poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Chełm

Licealiści z I LO będą się uczyć na Politechnice Lubelskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2009, 15:27

Niedawno naukowcy z Politechniki Lubelskiej przyjechali na zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące Festiwal Nauki. Anna Legwant, nauczyciel fizyki nieśmiało zapytała ich wtedy, czy uczelnia nie zechciałaby z nimi współpracować. Usłyszała: dlaczego nie?

Stało się. W piątek, podczas zakończenia roku szkolnego prof. Michał Paszeczko, dziekan Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej razem z Dariuszem Kosteckim, dyrektorem I LO podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w szkole pierwszej w regionie klasy politechnicznej o profilu matematyczno-fizycznym.

Klasa będzie objęta patronatem lubelskiej uczelni, a szczególnie Wydziału Podstaw Techniki.

– To nasz sposób na przygotowanie młodzieży do podjęcia studiów na Politechnice Lubelskiej – mówi Legwant. – Efektem ma być także popularyzacja nauk technicznych w regionie oraz budowanie relacji między edukacją na poziomie szkolnym i akademickim.

Gospodarze szkoły i ich goście umówili się, że nauczyciele akademiccy trzy-cztery razy w semestrze będą prowadzić wykłady z matematyki i fizyki dla uczniów na terenie uczelni. Ponadto uczniowie będą mogli uczestniczyć w pracach studenckich kół naukowych oraz wraz z nauczycielami włączać się do uczelnianych projektów naukowych.

Pracownicy politechniki są też gotowi służyć pomocą w przygotowywaniu licealistów do matur, olimpiad czy konkursów przedmiotowych.

– Znakomitym doświadczeniem dla uczniów będzie to, że przyjdzie im zasiadać w uczelnianych ławach obok naszych studentów – mówi dr Mirosław Malec, prodziekan do spraw studenckich. – Kiedy już podejmą studia, będą czuć się u nas jak u siebie w domu.

Nabór do nowej klasy jest już prowadzony. Zarejestrowało się blisko 50 gimnazjalistów.

Zdaniem uczestników piątkowego spotkania to swoisty znak czasu. Coraz więcej uczniów decyduje się już nie na kierunki humanistyczne, lecz matematyczno-fizyczne. Z takim wykształceniem łatwiej niż humanistom będzie im zdobyć zawód dający szansę na sukces, a przynajmniej dobrze płatną pracę.

– Nie ma żadnych gwarancji, że przygotowani przez nas absolwenci liceum nie zechcą studiować u nas, ale na przykład wybiorą Politechnikę Warszawską – mówi prof. Grzegorz Gładyszewski, prodziekan do spraw nauki. – Nie potraktujemy tego jako porażkę. Wręcz przeciwnie, pogratulujemy sobie, że dobrze ich przygotowaliśmy do dalszej nauki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!