środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Andrzej Gorzelewski, chełmski lutnik, nie mógł przegapić koncertu Idy Haendel. Jako muzyk był zachwycony i wzruszony. Nic więc dziwnego, że jako pierwszy, jeszcze przed czasem przyszedł do naszej redakcji, gdzie królowa skrzypiec rozdawała swoje autografy. Oczywiście przyniósł wykonany przez siebie instrument.

Nasz Czytelnik nawet nie marzył, że światowej sławy skrzypaczka weźmie do rąk jego skrzypce i jeszcze na nich zagra. Tymczasem udało nam się Idę Haendel do tego namówić. Mało, że zagrała na instrumencie Gorzelewskiego i wystawiła mu dobre świadectwo, to jeszcze własnoręcznie się na jego skrzypcach podpisała. "Gratuluję panu Andrzejowi Gorzelewskiemu. Najlepszy sukces! Chełm may/21/06 Ida Haendel”. Lutnik nie posiadał się z radości i dumy.
- Teraz mam problem, jak zabezpieczyć ten autograf, by go zachować i nie zaszkodzić instrumentowi. Na pewno znajdę na to jakiś sposób - mówi Gorzelewski. Zapytany, co zrobi z tak wzbogaconym instrumentem odpowiedział, że najpierw musi się nim nacieszyć. Musiałaby przycisnąć go ciężka bieda, by zgodził się z nim rozstać.
Słuchając koncertu Idy Haendel Gorzelewski nie mógł też oderwać wzroku od jej instrumentu, oryginalnego Stradivariusa. Wiele by dał, gdyby artystka pozwoliła mu chociaż go dotknąć. Z natury jest perfekcjonistą i uważa, że jego instrumenty powinny być coraz lepsze. Na co dzień geodeta, w przeszłości parał się rzeźbą, po czym malarstwem. Z czasem, namówiony przez brata, połączył nabyte w obu tych dziedzinach umiejętności i samodzielnie zbudował swoje pierwsze skrzypce. Tworząc kolejne chce usłyszeć ton, który przebije wszystkie poprzednie. Ton doskonały, bliski instrumentom Stradivariusa i Amatiego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zdążył zbudować już 62 skrzypiec i altówki i pracuje już nad kolejnym instrumentem. Cieszy się, że jego skrzypce znajdują uznanie u uczniów i studentów szkół muzycznych oraz zawodowych muzyków. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!