nas także ku przyszłości – powiedział ks. abp Wojciech Polak, nawiązując do problemu napływających do Europy uchodźców oraz sytuacji „braci z krwawiącej Ukrainy”. – W obliczu terroru, który się dokonuje nie wystarczy zapatrzeć się w maryjne oblicze. Trzeba poczuć też rewolucyjną moc czułości i miłości.

Przed poświęceniem wieńców prymas Polski przypomniał, że właśnie jego rodzinne Kujawy oraz Lubelszczyzna najbardziej ucierpiały wskutek długotrwałej suszy. Tym bardziej należy podziękować za chleb i wierzyć, że za sprawą opatrzności bożej w tym roku nikomu nie zabraknie pożywienia.

Tradycyjnie w programie odpustu uwzględniono też mszę dla dzieci szkół podstawowych, połączoną z błogosławieństwem przyborów szkolnych.

Czytaj więcej o: Chełm Kościół odpust
agatajas
Gość
ŁOWCA SKÓR
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

agatajas
agatajas (23 lutego 2016 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pewnie, rozmawiać, wspierać powinniśmy tylko czy pózniej oni to odwzajemnią, Sprawdzam Preply ukraiński indywidualnie lublin http://blog.notatek.pl/aplikacje-i-gadzety-do-tlumaczenia-jezykowtekstow

Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja już się pogubiłem z tymi "Matkami Boskimi" - wiadomym jest polskim - ludowym katolikom, że królową Polski jest Polka MB Częstochowska i dalej jest kilkadziesiąt lub kilkaset "Matek Boskich" - w większości ukoronowanych. Trochę rozumiem, że jest Trójca Swięta, czyli Jeden w trzech Osobach, ale tyle "Matek Boskich" w jednej osobie ? Rozumiem, że pogański świat czcił wiele bogiń, a wizerunek Izydy z Horusem wszedł do kanonu malarstwa chrześcijańskiego. Pogubiłem się w tej mnogości i już nie wiem czy na czele tej dywizji stoi - nasza Polka - MB Częstochowska, a jak nie ona to która ?

tu trzeba wyjść od pierwotnego ,a raczej pierwotnej bogini Gospy ,w sumie to demon lub egregor to był,co na jedno wychodzi,bo jak to inaczej ocenić w NT kobita raptem dwa trzy zdania niepełne wymawia i sie wielka jej czołobitność robi,to nienormalne ,a po słuchaczach radyjka z torunia ,to wręcz podręcznikowy przykład sfiksowania jakie może spotkać zagubionego człowieka ,a jak ma parasol w łapie z wystającym drutem ,to jest niebezpieczny dla otoczenia, zwłaszcza gdy ta kłamliwa medziorska TV Tvn jest po ręką

Rozwiń
ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (9 września 2015 o 18:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JUDE ???

Rozwiń
znawca tematu...
znawca tematu... (9 września 2015 o 18:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

....matek można mieć dziesiątki, a ojca tylko jednego ...

Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każda religia i każdy kościół bez wątpienia powinien uczyć szacunku dla innych. Podstawą ich nauki jest altruizm !!! Ale miliardy w swoim przywiązaniu do kościołów ( nie mylić z wiarą w Boga) kierują się własnie egoizmem...Na tym polega rozdwojenie jaźni, co psychiatria definiuje jako schizofrenię ...!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!