poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Chełm

Minister zapłacił za konserwację cennych starodruków

Dodano: 19 grudnia 2010, 12:53
Autor: (bar)

Do Muzeum Ziemi Chełmskiej wróciło z pracowni konserwatorskiej pięć cennych starodruków. Naprawa i zabezpieczenie ksiąg przed niszczeniem było możliwe dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chełmska placówka otrzymała na ten cel 30 tys. zł. w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe.

Odnowione starodruki można już zobaczyć na wystawie "Znaki wiary” w dawnej Kaplicy św. Mikołaja. W przypadku jednej z ksiąg w trakcie prac konserwatorskich okazało się, że w ocalałej części okładki zachowała się dobrze zachowana, ręcznie zapisana kartka. Muzealnicy pracują nad jej odczytaniem.

Jeden z odnowionych starodruków, to "Zaręczenie wzajemne obojga narodów” z 1791 r., czyli wydane za zgodą Senatu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego akty normatywne, gwarantujące wspólny zarząd nad wojskiem i skarbem w Koronie i Wielkim Księstwie Litewskim.

Na uwagę zasługuje także wydany w 1784 r. w Grodnie druk traktujący o wyborze Skarbka Ważyńskiego na prowincjała zakonu Bazylianów.

Do muzeum wróciły także wydane w 1558 r. w Bazylei listy św. Pawła do Rzymian, nierozszyfrowany jeszcze starodruk o treści historycznej oraz druk liturgiczny obrządku prawosławnego z 1594 r.
Czytaj więcej o:
no one
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

no one
no one (19 grudnia 2010 o 15:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Sylwio, co taka piękna kobieta jak Pani tam robi?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24